BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKamu-Sen: ''Memur yüzde 3.9 oranında fakirleşti''----

Kamu-Sen: ''Memur yüzde 3.9 oranında fakirleşti''

Kamu-Sen: ''Memur yüzde 3.9 oranında fakirleşti''
01 Şubat 2016 - 10:48 www.finansgundem.com

Kamu-Sen'in açıklamasında, aylık gelir ve giderleri arasındaki fark 86 lira artan memurların yüzde 3.9 oranında fakirleştiği belirtildi

Türkiye Kamu-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, Ar-Ge Merkezinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yola çıkarak yaptığı araştırmaya yer verildi. Türkiye Kamu-Sen, "Aylık geliri ile gideri arasındaki fark 2015'te 86 lira artan memur ailesi, yüzde 3,9 daha fakirleşti" açıklamasını yaptı.

Buna göre geçen yıl, bir ailenin zorunlu olarak tükettiği toplam 36 çeşit gıda ürününden 22'sinin fiyatı enflasyonun üzerinde, 14'ü ise yıllık enflasyon paralelinde arttı. Gıda harcamalarının yanı sıra ısınma, sağlık, haberleşme, eğitim, kültür ile çevre ve su giderleri de enflasyonun üzerinde zamlandı.

Gıda ürünleri içerisinde, 2015'te en yüksek artış yüzde 57,9 ile yeşil soğanda gerçekleşti. 

Dört kişilik bir ailenin insanca yaşayabilmesi için gereken aylık en düşük harcama tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7'lik artışla 2015 Aralık ayında 4 bin 366 lira 11 kuruş oldu. 

Maaşıyla dört kişilik ailesinin geçimini sağlamak zorunda olan bir memurun yapması gereken aylık harcama tutarı 2015'te 262 lira artarken, gelirindeki artış 176 lirada kaldı. Aylık geliri ile gideri arasındaki fark 2015'te 86 lira artan memur ailesi, yüzde 3,9 daha fakirleşti. 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, her toplu sözleşmede memurların kazanılmış haklarını kaybettiklerini savundu.

Memur ve emeklilerin her geçen gün biraz daha fakirleştiğini iddia eden Koncuk, "Ülke ekonomisi büyürken, pasta büyürken, memurun ve emeklinin pastadan aldığı pay küçülüyorsa, burada bir yanlışlık, bir adaletsizlik var demektir" ifadesini kullandı.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)