BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiKayseri'den Mikrenozya'ya ihracat----

Kayseri'den Mikrenozya'ya ihracat

Kayseri'den Mikrenozya'ya ihracat
20 Kasım 2013 - 01:55 www.finansgundem.com

BRN Yatakları, Türkiye'den 15 bin kilometre uzakta, Pasifik Okyanusu'ndaki Mikronezya Federal Devleti'ne yatak, ev tekstili ve uyku seti ihraç etti

Kayseri Serbest Bölgede üretim yapan bir yatak firması, Türkiye'den yaklaşık 15 bin kilometre uzakta bulunan Mikronezya Federal Devletlerine, yatak başta olmak üzere uyku seti ve ev tekstili ürünleri ihraç etti.

BRN Yatak Yönetim Kurulu Başkanı Berna İlter, yaptığı açıklamada, "dünyanın öbür ucu" denilebilecek bir mesafede bulunan Mikronezya Federal Devletleri'ne ürün satmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

7 yıl önce kurulmalarına rağmen geçen yıl Türkiye'nin en hızlı büyüyen 25 firması arasında yer aldıklarını belirten İlter, yılda 1 milyondan fazla yatak ürettiklerini ve 58 ülkeye yatak, uyku seti, ev tekstili, yatak kılıfı, normal ve motorlu baza gibi ürünlerin ihracatını yaptıklarını dile getirdi.

YATAKLAR 15 BİN KİLOMETRE ÖTEYE GİDİYOR

İlter, ihracatın yüzde 85'ini İngiltere, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerine, yüzde 15'ini de Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerine gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Mikronezya Federal Devletleri'nden ithalatçı bir firmanın kendileriyle temasa geçtiğini ve yatak, uyku seti ile ev tekstili ürünleri talep ettiğini belirten İlter, şunları kaydetti:

"Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan ihracatçı firmaların bulunduğu ortamlarda Türkiye'nin ihracat yapmadığı sadece Mikronezya ve Nauru ülkelerinin kaldığını söylüyor ve buralara da ihracat yapılmasını istiyordu. Mikronezya'dan bir firma da bizden ürün isteyince hemen dikkate aldık iletişim kurduk. Türkiye'nin ihracatı bulunmayan iki ülkeden birisi olan Mikronezya'ya ilk etapta küçük bir parti yatak, ev tekstili ve uyku seti ihraç ettik. Önümüzdeki günlerde bu ülkedeki büyük bir otel için yatak üreterek, göndereceğiz. Ülke olarak ihracat yapmadığımız tek ülke Nauru kaldı. Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan'ın taleplerini dikkate alarak bu ülkeyle de ilgilenmeye başladık. Birkaç bağlantı yaptık ama henüz ürün göndermedik. Önümüzdeki günlerde Nauru'ya da ihracat yapacağız. Böylelikle Türkiye'nin ihracat yapmadığı ülke kalmayacak."

İlter, şu anda şirket olarak, 58 ülkeye ihracat yaptıklarını, 5 kıtada ürünlerinin kullanıldığını belirterek, önümüzdeki yıllarda dünya genelinde markalaşma çalışmalarının olacağını kaydetti.

Türkiye'nin yıllık yatak ihracatının 55-60 milyon dolar civarında olduğunu ve kendilerinin tek başına yıllık 24 milyon dolarlık ihracat yaptıklarına dikkati çeken İlter, 2020 yılına kadar 100 ülkeye 100 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi.

HER KÜLTÜRE AYRI YATAK

Dünyanın her yerinden sipariş aldıklarını ve her ülkeye ayrı yatak ürettiklerini ifade eden İlter, şöyle devam etti:

"Bizi farklı kılan şey tek tip yatak üretmiyor olmamız. Her bölgeye, her kültüre özgü yatak ve uyku setleri üretiyoruz. İnsanların nasıl ki yemek kültürü farklıysa uyku kültürleri de farklı oluyor. İki komşu ülkenin yatakları, istedikleri sertlikler, şekiller farklı oluyor. Her ülkenin uyku kültürüne uygun yatak yapıyoruz. Global düşünüyor, bölgesel hareket ediyoruz. İhracatta başarılı olmamızın nedeni de bu. Ayrıca ürünlerimiz hacimli olmasına rağmen yaptığımız inovatif çalışmalarla nakliye ve navlun sorunlarını en aza indirdik."

MİKRONEZYA NERESİ?

Mikronezya, Papua Yeni Gine'nin doğusunda yer alan adacıklar ülkesi. Türkiye'ye yaklaşık 15 bin kilometre uzaklıkta. 107 bin nüfuslu ülkenin başkenti Palikir. Para birimi olarak Amerikan Doları kullanılan ülkenin ekonomisi ise büyük oranda tarım ve balıkçılığa dayanıyor. Ülke insanının başlıca geçim kaynağını karabiber, tropik meyve-sebzeler, hindistan cevizi, muz, manyok, betel cevizi, tatlı patates, tavuk, balık ve turunçgiller oluşturuyor. (Hürriyet)
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)