BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem"İzinsiz ilaçlar, insanlarda test edildi" iddiası!----

"İzinsiz ilaçlar, insanlarda test edildi" iddiası!

İzinsiz ilaçlar, insanlarda test edildi iddiası!
29 Eylül 2021 - 16:58 www.finansgundem.com

Brezilya'da bir hastane zincirinin, Devlet Başkanı Bolsonaro'nun Kovid'e karşı övdüğü izinsiz ilaçları insanlar üzerinde gizlice test ettiği iddia edildi. Senato'da araştırma komisyonu oluşturuldu.

Brezilya'da bir hastane zincirinin, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Kovid'e karşı "mucize tedavi" diye lanse ettiği ilaçları hastalardan habersiz test ettiği iddia edildi.

Prevent Senior adlı hastane zincirinde çalışan 12 doktorun ifşa ettiği olaya göre, Kovid-19'a karşı resmi kullanım izni bulunmayan hidroksiklorokin, eritromisin ve Ivermectin ilaçları, deneyden haberi olmayan yaşlı hastalar üzerinde test edildi. Geçen yıl Mart ve Nisan aylarında denek olarak kullanılan hastalardan en az dokuzunun yaşamını yitirdiği, ancak ölüm belgelerinin Kovid-19'u içermeyecek şekilde değiştirildiği de iddia ediliyor.

Brezilya Senatosunda oluşturulan araştırma komisyonuna ifade veren doktorların avukatı Bruna Morato, deneyin, Devlet Başkanının "mucizevi tedavi" tezini güçlendirme amacı taşıdığını kaydetti.

Morato, müvekkili 12 doktorun, söz konusu ilaçları içeren "Kovid seti"ni kullanmayı reddettikleri için hastane yönetimi tarafından tehdit edildiğini ve işten çıkarıldığını kaydetti.

"Sağlık açısından zaten son derece hassas durumdaki yaşlı hastalara Kovid'e karşı iyi bir tedavinin olduğu söylendi. Ama kobay olarak kullanıldıklarından haberdar değillerdi" diye konuşan avukat, doktorlardan da tedaviyle ilgili hastalara ve yakınlarına bilgi verilmemesinin istendiğini belirtti.

Hastane: Hastalar kendileri istedi

İddiaları reddeden hastane zinciri ise tüm ölümlerin kesin bir şekilde raporlandığını belirterek, tedavi ettikleri 56 bin Kovid-19 hastasından yüzde 7'sinin yaşamını yitirdiğini ve bu oranın diğer hastanelerle kıyaslandığında düşük olduğunu savundu.

Hastane zincirinin sahibi ve idari müdürü Pedro Batista Senato'ya geçen hafta verdiği ifadede, iki hafta hastanede kalan ve bulaş riski kalmayan hastaların belgelerinden Kovid-19 ifadesinin kaldırıldığını kabul etmişti. Batista, bilgileri dışında hastalarda izinsiz ilaçların denendiği iddiasını ise reddetmiş, ilaçların hastaların isteği üzerine doktorlarca yazıldığını savunmuştu.

Batista, "Reçeteleri doktorlar yazar. O dönem Devlet Başkanı Bolsonaro ve diğer nüfuzlu kişilerin değerlendirmelerini herkes hatırlayacaktır. Dolayısıyla pek çok hasta bu ilaçların yazılmasını talep ediyordu" dedi.

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili sorulara yanıt vermezken hükümetin söz konusu deneylerden ne ölçüde haberdar olduğu da bilinmiyor.

Bolsonaro, geçen yıl Nisan ayında sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda Prevent Senior hastane zincirinin klorokin üzerinde yaptığı araştırmalardan övgüyle bahsetmiş, söz konusu ilacı alan hastaların solunum cihazına bağlı geçirdiği sürenin 14 günden 7 güne düştüğünü belirtmişti.

Kovid-19'un Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) sonra en etkili olduğu ülke konumundaki Brezilya'da hastalıktan şimdiye kadar 600 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Aşı karşıtı Brezilya Devlet Başkanı'nın eşi, ABD'de Kovid aşısı oldu

 

ABD'nin en yetkili kurumu açıkladı: İşte aşının yan etkileri!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)