BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans Kulisİsviçre’nin bankacılık devleri birleşecek mi?----

İsviçre’nin bankacılık devleri birleşecek mi?

İsviçre’nin bankacılık devleri birleşecek mi?
25 Haziran 2021 - 10:55 www.finansgundem.com

İki dev skandalla karşı karşıya kalan Credit Suisse, yatırımcı baskısından kurtulabilmek için UBS’le birleşmeyi değerlendiriyor. Dev bankanın seçenekleri arasında bir ABD yatırım bankasıyla birleşmek de bulunuyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Credit Suisse'in üst yönetimi, geçtiğimiz dönemde Archegos ve Greensill Capital skandallara sahne olan İsviçre bankasının, dev rakibi USB ile birleşmesini de içeren potansiyel bir revizyon planı baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Reuters’ın haberine göre bankanın yöneticileri skandallar sonrasında yatırımcı talepleri karşısında savunmasız kalmasından korkuyor. Zira yatırımcıların istekleri bankanın bölünmesi ya da hisse senedi fiyatlarının düşürülerek rakip firmalar tarafından satın alınmaya uygun hale getirilmenin hedeflenmesi yönünde.

Yakın zamanda seçilen Credit Suisse’in Yönetim Kurulu Başkanı Antonio Horta-Osorio Nisan ayı sonlarında banka yatırımcılarına yaptığı stratejik inceleme açıklamasında önümüzdeki süreçte sert nitelikte kararlar alınabileceğinin sinyallerini vermişti.

Habere göre bankanın üst düzey yönetimi gelecek hafta toplanacak ve yönetim kadrosu Temmuz ayının başından itibaren yeniden yapılanma önerilerini incelemek istiyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre dev İsviçre bankası, aile ticaret ofisi Archegos’un batmasıyla birlikte 5 milyar dolar zarara uğramış ve bankanın iş modeli tartışmaya açılmıştı. Credit Suisse ayrıca, müşterilerinin çöken tedarik zinciri finans firması Greensill Capital tarafından ihraç edilen tahvillere 10 milyar dolar yatırım yapmalarına yardımcı olduğu için bir dizi yasal işlemle karşı karşıya.

Bankanın hisseleri, Greensill ile olan sorunların ortaya çıktığı Mart ayı başından bu yana dörtte birinden fazla düştü. Bankanın düşünceleri hakkında bilgisi olan bir kişi Reuters'e verdiği demeçte, "Credit Suisse'in acil bir birleşme anlaşmasına ihtiyacı var. Zürih'teki banka yönetiminin, hareketsiz kalmaları halinde aktivist yatırımcıların peşlerine düşecekleri konusundaki endişeleri artıyor" dedi.

Bazı yöneticiler, işletmenin geri kalanını birleşmeye hazırlamak için yatırım bankacılığı birimini daraltmak veya varlık yönetimi işletmesini satmak gibi İsviçre bankasının yerel birimlerinden başlanması gibi adımları tartışıyorlar. Bankanı bir ABD yatırım bankasına satılması da seçenekler arasında yer alıyor.

Tüm bu teklifler şimdilik ön hazırlık niteliğinde ve herhangi bir karar karar henüz alınmış değil. Birleşme haberlerine ilişkin Credit Suisse ve UBS açıklama yapmayı reddetti.

ABD'nin büyük bankaları FED'in stres testini geçti

 

Credit Suisse’te kan kaybı devam ediyor

 

Kurumsal yatırımcı kripto varlık sattı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)