BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkİş Bankası'ndaki o hisseler için açıklama----

İş Bankası'ndaki o hisseler için açıklama

İş Bankası'ndaki o hisseler için açıklama
04 Şubat 2016 - 10:33 www.finansgundem.com

İş Bankası ve Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince , Türkiye ekonomisi hakkında konuştu

Türkiye İş Bankası ve Şişecem Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Dünya'ya, ekonomiye dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Küresel piyasalar, banka kârları, yatırımcılar ve İş Bankası hakkında tüm merak edilenleri yanıtladı. İşte o röportaj:

Köprüleri, havaalanlarını finanse eden bu sektör motive edilmeli 

Ersin Özince, bankacılık sektörünün ekonomiyi taşıma, kaldıraçlanma açısından önemli mesafe kaydettiğinin de altını çizdi. Özince, “Kredilendirme açısından bankacılık sektöründe bir sıkıntı olmadığı belli. Bugün Türk bankacılık sistemi dışarıdan aldığı fonlarla KOBİ’lerden kurumsal yapılara ve bireylerin ihtiyaçlarına hatta ülkenin uluslararası ihalelerle aldığı büyük alt yapı yatırımlarını kredilendirebilecek yetkinliği olduğunu gösterdi. Bir zamanlar, değil enerji projelerini köprü ve havaalanları gibi alt yapı projelerini bile yerli bankaların, bu şekilde, neredeyse tamamını kredilendirebileceğini düşünemezdik. Kredi karşılamada vade ve miktar açısından baktığınızda bankacılık sektörü hala rekabetçi fiyatlarla kredilendirme yapmaya devam ediyor. Burada devletin beklentisi de hemen hemen yerine geliyor diye düşünmek lazım” açıklamasını yaptı. 

Bu huba her yatırımcı gelmeli 

Bankacılık sisteminde artık gelinen noktada ‘bankaların şu ya da bu alanda yetersiz kalacağı kaygısını taşımak lüzumsuz’ olacağı görüşünü de savunan Özince, bu noktada uluslararası düzenlemelere bir parantez açtı. Basel prensiplerinin Türk bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarını yüzde 20’lerden yüzde 15’lere getirdiğine işaret eden Özince, “Buralara kredi vererek ve kur artışının dövizli kredilerde yarattığı etkiyle geldik” dedi ve ekledi: “Bölgesel finans merkezi olacak bir yere her yatırımcı gelmeli. 

Dünya standartlarında en kaliteli yatırımcı gelmesini hedefl emeliyiz. Standartları yeterince yükseltemediğimiz sermayenin kurallarını da en yüksek standarda çekmeye çalıştıkça Türkiye ister istemez yatırımcılar için zor bir ülke haline geliyor. Basel 3 prensipleri nedeniyle bazı Türk varlıklarını değerinin yarısı kadar sayacağız. Piyasa motivasyonu ve motifleri açısından iyi olmuyor, zor oluyor” 

Ramazan topunu neden atmıyoruz? 

Özince, bankacılık sektörünün sermayesini büyütmesi gerektiğine atıfta bulunarak söze bir hikaye ile devam etti: “Adama sormuşlar, ‘Ramazan topunu neden atmıyorsunuz?’ cevap vermiş: ‘Sayayım, birrrrr barut yok, ….. iki ….’ Öteki hemen atılmış. ‘Tamam; devam etme, gerisi önemli değil…’ Şimdi bu açıdan baktığınızda bankacılık yapmak için en evvela sermaye gerekir. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde sermaye lazım. Sermaye için de gönüllü ve uzun vadeli para kazanacağına inanan inançlı sermayedar lazım. Bunu da ticaretin gereği olarak söylüyorum. İmkanlarımız ve iştahımız nispetinde. Havalar güzelse iştahımız artar. Ülkemiz zaten büyüme oranları, finans sektörünün gelişme imkanları, jeopolitik gelişmeler diye bakıldığında öyle çok büyük gelişmeler vaat edecek bir dönem yaşanmıyor.” 

Çok kârlı diyen kaç yatırımcı para koyar? 

