BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaJCR'dan dolar-TL tahmini----

JCR'dan dolar-TL tahmini

JCR'dan dolar-TL tahmini
09 Kasım 2018 - 13:17 www.finansgundem.com

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR'nin Başkanı Orhan Ökmen ilave politik bir şok olmazsa teorik olarak dolar/TL'nin 4.26'lara kadar inebileceğini söyledi

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR'nin Başkanı Orhan Ökmen, döviz kuruna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ökmen, Türkiye'ye benzer 17 ülkenin yerel para birimlerinin Ocak'tan beri değer kaybının %12.65 olduğunu, bu dönemde TL'nin değer kaybının ise %73'lere çıktığını, şimdi ise kaybın %44 civarında olduğunu belirtti.

Hükümetin son vergi indirimlerini piyasaların negatif karşıladığını belirten Ökmen "Bunun yanında Fed'in dünkü kararlarıyla dolar tekrar değerlendikçe Türk Lirası değersizleşiyor. Diğer bir sebebi de mevduat veya kredi faizlerinde bir aşağı yönlü zorlama olması. Ekonomik nedenlerin dışında olan baskı var." değerlendirmesini yaptı.

Ökmen ilave politik bir şok olmazsa teorik olarak Dolar/TL 'nin 4.26'lara kadar inebileceğini söyledi. Ökmen "ancak son 2 aylık enflasyonun tahribatını eklersek kur 4.60'lara yükselebilir." diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin avantajlarını sıralayan Ökmen "Reel kesim üretim gücünü koruyor. İkincisi bankalar likiditesini koruyor...Türk hukuk sisteminin Avrupa'dan uzaklaşmaması gerekir, yatırımcıların da buna inanması gerekir. Üçüncü olarak bankacılık sisteminin ekonomiye yeniden kredi verme iştahı kazanması gerekir. Eksisi gibi iştahsız davranırsa bu durgunluk süreci uzar" şeklinde konuştu.

JCR Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyede tutuyor.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • misafirr15 Kasım 2018 17:09

    7-8 bandında görmeyelim de

  • dediğine kendin inanıyor musun acaba !09 Kasım 2018 17:50

    kur arttı diye yapılan zamların hepsını geri alın o zaman madem dolar 4,6 lara gidecekse, dolar bahane zamlar şahane . milletin belini dolar faiz enflasyon ucgenı o kadar bükmüş ki doğrultamıyor.

  • Misafir09 Kasım 2018 15:14

    Birkaç hafta öncesi son değerlendirmeleri ile 180 derece dönüş var.