BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaKavcıoğlu: Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız----

Kavcıoğlu: Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız

Kavcıoğlu: Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız
02 Aralık 2021 - 11:22 www.finansgundem.com

TCMB yetkilileri yatırımcılarla bir araya geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, "Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz." dedi.

Kavcıoğlu, videokonferans yöntemi ile gerçekleştirilen yatırımcı toplantısı kapsamında değerlendirmelerde bulundu.

Cari işlemler dengesinin ağustos ve eylül aylarında fazla verdiğini ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin belirginleşerek devam ettiğini belirten Kavcıoğlu, "Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz. " ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu, cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli gördüklerini vurguladı.

Reeskont kredilerinin sağladığı imkanların da bu alanlara destek vereceğini aktaran Kavcıoğlu, "Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz." dedi. Kavcıoğlu, ticari krediler büyüme oranının yıllık yüzde 8 ile geçmiş yıl ortalamalarının oldukça altında seyrettiğini bildirdi.

"Şu andaki fiyat artışları geçici"

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, 23 Eylül'den bu yana TL tasarruf mevduatındaki yükselişin devam etiğini, yabancı para tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleştiğini hatırlattı.

Daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla birlikte reel mevduat getirilerinin yüksek kalmaya devam edeceğinin altını çizen Kavcıoğlu, "Merkez Bankası'nın döviz piyasasına müdahalesinin amacı piyasadaki likidite koşullarını desteklemeyi ve oynaklığı gidermeye yöneliktir." yorumunu yaptı.

Kavcıoğlu, Türkiye’nin yeni tip korona virüs (Kovid-19) sonrası küresel arz, lojistik ve talep zincirlerindeki göreli üstünlükleri ile kalıcı fiyat istikrarı için gerekli koşulların oluşacağını söyledi.

Şu andaki fiyat artışlarının geçici olduğunu ve enflasyona dönüşmeyeceğini vurgulayan Kavcıoğlu, "Kısa bir süre içinde çok daha düşük seviyelerde bir enflasyon seviyesi gözlenmeye başlayacaktır." değerlendirmesine bulundu.

Kavcıoğlu, yatırım iştahı yüksek firmaların finansmanının desteklenmesi için de ticari kredilerdeki gelişmeleri önemsediklerini sözlerine ekledi.

Yatırımcılara yönelik sunumda şu ifadeler öne çıktı:

Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda.

Cari işlemler dengesi Ağustos ve Eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

Artan emtia fiyatları ve tedarik zinciri kaynaklı unsurlar ortadan kalktığında enflasyon gerileyecektir.

Ticari krediler büyüme oranı yıllık yüzde 8 ile geçmiş yıl ortalamaların oldukça altında seyretmektedir.

Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz.

Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir.

Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.

Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum.

Döviz piyasasında gerçekçi olmayan, sağlıksız fiyat oluşumu var, TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir.

DTH'ın büyük kısmı mevduata gidiyor.

Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.

Yabancılarla öğleden sonra

Yabancı yatırımcılarla yapılacak toplantı ise 16:00 olarak planlandı. Toplantılarda; yatırımcı, ekonomist ve analistlerle teknik içerikli görüşmelerin yanı sıra katılımcıların genel makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar, bankacılık gibi farklı konulardaki soruları yanıtlanıyor.

Merkez Bankası döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle 7 yıl aradan sonra dün piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etti. TCMB son olarak doğrudan döviz müdahalesini Ocak 2014'te 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı.

YORUMLAR (28)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • azmi02 Aralık 2021 20:34

  Faiz indirimi için az alan kaldıysa ,yapın şimdiden indirimi , yükseltmeye zemin kazanılsın

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU02 Aralık 2021 20:34

  Demek ki kripto paralarda bir talep var ise .Türkiye MB sıda kendisi döviz bazında üst ve alt kripto paralarını çıkartır ise bu talep karşılanmış olur hemde döviz içeride kalmış olur hemde o paraları kredi olarak beleşten kullanmış olursunuz.