Bugün bankacılıkta sermayedarın 2000’lerin başında olduğu kadar istekli olmadığına vurgu yapan Özince, “Herkesin gözünde bankacılık sektörü olarak çok kârlı gözüküyoruz ama kâr hissedara ulaşmıyor, hele de uluslararası banka sermayedarları açısından durum hiç de göründüğü gibi değil. Bankacılıkta sermaye getirisi 15’lerin altına geldi. TL’nin randımanını faizle hesaplasak, mevduata Türkiye riskini eklesek, kur, borç, jeopolitik risk diye ekleseniz de gelen sermaye kurallarına bakıp bu sektör çok kârlı diyen kaç yatırımcı parasını koyar. Kaldı ki Türkiye’deki düzenlemeler nedeniyle kaç Banka hissedarı temettüyü almış veya transfer etmiştir. Banka hissedarı yüzde 3’e 5’e karşılık nema elde ediyorsa ne âlâ. Ellerinde banka hissesinin değer artışı kalıyor” değerlendirmesini yaptı. 

Yatırımcı olarak 'az hassaslar' geliyor 

Türkiye’de bankalar el değiştiriyor. Özince, bunun iyi bir şey olduğunu düşünmekle beraber gelen yatırımcının düşük hassasiyetli olduğu değerlendirmesini de yaptı. Özince, “Özellikle hassasiyeti yüksek olanların biraz uzaklaştığını düşünüyorum. Uluslararası kotasyonu olanların  Türkiye’ye özgülenen sermayesi az karşılık ifade eder hale geliyor. Çin, Rusya ya da Körfez ülkelerinden gelen sermaye gelişmiş ülkelerdeki gibi hassas yatırımcı değil. Bunu iyi ya da kötü manasından ziyade yatırımcı penceresinin farklılığı açısından dikkat çekmek isterim” diye konuştu. 

Sektörü katlayacak bir aritmetik yok 

Türk bankacılık sektörü açısından sermayedarları ikna edebilecek çok iyi bir resim olmadığını da söyleyen Ersin Özince, “Bazen sektör düzenleyicilerinden öyle beyanlar geliyor ki yabancının kalmak için düşünmesine gerek kalmıyor. Bankacılık sektörü özelinde bakıldığında  kötümser değilim ama iyimser de değilim. Kötümser değilim çünkü bankacılık sektörü iyi yapılandı ve iyi regüle ediliyor. Görüldüğü gibi halen çok parası olan hissedarların ilgisi var. Ama bu sektörü büyütmek diyorsunuz, büyütmeye, katlamaya eski 10 yılda olduğu gibi güçlü götürmeye dönük bir aritmetik yok. Fed’in faizi dikkate alındığında ABD gibi ülkelerdeki getiri beklentisi bizimkini geçiyor. Dolar bazında bizim borsada reel getiri şüpheli!” dedi. Köprüleri, havaalanlarını finanse eden bu sektör motive edilmeli.

Atatürk hisseleri hukuki verilere göre değerlendirilir

"Küçük tasarruf sahipleri yüzbinlerle ifade edilen, uluslararası yatırımcısı olan, memleketin en büyük özel bankasının , bir Cumhuriyet müessesinin ortaklık yapısını, hisselerinin bir kısmıyla ilgili değerlendirme yapacağım derken, amacı aşan ve müesseseyi hedef alan bir değerlendirme yaparsanız o müessesenin itibarını ve mali konumunu, hissedarlarının menfaatlerini olumsuz etkileyebilir. Bahsedilen konu basında yer aldığı şekliyle suçtur. İş Bankası da yasal yola başvurdu. Otoritelerin ve hukukun, başlattığımız adımın gereğini yapmasını bekleriz. Ama İş Bankası’nın her zaman övündüğümüz bir yönü daha vardır. İş Bankası’nın 50 bini aşkın ailesi, Atatürk hisselerinden daha yüksek bir payı alınların teriyle almışlardır ve İş Bankası’nı Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu prensipler doğrultusunda yönetmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Tartıştığınız, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun Türk Medeni Kanunu'na göre yaptığı vasiyetidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti ölümünden bu yana 80 yıla yakın süredir hukuka uygun şekilde uygulanmıştır. Siz bunu beğenmeseniz de vasiyete, vasiyet sahibine ve hukuka saygı göstermelisiniz. Tersine bunu eleştirdiğinizde Mustafa Kemal Atatürk’ün kutsal saydığım iradesine de saygısızlık ediyorsunuz kanısındayım."

