BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiİTO ve İSO'da seçim heyecanı----

İTO ve İSO'da seçim heyecanı

İTO ve İSO'da seçim heyecanı
22 Mayıs 2013 - 13:43 www.finansgundem.com

İTO ve İSO'nun yeni yönetimi bugün yapılacak seçimlerle belirlenecek

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Meslek Komiteleri ve Meslek Üyeleri seçimleri Türk Telekom Arena Stadyumu’nda saat 09.00’da başladı. İTO’nun 81 meslek komitesinin, 248’i meclis üyesi olmak üzere 577 üyesi seçilecek. İTO üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği seçimlerde toplam 140 sandıkta oy kullanma işlemi yapılıyor. Seçimler, saat 17.00’ye kadar sürdü ve gizli oy-açık tasnif yöntemiyle gerçekleşti. İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimi ise  seçimleri ise Cevahir Kongre MErkezi'nde gerçekleşti. Bu seçimlerden sonra İSO Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer kurulların belirlenmesi 29 Mayıs'ta, Meslek Komiteleri Başkanları ve Başkan Yardımcılarının seçimleri ise 30 Mayıs'ta gerçekleşecek.
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük:
Odamızın teamüllerine uygun şekilde açıklamamı yapacağım
Adaylığını henüz açıklamamış olan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, DÜNYA Ekonomi TV’nin canlı yayınında yaptığı değerlendirmede; “Tabi ki şu ana kadar aday değilim demiş olmam bir beklenti yaratmış durumda. Saat 17:00’de sandıklar açılacak. Kendi anlayışıma ve İSO teamüllerine uygun olarak bir açıklama yapacağım” ifadesini kullandı.
Gayet güzel bir atmosferde yüksek katılımlı bir seçim yaşandığını belirten Küçük “Seçime ilgi oldukça iyi. Her geçen yıl sanayici sayısı ve buna paralel Oda’ya üye sayısı artıyor. Bu da katılım düzeyinin önceki döneme göre yüksek olmasında bir etken. Odamıza ve ülkemize şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.
MÜSİAD eski Başkanı Ömer Cihad Vardan:
Koltuğa değil, göreve talip olunmalı
DÜNYA Ekonomi TV’ye değerlendirmede bulunan MÜSİAD eski Başkanı Ömer Cihad Vardan, çok seviyeli ve güzel bir seçim yapıldığını, seçimlere son yıllarda artan bir ilginin olduğunu dile getirdi.
35 No’lu meslek grubu meclis üyesi adayı olan Vardan, adaylığıyla ilgili olarak, “Arkadaşlarımın ısrarıyla aday oldum. Teveccüh buyurdular” dedi.
Oda’ların sorumlulukları çerçevesinde de değerlendirme yapan Ömer Cihad Vardan, “Bir firma kurulduğunda, bölgesindeki odaya kayıt olmak durumunda. Ödenen oda aidatları karşılığında bir hizmet almakta. Örneğin ben iklimlendirme sektöründeyim. Bu sektörde firmaların sorunlarını tespit edip çözme yolunda adımlar atmak üzerine amaç gütmeliyim. Firmaların, sektörün sorunları, talepleri çerçevesinde raporlar hazırlayarak, bunları Hükümet yetkilileriyle paylaşarak tartışarak çözüm üretilmesi gerek. Odanın ve yöneticinin temel görevlerinden biri de budur. Yani yönetime kim seçilirse seçilsin koltuğa değil, göreve talip olmalı. Görev için gelinmezse farklı bir anlam çıkar.”
iTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş:
Yüksek katılımlı, demokratik ve şeffaf bir seçim yapıyoruz
iTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, "İstanbul Ticaret Odasına yakışır vakurlukta, gayet yüksek katılımlı, demokratik ve şeffaf bir seçim yapıyoruz" dedi. AA muhabirine seçime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yalçıntaş, bütün sandıkları tek tek gezdiğini, gayet güzel bir seçim gerçekleştirdiklerini belirterek, "Hakikaten İstanbul Ticaret Odasına yakışır vakurlukta, gayet yüksek katılımlı, demokratik ve şeffaf bir seçim yapıyoruz. Ben sonucun İstanbul iş camiası için, Türk iş camiası için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.
Seçimin ardından göreve gelecek isimlere başarılar dileyen Yalçıntaş, "Hem komite üyeleri hem meclis üyeleri hem de yönetim çok başarılı bir şekilde İTO'yu yönetecek. İnanıyorum ki ekip İstanbul iş alemini çok başarılı yarınlara taşıyacaktır" diye konuştu.
İTO Başkan adayı ve İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar:
Hep birlikte güzel bir sonuç alacağımıza inanıyorum. Seçim sandıklarını gezerek Oda üyeleriyle bir araya gelen Yönetim Kurulu Başkanı adayı ve İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar ise AA muhabirine seçim sürecini anlattı. İTO'nun 330 bin üyesi bulunduğunu dile getiren Çağlar, 330 bin üyenin temsil edildiği 81 ayrı meslek grubu bulunduğunu, İTO yönetim kurulu başkanının 29 Mayısta belli olacağını belirterek şunları kaydetti:
"Örneğin İnşaat Komitesi'nde 10 bin üye varsa o 10 bin üye kendisini temsil edecek 5 meclis üyesinin bugün seçimini yapıyor. Burada üyelik olarak 2 yılı geride bırakmış bütün üyeler, şirket temsilcileri seçilebilir. Bugün sandıkların açılmasıyla komite üyeleri belli olacak. 29 Mayısta yani tam bir hafta sonra İTO'nun burada oluşmuş olan 248 meclis üyeleri, yönetim kurulunu, başkanını ve disiplin kurulunu seçecek. Üyeler aynı zamanda TOBB'a göndereceğimiz 30 delegenin seçimini yapıyor. Takip eden birkaç gün sonra da meclis başkanı ve meclis başkanlık divanının seçimini yapılıyor."
Yalçıntaş'ın kendisine tam desteğini açıklamasını memnuniyetle karşıladığını dile getiren Çağlar, "Türkiye Odalar Birliği Başkanı sayın Hisarcıklıoğlu'na da teşekkür ediyorum. O da desteklerini açıkladı. Buradaki bütün arkadaşlarımıza destek oldular. Hep birlikte güzel bir sonuç alacağımıza inanıyorum" değerlendirmesini yaptı. Çağlar kendisiyle birlikte 2 adayın daha bulunduğunu, bu isimlere başarılar dilediğini dile getirerek oda seçimlerine iştirak eden bütün üyelere teşekkürlerini iletti.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)