 • Kaçan Grup03 Aralık 2021 06:56

  puhaha

 • Ali02 Aralık 2021 18:26

  Viob üzerinden dolara müdahale doğru sadece yakın vadeye değil uzak vadelere de müdahale gerekir

 • Ahmet02 Aralık 2021 17:51

  Siz borsada Halkbanka yapılanı görmüyormusunuz? Hisse 35 cent, başarısızlığı kripto paraya mı bağlıyorsunuz. Borsaya güven gelmesi gerekir.Yıllarca sıcak parayı korumak için ne yaptınız. Halkbankasının dolar karşısında olması gereken rakam 140 tl idi. Sizce bu seviyeyi görür mü? Millet tl, dolar ve emtialar karşısında uzun vadede eridi bitti sayelerinde. Piyasa şartları size yatırım yapanların parasını alın, alım gücünü ve hareket kabiliyetini yok edin mi diyor. Güven önemlidir, piyasanın toparlanması için ciddi adım atılması gerekiyor. Borsaya güven olursa, kriptoya giden olmaz.

 • KERİM02 Aralık 2021 14:41

  SAYIN BAŞKAN ELİNİ KORKAK ALIŞTIRMA SEN MERKEZSİN KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMA ..BİZİM YAPISAL REFORMLARI FELAN YAPACAĞIMIZ YOK..BELEŞ YEMEYE ALIŞTIK..UNUTTUK BELEŞ HURMALARIN NE YAPTIĞINI..

 • Misafir 02 Aralık 2021 19:25

  Bence de faiz leri sıfır la Nisa suresi ni unutma

 • şerafettin02 Aralık 2021 16:44

  EVET BASKAN ELINI CABUK TUT COK GEC OLMADAN FAİZLERİ BİRAN ONCE ARTTIR PİYASAYI SAKINLESTİR DÖVİZİ GERİ CEK TL Yİ DEGERLENDİR SEN BU ORTADOGU PALAVRALARINA BAKMA ILME BILME İNAN ALLAH YARDIMCIN OLUR

 • Bekir02 Aralık 2021 14:30

  Dolar bazında hepimiz yoksullaştık dolar geri gelmediği sürece bu durum değişmez, zamların sebebi dövizin artması, bunu ufak çocuk bile biliyor. Suçluyu başka yerde aramayın.

 • BORSACI02 Aralık 2021 14:22

  ülke ekenomisini felç ettiniz hiç olmazsa erken seçim kararı alınsada insanlar önünü görse iyi olacak ama ülkeyi babasının çiftligi haline getirdi allahın bir kuluda çıkıp yanılıyorsun bile diyemiyor.

 • Hak Hak02 Aralık 2021 13:59

  O Zaman ky. KORUYUN BENDE ISTEMIYORUM AMA DEMEYLE OLMUYOORR BIST DE BITIRDINIZ YABANCILARA YEM ETTINIZ BEN COIN LERE YATIRMADIM AMA KESKE YATIRSAYDIM MILLI DUSUNDUK DOLAR ALMADIK KESKE ALSAYMISIM BIZIM MILLI DUSNDUGUMUZ KADAR IKTIDARDA TABANDAN TAVANA KADAR MILLI OLSAYDI DA GORSEYDIK

 • Mg02 Aralık 2021 13:46

  Enflasyon gerçekte en az 50 TÜFE’de 20 mevduat faizi 13-14 keriz mi ky ?

 • Şafak02 Aralık 2021 13:25

  Hiçbir anlamı yok başkanın tamamen dediklerinin tersi oluşuyor piyasada hemde yıllardır içi boş biran Önce en etkili silah FAİZLERİ BİRAN ÖNCE enflansyon üstü arttırıp TLyi güçlendirmektir hemde bugün yoksa mümkün değil ne ekonominin düzelmesi nede dediklerinizin olması nede dövizin durması akıl ilim bilim ekonominin gercekleri faizin Allah bir acil şekilde yükselmesini gösteriyor

 • YAYU02 Aralık 2021 13:15

  ArtıkTürk lirasını Bırakıp Türkcoin dijita parasına geçsek daha mı iyi olur. zaten hiçbir alışverişimizi nakit para ile yapmıyoruz elimizde olmayan para ile kart ile dijital yapıyoruz. dijital para birimine geçen ilk devletlerden biri olalımdiye düşünüyorum.... 