Rekabet merdiveninde yükselemezsek geçerler

"Türkiye açısından son yıllarda hizmet sektörü ağırlıklı bir ekonomik yapı oluştuğuna da değinen Özince, “Ben her şeye rağmen Türk sanayisinin olgun olduğunu düşünüyorum. Gün geldi Pakistan ipliği Türkiye’ye Türk pamuğundan ucuza geldi. Gün geldi Çin ham bezi Pakistan ipliğinden dolayısıyla Türk pamuğundan ucuza geldi. İskenderun’a sıcak sac iniyor. Benim yıllarca üzerinde durduğum konu mukayeseli üstünlüklerin kişiler, şirketler ve ülkeler için nasıl geliştirilebileceği... Onun içinde sık sık şöyle dedim: ‘Rekabet merdiveninde üst seviyelere çıkmazsak arkadan gelenler bir üst basamağa çıkacak’. Rekabet sıçraması getirecek tohum yok. Biz Türkiye’de hala verimlilikten bahsediyoruz. Verimlilik olmazsa olmazdır. Sanayi 4.0 kavramı müthiş. Türk otomobili diyoruz, teknoloji liderleri şoförsüz otomobil üretiyor. İnsanlar artık arabalarla konuşuyor. Üretmek bir tarafa toplum olarak elimizdeki imkanları ne kadar kullanıyoruz bunun bir hesabını yapmak gerek. Elimizdeki insan kaynağını ne denli kullanıyoruz? Elimizdeki üretim imkanlarını ne kadar kullanıyoruz?”

Ortalama büyüme daha tatmin edici olmalı

Uluslar üstü kuruluşların büyüme tahminlerine bakıldığında gelişmiş ülkelerin ve rekabet avantajı sağlayabilen ülkelerin görece üstün olduğu bir perspektif çizildiğine işaret eden Ersin Özince, şu anda sorun yaşasa da Çin’in gelişmekte olan ülkeler arasında Hindistan ile sürükleyici konumunu koruyabileceğine değindi. Özince, “Türkiye’nin dünya ortalamasında ya da bazı gelişmiş ülkeler kadar büyümesini ‘iyi bir şey’ diye yorumlamamız tatmin edici olmamalı. Düşük büyüme daha az dış kaynak ve daha az istihdam demek. Düşük büyümelere ekonomiler dayanır da insanlar dayanabilecek mi? Ya da hangi şartlara maruz kalacaklar” dedi.

Dış borç sorun değil, reel sektör borcunu çeviriyor

Fed’in faiz artırımının devam etmesinin bir süre sonra kredi notu-dış sermaye bağlamında yeniden bir kısır döngü yaratacağını belirten Özince, “Rating az diye kredi gelmez, sermaye gelmediği için rating artmaz. Sonunda her şey nota bakar. Rating artmazsa risk primi artar. Bugün risk priminin yükselmesi de kimseyi rahatsız etmiyor. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki mevcut aynen korunduğu müddetçe, özellikle dış borç açısından sorun olmayacaktır. Reel sektör borçlarını kolaylıkla çevirebiliyor. Bugün bazı büyük sanayi şirketleri Türkiye’de para satıcısı. Bazıları yurtdışından bankalardan bile daha uygun koşullarla kaynak sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Ne olur asgari ücret vergilenmese, genç nüfusa teşvik gelse

