BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİşte son anket sonuçları! Hangi parti barajın altında----

İşte son anket sonuçları! Hangi parti barajın altında

İşte son anket sonuçları! Hangi parti barajın altında
19 Şubat 2018 - 04:50 www.finansgundem.com

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, son anket sonuçlarını köşesine taşıdı. Afrin operasyonunun anketlere etkisini de değerlendiren Selvi'nin yazısı şöyle:

AK Parti, şubat sonu mart başı itibariyle kamuoyu araştırmalarını yeniden başlatıyor.

Sakın yanlış anlaşılmasın AK Parti kamuoyu araştırmalarını durdurmadı sadece ülke gündemiyle ilgili araştırmalara ara verildi. Geçmişte de kendini kontrol etme adına araştırmalara 1.5-2 ay ara veriliyordu. Ama bu arada araştırmaların tamamı durdurulmuyor.

Örneğin Güneydoğu’yla ilgili, yerel yönetimler ve Ege bölgesiyle ilgili araştırmalar sürdü. MHP ile girilen Milli İttifak süreci nedeniyle Güneydoğu’da yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırma yapılıyor. Araştırma tamamlandıktan sonra veriler ışığında bir raporlama yapılarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’nin başına yeniden dönmesiyle birlikte önemli bir güç aktarımı oldu. Bunun etkisi anketlere de yansımaya başladı. Burada birkaç anketin ortalama sonuçlarını paylaşmak istiyorum.

16 Nisan referandumundan sonra Erdoğan AK Parti’nin başına geçtiğinde kararsızlar dağıtılmadan partinin oyu yüzde 41-41.5 görünüyordu. Kararsızlar dağıtıldığında 45-46 civarındaydı. Erdoğan’la birlikte yeni bir rüzgâr yakalandı. ABD’nin Kudüs kararı üzerine Erdoğan’ın sergilediği güçlü liderlik AK Parti seçmeni üzerinde çok önemli bir etki meydana getirdi. BM’deki oylamada ABD’nin başarısızlığa uğratılması ise bir ivme kazandırdı. Ancak önemli sıçramanın Afrin olayında yaşandığı anlaşılıyor.

ANKETLERE AFRİN ETKİSİ

Afrin operasyonuyla devlete ve hükümete olan güven 8-9 puan arttı. Afrin bu yanıyla 15 Temmuz’a benzedi. 15 Temmuz kadar olmasa da Afrin, siyaseti etkilemiş gözüküyor. Öncelikle kararsızların oranında ciddi bir gerileme tespit ediliyor.

AK Parti’ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55’e ulaşmış durumda. 2014’te Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Ekim-Aralık boyunca yüzde 55 oranı yakalanmış, sonra Ocak ayından itibaren yaşanan partiiçi tartışmalar nedeniyle iniş sürecine girmişti. Afrin operasyonuyla birlikte uzun bir süre sonra AK Parti’ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55’e çıktı.

Afrin ve AK Parti ile girilen ittifak sürecinin MHP’yi de olumlu yönde etkilediği görülüyor. MHP uzun bir aradan sonra yüzde 10’un üzerinde yer alıyor. Ama MHP’nin, 1 Kasım’dan sonra girdiği türbülanstan çıkmaya başladığı görülüyor. Bahçeli, partiye sahip çıkarak, MHP’nin kurumsal kimliğini ve marka değerini korumayı başarmış görünüyor.

MHP, yüzde 11’i yakalarken CHP’de erime gözleniyor. İYİ Parti’nin MHP’deki yıpratıcı etkisinin bittiği ama CHP’de sürdüğü anlaşılıyor. Kararsızlar dağıtıldığı halde CHP’nin oy oranı yüzde 22-23’e gerilemiş durumda. CHP’den İYİ Parti’ye bir akış olduğu gözleniyor. Afrin konusundaki çelişkili tutum ile bazı parti yöneticilerinin sosyal medya hesaplarında yer alan ifadelerin CHP’yi olumsuz etkilediği anlaşılıyor.

AK PARTİ NE DURUMDA?

İYİ Parti’nin ise kuruluşundan sonra bir sıçramada yapamadığı ortaya çıkıyor ama bir varlık ortaya koyuyor. İYİ Parti, yüzde 6-6.5 seviyesinde gözüküyor.

HDP ise yüzde 10’un civarında geziyor. Eş genel başkanlarının tutuklanmasına rağmen HDP oylarını koruyor. Seçmenler PKK ve HDP’nin çağrılarına karşılık vermemesine rağmen partisine desteğini sürdürüyor. Özellikle de büyükşehirlerdeki Kürt seçmen HDP’ye desteğini koruyor. HDP yüzde 9-9.5 görünüyor.

AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 97’si HDP’ye oy verenlerin yüzde 97’si,CHP’ye oy verenlerin yüzde 95’i partisine oy vermeye devam edeceğini söylüyor. MHP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 75-80’i oy vermeye devam edeceği yanıtını veriyor.

Son olarak AK Parti. AK Parti, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 45-45.5’a, kararsızlar dağıtıldığında ise yüzde 49-50 bandına tekrar oturmuş görünüyor.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatanım19 Şubat 2018 15:07

  Akp % 70 le geliyor hiç kaşınmayın başka alternatif yok böyle bir lider dünyada yok eşi ve benzeri

 • İsmail 19 Şubat 2018 11:50

  Anketi yapan CHP’liymiş herhalde. KK’nin Man adası fiyaskosuna, domuzcu İstanbul il başkanına ve malum milletvekillerine rağmen CHP hala yüzde 22:23 alabiliyorsa diyecek başka bir şey yok

 • Mürsel ŞEN19 Şubat 2018 11:49

  7 haziran 2015 seçimleri akp 258, chp 131, mhp 80, hdp 81 mv.1 kasım 2015 seçimleri akp 317, chp 134, MHP 40, hdp 59 mv.oyları artanların niçin ve hangi yaşanmış veya yaşatılacak olaylardan dolayı provoke edildiklerini hatırlayanınız var mı? aynı propaganda vahşice devam ediyor, uyanmak isteyenlere buyrunuz

 • Ali Haydar Yedek19 Şubat 2018 10:59

  Kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir yazı. Bu adam bunu hep yapıyor.

 • Misafir19 Şubat 2018 10:12

  Bu sefer ne kadar ne yaparsanız yapın sonuç farklı olacak, demedi deme

 • Rasim19 Şubat 2018 08:47

  Yine hormonlu bir anket olmuş. Seçimlere kadar milleti şişirme anketlerle avutmaya devam

 • okn19 Şubat 2018 08:27

  Algi diyosunuzda kardesim nekadar tikkocu, dhkpcli,pkkli varsa doldurdu chp nin icine k.k. bunu vatandas gormuyormu

 • Ömer 19 Şubat 2018 10:23

  Sen öyle görmek istiyorsun seni istesemde iknâ edemem kardeş insanlar robotlasmis ne yaparsin işte makarna kömür siyaseti5

 • Ömer 19 Şubat 2018 06:22

  HADI ORDAN yalaka selvi sen işine bak CHP AYI ALGI ILE zayif düşürmeye çalıştığınız aleni belli HADI şimdi git