BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKanser vakalarında artış bekleniyor----

Kanser vakalarında artış bekleniyor

Kanser vakalarında artış bekleniyor
12 Kasım 2021 - 09:54 www.finansgundem.com

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Esra Saatçi, yeni tip korona virüs salgını döneminde kanser taramalarının ciddi şekilde azaldığını, bu durumun ileriki dönemlerde kanser vakalarında artışa yol açabileceğini söyledi.

TAHUD tarafından çevrim içi düzenlenen 20. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi'nde “Pandemi ve Kronik Hastalıklar” başlıklı sunum yapan Prof. Dr. Saatçi, KOVID-19 salgını döneminde kronik hastalıkların ihmal edildiğini söyledi.

Saatçi, salgının ilk 4 ayında kalp yetmezliği ve diyabet gibi rahatsızlığı olan ve KOVID-19'a yakalanan hastaların sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında hastaneye yatışlarının 6, ölüm oranlarının ise 12 kat arttığının tespit edildiğini aktardı.

Kronik hastalar ek sağlık sorunları yaşıyor

Salgın döneminde fiziksel aktivitenin yüzde 40 azaldığına dikkati çeken Saatçi, özellikle kronik hastaların bu dönemde kilo aldıklarını ve ek sağlık sorunları yaşamaya başladığını anlattı.

Prof. Dr. Saatçi, salgın döneminde kanser taramalarının azaldığını ve ileriki dönemlerde kanser vakalarında artış beklendiğini söyledi.

Dünyada 2 milyon kanser cerrahisi operasyonu ertelendi

KOVID-19'la mücadele esnasında kanser taramaları ve tedavilerinin aksadığını aktaran Saatçi şunları söyledi:

“Çünkü kanser taramalarımızı ihmal ettik ya da erteledik. Dolayısıyla maalesef korkutucu bir artış bizi bekliyor. Salgın sürecinde prostat, meme, kolon ve akciğer kanseri tanısı konulan hasta sayısı geçmiş 5 yılın ortalamasına göre yüzde 42 azaldı. Kanser tanılarında dramatik bir azalma oldu. Bu süreçte hastaların yeteri kadar hastaneye erişememesi geç evrede tanıların konulmasına neden oldu.

Pandemi pik yaptığında dünyada 2 milyon 324 bin 69 kanser cerrahisi operasyonu ertelendi. Bu durum hastaların sağlıklarına orta ve uzun vadede etki yapacak, aynı zamanda sağlık ekonomisine de bir etkisi olacak.”

Kanser hastaları Kovid aşısını hemen olsun

 

Tıpta devrim: İdrardan kanser teşhisi!

 

Akciğer kanserinin 8 önemli sinyali!

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.12 Kasım 2021 11:15

    9 KASIMDA GÖZ MUAYENESİ İÇİN ALO 182 YE ARALIKSIZ 34 .ARAMADA ULAŞABİLMİŞTİM MUAYENE SONUCU SENİN KATARAKTIN ÇOK İLERLEMIŞ BIZ AMELIYAT EDEMEYİZ DIYEREK ARATIRMA/ÖZEL HASTANELERE GİTMEM SÖYLENDİ