BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİspanya ve Portekiz'de maymun çiçeği virüsü alarmı----

İspanya ve Portekiz'de maymun çiçeği virüsü alarmı

İspanya ve Portekiz'de maymun çiçeği virüsü alarmı
18 Mayıs 2022 - 16:22 www.finansgundem.com

Maymundan insana geçen endemik bir virüsün neden olduğu nadir bir hastalık olan maymun çiçeği (monkeypox), İspanya'da 8, Portekiz'de 5 kişide görüldü.

İspanya ve Portekiz'de sağlık bakanlıkları, maymun çiçeği virüsü vakalarına karşı alarma geçti. Orta ve Batı Afrika kaynaklı hastalığın İspanya'nın başkenti Madrid'de 8, Portekiz'in başkenti Lizbon'da da 5 kişide tespit edildiği duyuruldu. Madrid'deki hastaların sağlık durumlarının iyiye gittiği bilgisi paylaşıldı.

İspanya Ulusal Mikrobiyoloji Merkezi de Madrid'de saptanan 8 vakanın maymun çiçeği virüsü olduğu konusunda ortak bir görüş olmasına karşın kesin sonuçların analizlerin tamamlanmasının ardından belli olacağını bildirdi.

'Her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olmalıyız'

İspanya Acil Sağlık Hizmetleri ve Uyarılar Koordinasyon Merkezi Direktörü Fernando Simon, İngiltere'nin ardından Portekiz ve İspanya'da görülen maymun çiçeği vakaları arasında bir bağlantı olup olmadığının da araştırıldığını belirtti.

Simon, "Şu anda çok yeni ancak her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olmalıyız. Virüsün bulaşması çok düşük bir olasılık olsa da tamamen dışarıda bırakacağımız bir ihtimal değil. O yüzden temkinli olmalıyız. Tüm olasılıklar için çalışıyoruz" dedi.

İlk olarak İngiltere'de tespit edilmişti

Maymun çiçeği virüsü Avrupa'da ilk olarak 15 Mayıs'ta İngiltere'de 4 kişide görülmüş, ardından 17 Mayıs'ta Portekiz'de 5 kişide bu virüsün görüldüğü, 15 kişinin de şüpheli durumda gözetim altına alındığı söylenmişti.

Maymun çiçeğinde, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

Ülkede 'maymun çiçeği' paniği: 200 kişi takibe alındı!

ABD'de maymun çiçeği virüsüne rastlandı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)