BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemJohnson & Johnson: Aşının her yıl tekrarlanması gerekebilir----

Johnson & Johnson: Aşının her yıl tekrarlanması gerekebilir

Johnson & Johnson: Aşının her yıl tekrarlanması gerekebilir
10 Şubat 2021 - 08:05 www.finansgundem.com

Korona virüsün sürekli mutasyona uğraması, hastalıkla mücadelede moralleri bozuyor. Johnson & Johnson CEO'su Gorsky, aşının her yıl yapılmasının gerekli olabileceğini söyledi

Korona virüs aşısı üreten firmalardan Johnson&Johnson’ın CEO’su Alex Gorsky, CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada gelecek birkaç yıl boyunca korona virüsü aşısının tıpkı grip aşısı gibi yılda bir kere yapılması gerekebileceğini söyledi.

Gorsky, virüsün yayılmaya devam ettikçe mutasyona uğramaya da devam edeceği uyarısında bulundu.

Gorsky, ‘‘Virüsün uğradığı her mutasyonun antikorları savuşturma yeteneği üzerinde etkisi olabilir ya da sadece tedavilere değil aşılara da farklı yanıtlar geliştirebilir’’ diye konuştu.

Johnson&Johnson geçen hafta aşı adayı için ABD’de acil durum kullanım onayına başvurduğunu bildirmiş, Avrupa’da da gelecek haftalarda onay için başvuru yapacağını kaydetmişti.

Firma 29 Ocak’ta yayınladığı raporda aşı adayının küresel deneylerde enfeksiyonu önleme oranının yüzde 66 olduğunu bildirmişti.

Salgın hastalık uzmanı Anthony Fauci, Beyaz Saray korona Virüsü Görev Gücü toplantısında yaptığı açıklamada Johnson & Johnson firmasının aşısının ABD’deki etki oranının yüzde 72 olduğuna ve her üç ülkede yapılan deneylerde bu aşıyı olanlar arasında hastaneye kaldırılan veya hayatını kaybeden olmadığına vurgu yapmıştı.

J&J firmasının tek doz halinde yapılan aşısının ABD’de aşı stoğunu arttırması ve aşılama kampanyasına hız kazandırması umuluyor.

Gorsky, şirketin Haziran ayı sonuna kadar ABD’ye 100 milyon doz aşı sağlama hedefi konusunda ‘‘son derece kendine güvendiğini’’ kaydetti.

Gorsky ayrıca iki doz halinde uygulanacak ikinci bir korona virüsü aşısı için de çalışmaların sürdüğünü bildirdi, bu aşının deney sonuçlarınınsa yılın ikinci yarısında açıklanmasını beklediğini kaydetti.

Aşılar doğrudan halk sağlığı merkezlerine gönderilecek

Öte yandan ABD yönetimi, aşı faaliyetlerini hızlandırma kampanyası kapsamında korona virüsü aşılarını doğrudan halk sağlığı merkezlerine göndermeye başlayacak. Amaç aynı zamanda aşıların hassas durumdaki kişilere ulaşmasını da kolaylaştırmak.

Yönetim, ülke genelinde toplumun korona virüsünden orantısız etkilenen gruplarına yakınlığına göre 250 merkeze aşı gönderecek. Bu gruplar arasında evsizler ve İngilizcesi yetersiz olanlar yer alıyor. Bu dozlar önce eyaletlere, buradan da kamu sağlığı merkezlerine dağıtılacak.

Bu faaliyetin 1.300’den fazla halk sağlığı merkezini kapsayacak şekilde genişletilmesi umuluyor.

Yapılan açıklamada federal hükümetin bu sağlık merkezlerine ilk aşamada 1 milyon doz aşı göndereceği, rakamın daha sonra artacağı belirtildi.

Biden yönetimi görevdeki ilk 100 gününde 100 milyon kişiyi aşılamayı ve aşılama faaliyetlerinin eşitlik ilkesi temelinde yapılmasını hedefliyor.

Yönetim şimdiden aşılama faaliyetlerinde 100 günde 100 milyon doz hedefinin önünde gidiyor. Biden Ocak ayında hdefi 150 milyon doza yükseltebileceğini bildirmiş, ancak basın sözcüsü resmi hedefin hala 100 milyon doz olduğunu kaydetmişti.

Beyaz Saray bu hafta ayrıca aşıların doğrudan eczanelere gönderilmesine de başladı. Bu kapsamda 6.500 eczaneye aşı dozları gönderildi. Bu sayının 40.000’e çıkması hedefleniyor.

Beyaz Saray’ın korona virüsüyle mücadele koordinatörü Jeff Zients, ABD’nin 8 milyon 600 bin olan haftalık aşı dağıtım sayısını 11 milyon doza çıkardığını kaydetti. (amerikaninsesi.com)

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)