BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİstanbul'un en yoğun ilçesinde kural tanıyan yok----

İstanbul'un en yoğun ilçesinde kural tanıyan yok

İstanbul'un en yoğun ilçesinde kural tanıyan yok
06 Haziran 2020 - 08:42 www.finansgundem.com

İstanbul’un en kalabalık ilçesi Güngören’de, normalleşme oldukça sıkıntılı hayata geçti. İlçe genelinde sosyal mesafeye uyan neredeyse yok. Birçok kişi de maskesiz geziyor. 65 yaş üstü vatandaşlar ve 18 yaş altı çocuklar da sokaklarda.

Korona virüs salgınının başladığı günden bu yana Türkiye’de vakaların yarısından fazlasına rastlanan İstanbul’da, hayat çok çabuk normale döndü. Tüm Türkiye’de 1 Haziran’da yeni normal hayata geçişle birlikte 16 milyon nüfuslu megakentte yaşayan İstanbullular salgın öncesi günlerine dönmeye başladı. Normal hayata geçişte korona virüs salgınının ikinci dalgasının önüne geçilmesi için önlem olarak sosyal mesafenin önemi artsa da İstanbul’un bazı ilçelerindeki nüfus yoğunluğu kilometrekarede 40 bin kişiyi geçiyor. Yüzölçümü açısından İstanbul’da kilometrekareye ortalama 2 bin 841 kişi düşerken, en yoğun ilçeler Güngören, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Bağcılar ve Bayrampaşa olarak sıralanıyor. Milliyet'ten Cihat Aslan haberine göre, bu ilçeler arasında ise en çok dikkat çeken 7 kilometrekare yüzölçümü ve 289 bin nüfusu ile Güngören. İstanbul’un yüzölçümü açısından en küçük ilçesi olan Güngören,kilometrekareye düşen insan sayısında ise en fazla nüfusa sahip ilçe olarak bu oran 41 bin 348 kişi.

Yasaklılar sokakta

İlk durak ilçenin en kalabalık yeri olan Menderes Kapalı Yol Caddesi. Cadde, salgın öncesi dönemdeki gibi iğne atılsa yere düşmeyecek kadar yoğun. Sıcak havanın da etkisiyle kendini sokağa atanlar sosyal mesafe tanımamış. Sokağa çıkma kısıtlamaları bulunan 65 yaş üstü ve 18 yaş altı çocuklar ise caddede ve ilçede çokça göze çarpıyor. Zabıtaların uyarılarını dikkate almayan vatandaşlar, sosyal mesafe ve maske takma kuralını da çoğunlukla uygulamıyor. Esnafların dikkati, maske ve mesafeden çok işlerin düzelmesine yönelik.

Masada dört kişi

Ara sokakları boş olan ilçenin özellikle anayol, kaldırım ve Merter Tekstil Merkezi’ne yakın bölgelerinde sosyal mesafeye dikkat etmeyen nüfus yoğunluğu daha da artıyor. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla açılan kafe ve restoranlarda da durum aynı. Açık olan bir restoranda normalde iki kişinin oturması gereken masada 4 kişilik arkadaş grubu var. Restoranın sahibi bu görüntüyü, “Bir masaya tek kişi oturtarak durumu nasıl yürütelim. Müşteri yan yana oturmak istiyor. Nasıl engel olalım? Aynı aileyi de masada ayıracak değiliz” diye açıklıyor. Bazı restoranlarda ise sosyal mesafe kuralına uyuluyor.

Salgın bitmiş gibi

İlçede Akıncılar bölgesinde bulunan bir kahvehanenin dikkat çeken tarafı ise 10-15 metrekarelik alanında en az 20 kişinin oturması. Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı ve maskeleri sadece çenelerinin altında süs olarak takan kahvedeki vatandaşların Türkiye’de korona virüs salgını bitmiş gibi rahatça dipdipe oturuyor. Bu kadar küçük bir alanda oturmaları ile ilgili konuşan kahvedeki vatandaşlar, “Ne yapalım yeni normale döndük. Kahvenin içi biraz dolu ama yapacak birşey yok. Zaten ne okey, ne kağıt oyunu oynayabiliyoruz. Maskeyi çıkardık, çıkarmasak çayı nasıl içeceğiz” ifadelerini kullandı.

En kalabalık 5 ilçe

İstanbul’da kilometrekareye göre en fazla insan sayısı düşen 5 ilçe;

Güngören: 41 bin 348
Gaziosmanpaşa: 40 bin 996
Bahçelievler: 35 bin 944
Bağcılar: 32 bin 396
Bayrampaşa: 30 bin 526

AVM’ler hâlâ aynı

Yasak olmasına rağmen neredeyse her sokakta 18 yaş altı çocuk ve 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlara rastlamak mümkün. Ayrıca ilçede bulunan alışveriş merkezi Kale Center’ın önünde de geçtiğimiz haftalarda görünen manzara aynı. AVM’nin önünde bekleyen vatandaşlar uzunca bir kuyruk oluşturuyor. Maskesiz kimsenin alınmadığı AVM’de önce girişte ateş ölçülüyor. Ardından ziyaretçiler içeriye alınıyor.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)