BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİstanbul'da 750 minibüsün taksiye dönüştürülmesi kararının iptali için dava----

İstanbul'da 750 minibüsün taksiye dönüştürülmesi kararının iptali için dava

İstanbul'da 750 minibüsün taksiye dönüştürülmesi kararının iptali için dava
28 Eylül 2021 - 18:30 www.finansgundem.com

İTEO, İstanbul'da 750 minibüsün taksiye çevrilmesi kararının yürürlüğünün durdurulması ve iptali için bölge idare mahkemesinde dava açtı

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında kabul edilen 750 minibüsün taksiye çevrilmesi kararının yürürlüğünün durdurulması ve iptali için bölge idare mahkemesinde dava açtı.

Bağcılar'daki İstanbul Bölge İdare Mahkemesine gelen İTEO Başkanı Eyüp Aksu ve beraberindekiler, 750 M plakalı minibüsün taksiye çevrilmesi kararının iptali istemini içeren dilekçeyi sundu.

'Hukuka ve yönetmenliğe kesinlikle aykırı'

Çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan Aksu, 81 ilde toplu taşımanın taksiye dönüşümüyle alakalı bir kararın olmadığını belirterek, "UKOME'nin aldığı minibüsün taksiye dönüşüm kararı kanunlara, hukuka, yönetmenliğe kesinlikle aykırıdır. Bugün bu kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtık, davayı takip ediyoruz." dedi.

Yeni Nesil Taksiciler Kooperatifi Başkanı Kıyasettin Telli, UKOME kararının hukuk dışı olduğunu savunarak, "Hem minibüsçü hem de taksici esnafımızın mağdur olmaması için yargımızın bu konuda adalete uygun, hızlı karar vermesini bekliyoruz. Çünkü bu dönüşüm kararı ileride telafisi çok zor, imkansız zararlar doğuracaktır." diye konuştu.

Avukat Hülya Sürgülüoğlu, İBB'nin minibüslerin taksiye dönüşümüyle ilgili başvuru tarihinin kısa bir süre sonra sona ereceğini belirterek, "Başvuru tarihinden sonra kura usulü plakalar taksiye dönüştürülecek. Amacımız yargılamanın hızlı şekilde sonuçlanması ve bunun takibini yapmak. Dava dilekçemizde açıkça belirttiğimiz üzere buradaki her şey hukuka aykırı." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı'ndan taksi genelgesi

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Berber Bekri 29 Eylül 2021 12:13

    1-30 bin yeni plaka verin 2-taksilere tünel köprü bedava yapın 3-Musteri varken emniyet şeridini kullanmaya izin verin (birçok çakarlı araç kullanıyorsa takside kullansın) 4-taksimetre ücretlerini düşürün Hızlı ve ucuz ulaşım tercih sebebi olacağından birçok insan özel aracı yerine taksiyi tercih edecektir...

  • T$M28 Eylül 2021 22:04

    Taksi ağaları minübüs ağalarına karşı.ikiside rantcı sahipleri cukkalarını doldurur şoförlerde köle gibi çalışır vatandaşda yoluncak kaz

  • Volkan28 Eylül 2021 19:11

    Ekonomi pareto optimum seviyesinde olunca birinden almadan birine vermek çok zor. Eski taksiciler sofraya 750 plakanın daha oturmasını istemezler. Normal çözüm her yıl yeni taksi plakası için ihale açıp masraf ve vergiyi düştükten sonra geliri eskilere dağıtmak olabilir.