BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisKarkey 800 milyon dolar tazminat kazandı----

Karkey 800 milyon dolar tazminat kazandı

Karkey 800 milyon dolar tazminat kazandı
21 Eylül 2017 - 14:39 www.finansgundem.com

Karkey tarafından uluslararası tahkimde Pakistan’a karşı açılan dava, Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi’nde (ICSID) şirket lehine karara bağlandı.

Karadeniz Holding A.Ş. iştiraki olan Karkey Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. ("Karkey"), 2013 yılında Pakistan İslam Cumhuriyeti aleyhine, enerji gemileri dahil çeşitli hak ve varlıklarının mülkiyet haklarının ihlali konusunu da içeren tahkim yargılamasını başlatmıştı. Türkiye ile Pakistan arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasının ihlali sebebi ile başlamış olan tahkim yargılaması, Dünya Bankası çatısı altındaki Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi- International Centre for Settlement of Investment Disputes (“ICSID”) nezdinde sürdürülmüştü.

22 Ağustos 2017 tarihinde, ICSID web sitesinde, söz konusu tahkime ilişkin hakem heyetinin karar verdiği açıklaması yayınlandı. (https://icsid.worldbank.org/en/Pages/cases/casedetail.aspx?CaseNo=ARB/13/1 )

Söz konusu ihtilafı nihai karara bağlayan hakem heyeti, ICSID tarihindeki en yüksek tutarlı tazminatlardan birini tamamen Karkey lehine oy birliği ile hükme bağladı. (Faizler dahil yaklaşık 800 milyon Amerikan Doları)

PAKİSTAN’A RET

Hakem heyeti, Karkey’in talepleri ile ilgili yargılama yetkisine sahip olduğunu teyit ederken, Pakistan’ın Karkey’in yatırımlarına ilişkin mülkiyet haklarına el koyduğuna ve serbest tasarruf hakkını ihlal ettiğine karar verdi. Buna karşın, Pakistan’ın tüm karşı taleplerini reddetti.

ICSID tarafından 2014 yılında verilen ara karar ile Pakistan’ın, haksız yere alıkoyduğu Karadeniz Powership Kaya Bey gemisinin serbest bırakılmasına hükmedilmişti.

Verilen karar ile; Pakistan’ın Karkey’e, cari alacakları dahil, sözleşmesel haklarının, bir süre alıkonulmuş ve serbest bırakılan Karadeniz Powership Kaya Bey gemisinin tamir masrafları ve gelir kayıplarının, alıkonulmuş gemilerinin yerine koyma bedelleri ve gelir kayıplarının, Pakistan’ın ihlalleri sonucu Karkey’in uğradığı çeşitli maliyet artışı ve masraflarının tazmin edilmesine, bu bedellere Pakistan’ın haksız ihlal tarihinden tam tazmin tarihine kadar faiz yürütülmesine ve Karkey’in hukuk masraflarına yönelik bir bedelin ödenmesine hükmedildi.

Karkey tarafından karar ile ilgili yapılan açıklamada ise, “2012 yılından beri karşılaştığımız haksız ve uluslararası hukuka aykırı iddiaların karşısındaki mücadelemizin, ICSID hakem heyeti tarafından lehimize karara bağlanmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

"ASILSIZ VE İTİBAR ZEDELEYİCİ İDDİALAR"

Doğrudan zararlarımızın çok büyük bir kısmının lehimize tazmin edilmesine karar vermiş olmasının yanı sıra, Pakistan tarafından gündeme getirilmiş tüm asılsız ve itibarımızı zedeleyici iddialar ICSID tarafından tamamen reddedilmiş ve haklılığımızın bu şekilde teyit edilmesi bizi onurlandırmıştır.

Pakistan’ın sadece şirketimizin değil çeşitli uluslararası yatırımcıların mağduriyetine de sebep olan kendi iç politik ve idari, belirsizlik ve çelişkilerinin sonucu ortaya çıkan bu ve benzeri ihtilafların, dost ve kardeş Pakistan halkına en az zarar verecek şekilde sonuçlanmasının Pakistan’ın ICSID’in 22 Ağustos 2017 tarihli kararındaki yükümlülüklerini en kısa sürede ve tam olarak yerine getirmesi ile mümkün olduğunu düşünmekteyiz.

Grubumuz ve ailemiz, şirketimizin 70 yıllık tarihi boyunca gururla taşıdığı değerlerine sadık kalarak tüm dünyada en yüksek etik, ticari ve teknik standartlara sahip çıkarak büyümesine devam etmektedir.” denildi.

KARKEY HAKKINDA

1996 yılından beri enerji alanında faaliyet gösteren Karkey ve grup şirketleri, bugün 2500’e yaklaşan çalışan sayısıyla dünya enerji sektörünün lider oyuncuları arasında yer almaktadır. Yurtiçi ve uluslararası enerji pazarında toplam 3000MW’ı aşan yatırıma sahip olan Grubumuz bugün 2700MW kurulu güce ulaşan 13 enerji gemisi ile dünyanın en büyük enerji gemisi filosuna sahiptir ve inşası devam eden ilave 5300MW gücündeki enerji gemileriyle kurulu gücünü 8000MW’a çıkarmaktadır. Grubumuz, Türkiye, Endonezya, Gana, Lübnan Mozambik, Zambiya, İngiltere, Hollanda başta olmak üzere 15 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)