BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKılıçdaroğlu: Enflasyon verileri güven vermiyor----

Kılıçdaroğlu: Enflasyon verileri güven vermiyor

Kılıçdaroğlu: Enflasyon verileri güven vermiyor
03 Aralık 2021 - 11:15 www.finansgundem.com

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saat 11.00'da kendisine randevu vermeyen TÜİK'e gitti. TÜİK binasına alınmadı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye İstatistik Kurumu'na gitti.

Kılıçdaroğlu ve partisinin ekonomi kurmayları TÜİK binasına alınmadı.

Ardından Kılıçdaroğlu TÜİK'in önünde açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

TÜİK, Cumhuriyet'in önemli kurumlarından birisidir. Bu kurumun rakamları 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Bu kurumun rakamları üzerine politikalar oluşturulur.

Dün TÜİK'ten randevu istedik. Buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almaya geldik. Ama randevu verilmeyeceğini belirttiler. Kendilerine TÜİK'in internet sitesinde yazanları okuduk. Burada bilgi almak istiyorsanız merkez teşkilatımıza gelebilirsiniz yazıyor. Biz de bu doğrultuda bilgi almak istedik.

Bu tablo Türkiye'nin geldiği yeri göstermesi açısından önemli bir tablodur. Unutulmaması gereken bir gerçektir. Devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığını ana muhalefete kapanıyor. Bu daha önce görülmemiş bir şey.

Bu kurum enflasyon verilerini açıklıyor. Bu rakamlar güven vermiyor. Bütün vatandaşlara seslenmek istiyorum. Enflasyon gerçekten bunların iddia ettiği gibi mi? Burası güven vermediği için bir grup akademisyen da tahmin yapıyor. Onlar yıllık enflasyonu yüzde 58,63 buluyor. İşçinin memurun emeklinin hakkını korumak benim görevimdir.

Eğer TÜİK rakamlarla oynuyorsa bu memura işçiye emekliye daha az vereceğim diyor. Böyle bir tabloya sessiz kalırsam ben niye siyaset yapıyorum. Buraya gelişimin nedeni o. Milyonların hakkını savunmak için buraya geldi.

Onlara bu verileri nereden aldıklarını soracaktık.

Oktay: Devlet kurumları muhalefetin şov yapacağı mekanlar değildir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kılıçdaroğlu'nun TÜİK'e gitmesiyle ilgili, "Devlet kurumları muhalefetin siyasi rant sağlayıp şov yapacağı mekanlar değildir. Zorbavari yaklaşımlarla Türkiye'nin kurumlarını tehdit eden ve yıpratmaya çalışan Kılıçdaroğlu ve şürekası kimlerin çıkarlarına hizmet ediyor?" dedi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) binasına giderek açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi.

Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Devlet kurumları muhalefetin siyasi rant sağlayıp şov yapacağı mekanlar değildir. Zorbavari yaklaşımlarla Türkiye'nin kurumlarını tehdit eden ve yıpratmaya çalışan Kılıçdaroğlu ve şürekası kimlerin çıkarlarına hizmet ediyor? Ülkemizin ve milletimizin çıkarına olmadığı kesin." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, TÜİK'e gidiyor