BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKentsel dönüşümde akıllı şehir fısatı----

Kentsel dönüşümde akıllı şehir fısatı

Kentsel dönüşümde akıllı şehir fısatı
17 Temmuz 2018 - 11:48 www.finansgundem.com

Kentsel dönüşüm kapsamında 7,5 milyon konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesi hedefini inşaat sektörü olumlu buldu

İnşaat sektörü temsilcileri, AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan kentsel dönüşüm hedeflerini değerlendirdi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, deprem  kuşağında bulunan Türkiye açısından kentsel dönüşümün hayati önem taşıdığını  belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kentsel dönüşüm hedeflerinin daha  hızlı hayata geçirileceğini ifade eden Yenigün, tehlike arz eden 7,5 milyon  konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesinin hedefler arasında olduğunu ve bunu  kıymetli bulduklarını söyledi. Yenigün, "Burada önemli olan nokta, kentsel  dönüşümün, bütünsel bazda, kentsel altyapı, yeşil alan ihtiyacı, sosyo-kültürel  doku ve başta mülkiyet hakkı olmak üzere bölge sakinlerinin hakları gözetilerek  hayata geçirilmesidir. Bu kapsamda hem afet riski altındaki yapılarda hem de  kentsel dönüşüm amaçlı projelerde planlama ve uygulama aşamaları şehircilik  ilkelerine, kamu yararına, bilim ve tekniğe uygun şekilde gerçekleştirilmelidir."  dedi.

Yenigün, dönüşümün rant odaklı olmaması gerektiğinin altını çizerek,  araştırma, uygulama alanlarında devlet yetkililerinin ve sektör temsilcilerinin  ortaklaşa gayret göstermelerinin daha sağlıklı olacağına işaret etti. Yenigün,  "Sektörde yap-satçılara denetim getirilmeli. Ayıplı iş yapan firmaların sektörden  ayıklanmasına olanak sağlayan yasal zemin hazırlanmalıdır." ifadesini kullandı.

"Akıllı şehirler inşa etmeliyiz"

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı  Feyzullah Yetgin ise kentsel dönüşümü iyi değerlendirerek, yaşam kalitesini  artırmanın mümkün olduğunun altını çizdi.

Kentsel dönüşüm sürecinin Türkiye'ye yakışır şehirler planlamak için  fırsat olduğunu belirten Yetgin, "Altyapısı, üstyapısı hazır, akıllı ve  sürdürülebilir kentler inşa etmeliyiz ki 20 yıl sonra Avrupa ülkelerinde olduğu  gibi gayrimenkul sektörünü bu kadar gündemde tutmadan yaşamımızı idame  ettirelim." diye konuştu.

Yetgin, ihtiyaç duyulan geleceğe dönük bir vizyon oluşturulması ve  reel sektör tarafında gerekli çalışmaların yürütülmesi için kurdukları Kentsel  Dönüşüm ve Şehir Planlama Komitesiyle de sektöre ve topluma katkıda bulunmak  amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

"İş ehline teslim edilmeli"

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu  Başkanı Celal Koloğlu da şehir merkezlerinde dikine yapılaşmayla kentlerin  kimliksizleştiğine dikkati çekerek, kentsel dönüşümün bu sorunun çözülmesi için  büyük fırsat olduğunu vurguladı, sürecin özenli planlanmasını istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un konusunda derin tecrübe ve  bilgi birikimine sahip olduğunu ve dönüşümün doğru yönetilmesi açısından büyük  bir şans oluşturduğunu belirten Koloğlu, "Kentsel dönüşüm projeleri planlanırken  işin ehline teslim edilmesi en önemli nokta olmalıdır. Türkiye’nin geleceğini  şekillendirecek bu büyük ve maliyetli dönüşümde yer alacak müteahhitlerin  yeterliliklerinin tespit edilmesi ve kriterlerinin açık bir şekilde belirlenmesi  gerekmektedir." şeklinde konuştu.

TSE ile ortak çalışma

Koloğlu, yalnızca fiyat odaklı bir bakış açısı ve aşırı düşük  tekliflerle iş yapma kültürünün çok ciddi bir tehlike olduğuna dikkati çekerek,  şunları kaydetti:

"Esas olan yapılabilir fiyatlarla işin ihale edilmesi, gerçekçi fiyat  uygulanması ve işin ehline teslim edilmesidir. İNTES olarak Türk Standardları  Enstitüsü ile bir protokol imzalayarak yapım sektöründeki müteahhitlere  yeterlilik kriterleri belirlenmesi konusunda çalışmalarımızı başlattık."

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)