BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKentsel dönüşüme AYM ayarı----

Kentsel dönüşüme AYM ayarı

Kentsel dönüşüme AYM ayarı
12 Ocak 2018 - 06:49 www.finansgundem.com

Anayasa Mahkemesi'nin kararına göre dönüşüm alanlarında riskli olmayan yapıları dönüşüme dahil etmek için hak sahibinin rıza göstermesi şart

Anayasa Mahkemesi kentsel dönüşüm sürecini etkileyecek bir karar aldı. Bakanlık dönüşüm alanlarında bazen riskli olmayan yapıları da dönüşüme dahil edebiliyordu. Yeni kararla hak sahibi rıza göstermezse sağlam bina dönüşmeyecek. Anlaşma olursa da sağlam binanın gerçek bedeli ödenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm alanlarında gerekli gördüğü durumlarda riskli olmayan yapıları da dönüşüme dahil ediyordu. Sağlam yapıların kentsel dönüşüme dahil edilmesiyle o yapıların sahipleri mağdur oluyordu.

Alınan yeni Anayasa Mahkemesi kararını değerlendiren Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Proje bütünlüğü için sağlam binalar da dönüşüme dahil ediliyordu. Bundan sonra hak sahibinin rızası yoksa o yapı dönüşüme dahil edilmeyecek. Eğer hak sahibi rıza gösterirse bu defa yapının riskli değil, sağlam olduğu göz önüne alınarak değer belirlenecek” dedi.

Kamuoyunda ‘torba kanun’ olarak bilinen çeşitli konularda düzenlemeler içeren 6704 sayılı Kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmıştı. CHP, kanun ile İmar Kanunu’na ‘Kanal İstanbul’ projesi için eklenen ‘su yolu’ tanımının, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’a eklenen bazı bölümlerin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi, riskli yapılar dışında kalanlardan Bakanlıkça gerekli görülenlerin de ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ hükümlerine tabi olmasına ilişkin düzenlemeyi iptal etti. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

ANAYASA’YA AYKIRI

Gerekçede, imar kısıtlamaları, yapının tahliyesi ve yıkılması, taşınmazın kamulaştırılması gibi mülkiyet hakkını sınırlandıran düzenlemeler bulunduğu vurgulandı ve şu tespitler yapıldı; “Herhangi bir riski bulunmayan sağlam yapılar için uygulama bütünlüğü bakımından Bakanlıkça gerekli görülmesi halinde 6309 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanması durumunda bu yapıların maliklerinin uğradığı zararların tamamının karşılanması sorumluluk hukukunun gereğidir. Uygulama alanındaki sağlam yapılara yönelik değer tespitinde, yapının riskli olmadığının gözetilmesi de esasında bu amaca hizmet etmektedir.

Bu itibarla kanunun uygulanması için belirlenen alanların sınırları içinde olup riskli yapılar dışında kalan yapılar hakkında 6306 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanması nedeniyle maliklerin mülkiyet hakkına yönelik kısıtlamaların, taşınmazın değer tespitinde yapının riskli olmadığının gözetilmesi suretiyle dengelendiği söylenemez. Bu nedenlerle kural Anayasa’ya aykırıdır.” Öte yandan torba kanun ile ‘Kanal İstanbul’ ve diğer su yolları için yasal düzenleme getirilmiş, kanunda ‘su yolu’ tanımı yapılarak bunlara kanuni statü kazandırılmıştı. CHP, su yolu tanımına ilişkin bölümlerin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasını da istemişti. Yüksek Mahkeme, su yolu tanımının iptali istemiyle yapılan başvuruyu ise reddetti. (Hürriyet / Gülistan Alagöz)

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • D demirkan 14 Ocak 2018 13:44

    SAPASAĞLAM BİNALARI RANT İÇİN YIKIYORLAR.ZENGİN DEVLET HERŞEYİ HAVARDACA HARCA BAKALIM.İLERDE ÇIKAR BUNUN CACISI.BİLDİĞİN GİBİ AT KOŞTURUYON. GREV YOK YÜRÜYÜŞ YOK SESİNİ ÇIKARMA YOK NEREYE KADAR BAKALIM GÖRECEZ. DEDEDEN KALMA 200 YILLIK TOPRAK EVİM VAR.TEPEMİZE YIKILIK GİDE.MADDİ YET SİZLİKTEN.BAKTIRAMADIM DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ VERSENDE EMEKLİ MAAŞIMDAN KESSEN OLMAZMI.YANDAŞLARINDAN.YALAKALARINDAN.DEVLETİ SOYANLARDAN BİZE FIRSAT YOKKİ. VATANDAŞ OLARAK EYER HAKKIM VARSA ZIKKIM ZEHİR OLSUN BURUNUZDAN FİTİL FİTİL GELSİN. HÜKÜMETLER DEĞİŞİR.BU TÜRKİYENİN KADERİ ASLA DEYİŞMEZ. 67 YILLIK HAYATIMDA BUNU ANLADIM. BİZ GELDİK GİDİYORUZ NE HALİNİZ VARSA GÖRÜN.