BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKira artışında yasal sınırı takan yok!----

Kira artışında yasal sınırı takan yok!

Kira artışında yasal sınırı takan yok!
01 Ekim 2022 - 17:17 www.finansgundem.com

Ev sahibinin baskısıyla evden çıkarılmak istenen ancak yeni daireye geçmek için gerekli masrafları karşılayamayacak kiracılar, orta bir yol bularak yüzde 25'in üzerinde bir artışla ev sahibiyle anlaşıp dairelerinde kalmayı tercih ediyorlar

Konut kiralarındaki artış oranının yüzde 25 ile sınırlandırılmasının üstünden üç ay geçti ancak bu sınıra uyan çok az sayıda ev sahibinin olduğu belirtiliyor.

800 TL’lik kirayı yüzde 175 artışla 2 bin 200 TL’ye çıkaran da var; 2 bin TL’lik kirayı piyasa şartlarına uydurup 6-7 bin TL’ye çıkarmak isteyen de…

Ev sahipleri, resmi enflasyon bile yüzde 80’i aşmışken kira artış oranının yüzde 25 ile sınırlandırılmasına tepki gösterirken; Sözcü'den Merve Bal'ın haberine göre kiracılar da, çaresizce yeni kiracı olup daha yüksek kira bedelleri ödememek için ev sahibiyle tekrardan uzlaşmaya gidiyor ancak daha yüksek zam oranlarına razı geliniyor.

SINIR GETİRİLMESEYDİ YÜZDE 54,69 ORANINDA ARTIŞ OLACAKTI

Kira hukukunda temel olan Borçlar Kanunu’na göre, kira artış oranında 12 aylık TÜFE esas alınıyor.

Konut kiralarına yüzde 25 sınırı getirilmeseydi, resmi enflasyon verilerine göre, ağustos itibarıyla kira artış oranı yüzde 54,69 olacaktı.

Ancak haziran ayı başında getirilen uygulamaya göre,1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde kira artış oranı, bir önceki yılın yüzde 25’ini geçemeyecek.

Ancak sahada durum farklı.

KİRACILAR DERTLİ

Geçen sene kirasının 800 TL’den 2 bin TL’ye çıktığını anlatan bir vatandaş, şimdi de ev sahibinin piyasa fiyatlarını gerekçe göstererek kira artış sınırına uymadığını ve 2 bin TL’lik kirayı 6-7 bin TL’ye çıkarmak istediğini söylüyor.

Bir bebeği olduğunu, yeni bir eve çıkması durumunda çok daha yüksek bir kira ödemesinin mümkün olmadığını anlatan vatandaş, “Bu yüzden ev sahibiyle uzlaşmaya çalıştık. Yasal sınıra göre kiramın 2 bin 500 TL’ye çıkması lazım ama iyileştirmeye giderek 3 bin 500 TL’ye çıkardım. Ev sahibim şimdilik memnun ancak ilerleyen aylarda ne olacak, bilmiyorum” diye konuştu.

Bir başka vatandaş ise geçen sene tuttuğu eve 3 bin 700 TL kira ödediğini, ancak çevredeki ev kiralarının bir sene içinde 6 bin ila 8 bin TL aralığında değişir olduğunu, bu yüzden de evden çıkarılma korkusu yaşadığını anlattı.

“Biz geçen sene bu evi tuttuğumuzda bile çok yüksek gelmişti. Karşı daireme taşınan kiracı şu an 6 bin 250 TL ödüyor. Karşı binanın 8 bin TL kira istediğini duyuyoruz. Bu fiyatları kim ödeyebilir?” diyen vatandaş, şöyle devam etti:

“Sözleşmem birkaç ay sonra yenilenecek. Ev sahibi yüzde 25 sınırına uyar mı, bilmiyorum ama ‘oğlum, kızım gelecek’ gibi durumlarla karşılaşmamak için uzlaşı yolunu tercih ederim diye düşünüyorum” diye konuştu.

EMLAKÇILAR ODASI: SINIRA UYAN YOK GİBİ

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa da “Yüzde 25 sınırını uygulayan çok fazla yok” diyor.

Ancak, ev sahiplerinin de artık geçen seneki gibi çok yüksek artışlar talep etmediğini söyleyen Aşa, “Kiracılar da ‘ben sadece bu kadar artış yaparım’ inadından vazgeçiyor yavaş yavaş. Çünkü dışarıda yeni kiracı olarak girecekleri evde kiralar çok daha yüksek olacak. Bu yüzden tarafların bir şekilde uzlaştıklarını, yüzde 25 olmasa da makul buldukları daha yüksek bir oranda anlaştıklarını gözlemliyoruz” dedi.

‘ANLAŞMAYI MUTLAKA YAZILI HALE GETİRİN’

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz ise, 5 yılını doldurmamış kiracıların yasal olarak yüzde 25’lik artış yaptıkları takdirde ev sahibinin başka hiçbir artış talep edemeyeceğini hatırlattı.

Ancak Kiraz, tarafların yüzde 25 sınırının üzerinde bir artışta uzlaşırlarsa da bunun mutlaka yazılı bir hale getirilmesini noktasında uyarıyor:

“Ev sahibi ve kiracı karşılıklı olarak yasal sınır olan yüzde 25’in üzerinde bir kira artışında uzlaşırlarsa, kira sözleşmesine ek protokol olacak şekilde, mutlaka yazılı hale getirilmeli.”

Komşu kavgası, kira anlaşmazlığı mahkemeye gitmeyecek

TOKİ kampanyası: Kirası 6 bin TL olan eve 900 TL taksit!

25 metrekare odaya 3500 lira kira

'Yetki belgesi ve vergi levhası olmayan emlakçıdan ev kiralamayın'

Konut piyasası hala satıcıların kontrolünde

Ekimde açıklanıyor: Ucuz konutta ikinci aşama!

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.01 Ekim 2022 18:23

    PİYASADA KİRALIK KONUT ARZI YOK BELEDİYELER DE EVKA KONUTLARI GİBİ SOSYAL KONUT YAPMIYOR EVKA PROJELERİ SONRASI OLAN DEPREMLERDE BİR ADET DAHİ EVKA KONUTU YIKILMAMIŞ NEREDE İZMIRDE SOSYAL KONUTLAR YAPAN O ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI ONLARIN DA EKSİKLİĞİ KİRALIK OLMASI GEREKEN SOSYAL KONUTLARI SATMALARIDIR SEÇİMLERDE SOSYAL KONUT YAPIP KIRAYA VERMEYEN BELEDİYE BAŞKANLARINA DA PARTİLERİNE DE OY VERMEYELİM