 • Bayram 02 Aralık 2021 13:04

  Sınırlı alan nedir 0 yapın faizi faize karşıysanız, adam desinler

 • Erol g.02 Aralık 2021 12:59

  VADELİ TL TASARRUF MEVDUATLARI DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ NEDENİYLE SÜREKLİ DEĞERİNİ KAYBEDİYOR

 • UZM.02 Aralık 2021 12:22

  vatandaşın canına okudunuz, döviz fırladı, Tl eridi, borsa desen  döviz bazında sürünüyor insanlar ne yapsın kimenin el atamadığı kriptoya yöneldiler, çünkü oraya sarayın müdahalesi yok.

 • AHMET ÖZBİRİ02 Aralık 2021 12:20

  Adamın dibi..adam gibi adam.helal olsun başkanım arkandayız.faiz lobisine verecek bir kuruşumuz dahi yoktur.

 • Hak hak02 Aralık 2021 14:02

  Kac milyon Dolariniz var yada dolarlari bozdurmadin faiz indirimini destekliyorsun E NIHAYETIN WIN WIN KIM ISTEMEZ YERLİ MILLI TESKILAT

 • ahmetotuzbiri02 Aralık 2021 13:29

  Ahmet fetöcüsü yine insanları bölüyorsunherzamanki gibi siyaset yapıyorsun hainsin kursagından her geçen ihanet tek yaptığın yalakalık reis senin işini bitirecek

 • süslü sülü02 Aralık 2021 13:06

  cahil, faizi çok az daha indireceğim, sonra indirmeyeceğim diyor? kalın kafalı

 • Ahmet Özbir02 Aralık 2021 12:20

  anlaşılan merkez bankası başkanına göre %15 yüksek bir faiz oranı değil. Han, nas ortada idi, bakın erdoğana göre yüksek olan %15 faiz merkez bankası başkanına göre o kadar yüksek değil, aralıkta %14 yapıp orada bırakacak

 • adil02 Aralık 2021 12:17

  dahiler tarafından yönetilen ülkenin halide bir başka oluyor istanbul enflasyunu %24 faiz inecek alan var. 14 >24 itirazı olan varmı

 • Mucise Reis ;)02 Aralık 2021 12:08

  Haber mi geldi başkan ? sen mi diyorsun ?, kurum toplantın mı ? belirtirsen ona göre hareket edecez bizde...

 • Mertcan02 Aralık 2021 11:32

  Toplantıdan hemen acil bir faiz arttırımı çıkması gerekir başka türlü piyasalar mümkün değil toparlanmaz enflansyonun üzerinde yüzde kırk elli bir faiz arttırımı ortamı sakinleştirir dövizi geri çeker baskıyı azaltır zaman kazanılır yoksa toplantıların en ufak faydası olmaz boşa kürek çekmekten zaman kaybından zarardan başka

 • Türkoğlutúrk02 Aralık 2021 15:18

  Düşük faiz yüksek kur eşittir enflasyon artışı.cilleri unuttun anladimda yüzde 5 lik enflasyonu sözde yüzde 20 yapan cehape mi.

 • Pisadur02 Aralık 2021 13:34

  Kesinlikle Faizlerin aması gerekir düşük faizin sonu felakettir yoksulluktur sefalettir faiz bilimsel yönetilmesi gereken enstüramandır çağın ekonominin yaşamanın gercegidirTLnin değer kaybı ülkenin güven kaybıdır faiziYükseltip akla uygun yönelmek ülkenin hayrına ve cıkarınadır faizi indirmek cehaletle ortacag gerisinin dogmasıdır günümüzde asla geçerliliği olmayan

 • Tufan02 Aralık 2021 12:23

  Zırt pırt politika değişmez. Düşük faiz yüksek kur politika bu.