BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomi​KDV’de yeni dönem başlıyor----

​KDV’de yeni dönem başlıyor

​KDV’de yeni dönem başlıyor
25 Nisan 2014 - 08:43 www.finansgundem.com

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Katma Değer Vergisi’ne dair “önemli bir reform” olarak nitelediği düzenlemeyi bugün saat 11.00'de açıklayacak

Katma Değer Vergisi’ne önemli bir düzenleme geliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hafta başında yaptığı açıklamada, “Çok önemli mikro bir reformu paylaşacağız Katma Değer Vergisi’ne ilişkin. İade sisteminin basitleştirilmesine ilişkin bir sistem” şeklinde konuşmuştu. Bugün saat 11.00’de düzenlemeyle ilgili konuşacak olan Şimşek’in açıklamaları, 100 bin kadar ihracatçıyı yakından ilgilendiriyor.

‘KOD’A TAKILAN İHRACATÇIYA ÇÖZÜM

Yeni düzenlemeyle, naylon fatura düzenlediği gerekçesiyle "kod" sistemine sokulup takibe alınan ihracatçıların "KDV iadesi" sorununun çözümü kriterlere bağlanıyor. Kdv iadesi sistemi de basitleştiriliyor. Yürürlükteki uygulamaya göre, KDV iadesi talebinde bulunun bir ihracatçı, sahte fatura çıkması halinde takibe alınıyor.

ÇIKIŞ NEREDEYSE İMKANSIZ

"Kod" sistemine dahil edilen ihracatçının KDV iadesi süreci uzuyor, teminat oranları yükseliyor ihracatçı ve sakıncalı sayılıyor. İade talebi ise denetleme yapılmadan yerine getirilmiyor. Mevcut uygulamada kod sisteminden çıkış ise neredeyse imkansız.

YENİ KRİTERLER GELİYOR

Maliye'nin hazırladığı yeni sistem ise kod sisteminden çıkış için "süre, ödeme ve düzeltme" kriterleri getiriyor. Naylon fatura nedeniyle kod sistemine girenlerin ne kadar zamanda düzeltme yapacağı, iadesini ne kadar zamanda alacağı baştan belli olacak. Naylon faturanın iade talebinden nasıl çıkarılacağı da ilan edilecek.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)