BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-Magazinİşte İstanbul'daki hortumun nedeni----

İşte İstanbul'daki hortumun nedeni

İşte İstanbul'daki hortumun nedeni
02 Ağustos 2014 - 16:47 www.finansgundem.com

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen, İstanbul'daki hortumun nedenini açıkladı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, "atmosferdeki kararsızlık" olarak nitelendirdikleri hortumun, yukarıdaki soğuk hava ile aşağıdaki sıcak havanın yer değiştirmek istemesinden kaynaklandığını anlattı.

Orhan Şen'in yaptığı açıklamada, hortumların, atmosferdeki "şiddetli kararsızlıktan" oluştuğunu kaydetti. Şen, "atmosferdeki kararsızlığı" ise şöyle açıkladı:

"Yukarıdaki soğuk hava aşağıya inmek, aşağıdaki sıcak hava da yukarıya çıkmak ister. Bu duruma 'atmosferde kararsızlık' diyoruz. İstanbul'da sıcaklıklar mevsim normallerinin üç, dört derece üzerinde, 32, 33 derecelerde seyrediyor. 2 bin, 3 bin metre yukarıda soğuk hava geldi. Soğuk hava geldiğinde aşağıya inmek, sıcak hava ise yukarıya çıkmak istedi. Dolayısıyla kararsızlık meydana geldi. Bu da zaten beklediğimiz bir olaydı. Talihsizlik olan tarafı şehrin üzerinde meydana gelmesiydi."

Amerika kıtasında görülen ve büyük afetlere yol açan büyüklükte hortumların Türkiye'de yaşanmayacağını kaydeden Şen, ancak bu hortumların küçük çaplı hasarlara neden olabileceğini söyledi. Şen, vatandaşların hortum gördükleri anda betonarme yapılara sığınmalarının yerinde olacağını ifade etti.

2015'TE BÜYÜK İHTİMALLE KURAKLIK GÖRÜLECEK

Prof. Dr. Orhan Şen, gelecek yılın da büyük ihtimalle kurak geçeceğini ifade ederek, "Doğu Pasifik'teki deniz yüzey sıcaklığının artması nedeniyle 'El Nino' olarak adlandırılan yıllara girdik.

Bu seneki El Nino'ya bakacağız, şiddetli mi olacak normal mi? Bu bir, iki yıl sürecek. Ayrıca küresel iklim değişikliğinden meydana gelen meteorolojik afetlerin çoğaldığı yıllardayız. Buna bir de El Nino eklenirse bu tür olayları sık sık göreceğiz. 2015 yılında da büyük ihtimalle de kuraklık devam edecek. Bu tür olayları sık sık göreceğiz" ifadelerini kullandı.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)