BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinKapadokya'daki yol inşaatı için UNESCO'ya şikayet!----

Kapadokya'daki yol inşaatı için UNESCO'ya şikayet!

Kapadokya'daki yol inşaatı için UNESCO'ya şikayet!
11 Eylül 2022 - 08:37 www.finansgundem.com

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kapadokya’nın kalbine hançer saplayan yol inşaatını durdurması için UNESCO Türkiye Milli Komitesi’ne Çalışma Komisyonu görevlendirilmesi talebinde bulundu.


UNESCO dünya kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya'nın ortasından geçirilen yol inşaatının durdurulmaması üzerine UNESCO göreve çağrıldı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komitesi'ne bir mektup göndererek yol ile yapılaşmaların yerinde incelenmesi için bir Çalışma Komisyonu görevlendirilmesi talebinde bulundu.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Mektupta, yol ile çeşitli yapılaşmaların hem Türkiye'deki koruma mevzuatlarına hem de Avrupa Peyzaj Sözleşmesi'ne aykırı olduğu bildirildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan imzasıyla gönderilen mektupta, Kapadokya 1'inci derece arkeolojik ve doğal sit alanındaki tüm yetkilerin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yerel yönetimler ve valilerden alınarak Kapadokya Alan Başkanlığı'na verildiği, alan başkanlığının kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği imar değişiklikleri içinse davaların açıldığı belirtildi. Mektupta şu şikayetler dile getirildi:

"YAPIMI DEVAM EDEN YOL PERİ BACALARI VE MANASTIR KOMPLEKSİNE ZARAR VERECEK"

“Yapımı büyük ölçüde tamamlanan 2.2 kilometre uzunluğundaki yolun Göreme Açıkhava Müzesi sınırlarının içindeki kısmı manastır kompleksi ve peri bacalarının jeomorfolojik yapılarına telafisi olmayan zararlar verdiği/vereceği kamuoyunda büyük tartışmalara neden olmaktadır. Yapımı devam eden yolun peri bacaları ve manastır kompleksine zarar vereceği 2020 yılında yapılan bilimsel bir çalışmayla da kanıtlanmış olmasına rağmen yol yapımı hızla devam ettirilmektedir.”

ÇALIŞMALARIN DENETLENMESİ İÇİN KOMİSYON KURUP İNCELEYİN

Mektupta, dünyada benzeri olmayan peyzaj değerleriyle ünlü Kapadokya'da yol, otel ve ticari yapıların Türkiye'deki koruma mevzuatı, mevcut sit kararları ve Avrupa Peyzaj Sözleşmesi'ne tamamen aykırı olduğu belirtilirken, Alan Başkanlığı'nın son yıllarda Kapadokya'da yaptığı tüm çalışmaların denetlenmesi konusunda bir Çalışma Komisyonu kurulması talep edildi.

Bakan Kirişci, Kapadokya'da yerli balon ile uçtu

 

Kapadokya'da balonlar 30 Ağustos Zaferi için havalandı

 

'Perili Köşk'ün yeni sahibi belli oldu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)