BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkKart aidatları için yeni çözüm!----

Kart aidatları için yeni çözüm!

Kart aidatları için yeni çözüm!
25 Aralık 2015 - 07:10 www.finansgundem.com

Kredi kartı aidatı ve kredi dosya masraflarının iadesi için tüketici hakem heyetlerine başvurmadan çözüm bulunacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yargıtay’ın tüketici lehine kararlarına rağmen kredi kartı aidatları ve dosya masraflarını geri almak için Tüketici Hakem Heyetlerine başvuran tüketicilerin sayısının milyonları geçtiğini vurguladı. Tüfenkci para iadelerinin tüketici hakem heyetine başvurusuz çözümü için çalışma başlattıklarını açıkladı. 

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile sohbet toplantısı yapan Bakan Tüfenkci, “Kredi kartı aidatları ve kredi dosya masraflarıyla ilgili Yargıtay tüketici lehine kararlar verdi. Ancak tüketiciler, bireysel olarak Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmaya devam ediyor. Bu başvurular nedeniyle Hakem Heyetleri çalışamaz noktaya geldi. 2014’te Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan 5 milyon 441 bin başvurunun yüzde 90’ını kart aidatları ve dosya masraflarının iadesi oluşturuyor. Bu dosyaların yüzde 95’i de tüketici lehine sonuçlanıyor” dedi.

BANKALARLA OTURULACAK

Bakanlık olarak vatandaşı rahatlatacak yeni bir düzenleme yapmak istediklerini belirten Tüfenkci, vatandaşın hakem heyetlerine bireysel başvuru yapmadan sorunun çözümü için çalışma yaptıklarını söyledi. Türkiye Bankalar Birliği’nin de (TBB) aynı konuyla ilgili kendilerinden görüşme talebinde bulunduğunu açıklayan Tüfenkci, ocak ayında, hem TBB hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileriyle bir araya gelip ortak çözüm arayacaklarını açıkladı. Nasıl bir çözüm üzerinde durdukları sorusuna ise Tüfenkci, “Mesela aidatsız bir kart, dedik. Ama bu kartlar, taksit özelliğine sahip olmadığı için bu kart talebinde bulunan ‘yok’ denecek kadar az. Biz de bakanlık olarak hem taksitlendirme yapan hem de aidatları düşük olan ya da hiç aidatı olmayan kart olsun istiyoruz. Bununla ilgili bir talebimiz var. Gerekirse kanunu da değiştireceğiz” dedi. 
Rusya’nın Türk ürünlerine ambargo kararı sonrası ihracatta bir azalma olmakla birlikte toparlanma olduğuna işaret eden Tüfenkci, ambargonun çok fazla etkilemeyeceğini söyledi. Tüfenkci, “Direk Rusya’ya ihracat yapamıyorsak Bulgarlar, Romanlar, Macarlar onlar gelip mallarımızı alıyorlar” dedi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)