Ersin Özince'ye asgari ücrete ilişkin fikrini sorduğumuzda şu cevabı verdi: “Bir yönetici olarak masaya oturduğunuzda işin gereğini yapıyorsunuz ama asgari ücrette tamamen şahsi bir kanaatim var. Asgari ücrette kamusal yüklerin seviyesine baktığımızda insanın içinden ‘ne olur asgari ücret vergilenmese…’ demek geçiyor. Ne sakıncası olur acaba. İş bulanların aylıklarının büyük kısmı bordrolarında alındıktan sonra ulaşımdan haberleşmeye gıdadan akaryakıta en çok dolaylı vergiyi yine onlar ödüyor. Doğrudan vergilendirilenler hayatlarının pratiğinde dolaylı vergilere de en çok muhatap olanlardır. Asgari ücretin artması fikri gündeme geldiğinde, kayıt dışı istihdamı da düşünerek, olumsuz etkiler diyen olmuştur. Benim kişisel görüşlerim müesseseyi bağlamamalı ama bence olsa olsa yükseltilen miktar efektif geçinme endeksine göre olsa olsa kaybı düzeltmiştir. Genç çalışan nüfusa teşvik getirilmeli. Bu kadar nitelikli genç insan işsizken Türkiye’de istihdamın teşvik edilmesi lazım. Kimsenin ekmeğinde gözüm yok da gençler işsiz, milyonla emekli çalışıyor. Belki de bunun biraz caydırılması lazım. Emekli çalışana düzenleme yapıp genç ve nitelikli insanların önünü açmak lazım. Kendi mesleğini yapana teşvik gelebilir. Daha az vergilenebilir. Kariyer yolları belli olurken gençleri motive etmek lazım. Geçtiğimiz yıllarda nitelik yönünden bakıldığında durum hiç de tahsili ihtisas mukayeseli üstünlük geliştirecek bir istihdam yaratmamışız.”

Yıllardır büyük bir sanayi yatırımı gelmiyor

“Biz en az 4-5 senedir adamakıllı büyük bir sanayi kredisi vermemişizdir” diyen Özince, büyük bir sanayi yatırımı gelmeyeli yıllar geçti tespitini yaparken sanayi ve finanstan çekilen sermayedarın gayrimenkule sektörüne geçiş yaptığını da hatırlattı. Özince, “Gayrimenkul piyasalarını sermaye piyasalarıyla örtüşmeyi başlatamadığımız gibi bir de gayrimenkul aldı başını gidiyor. Türkiye için olmazsa olmaz gayrimenkulün menkulleştirilmesidir. Bu kentleşmenin, bir yerde de ekonominin ihtiyacı. Türkiye’nin geleceğine çıkış bulmak için hizmet sektörüyle ilgili içeride yaptığımız işleri üretimle el ele götürmeliyiz. Gayrimenkul fiyatları, üretimi caydırıcı hale gelmiş vaziyette. Sanayiciler ile tartışıyorum. “70 euroya sanayi arsası bulursak şanslıyız" diyorlar. Bugün İstanbul içinde sanayinin imalathanelerin bulunduğu yerlerin konut rantını arzuladığını duyuyoruz. Prensip olarak ülkemizde üretimin desteklenmeye devam etmesi lazım. Bu da en kolay üretim maliyetlerini düşürerek olur. Geleceğin katma değerli üretimini hedefl emeliyiz. Geleceğin katma değerli üretimi ise sanayi 4.0’dan geçiyor. Bu genç insan potansiyelini de katma değerli alanlara yönlendirmek lazım” ifadelerini kullandı.

YİĞİT BULUT İŞ BANKASI İÇİN NE DEMİŞTİ?

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Yiğit Bulut'un bankaya el konulması açıklamasına yanıt verdi.

Özince, "İş Bankası'na el konulmasını gerektirecek bir şey olamaz. İş Bankası halka açık bir şirket. Zannediyorum tartışma konusu yapılmak istenen Atatürk hisselerinin Cumhuriyet Halk Partisi tarafından temsil edilişidir. Bu, bankanın yalnızca yüzde 28'i ile ilgili bir konu. Yani bu yüz binlerce hissedarı olan bir anonim şirkete el konulmasını söylemek, eski Sermaye Piyasası Kurulu başkanlarımızdan bir tanesinin ifade ettiği gibi mali bir suç teşkil ediyor sanırım. Tabii ben beyefendinin değerlendirmesiyle ilgili kişisel bir değerlendirme yapmak durumunda değilim. Ama basından aldığımız bilgiler doğrultusunda bu, bir anonim şirketin sadece itibarını değil, hissedarlarının mali konumunu da zedeleyecek tarzda bir şey" ifadelerini kullandı.
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mukremin 04 Şubat 2016 13:51

    Amaç bu şekilde chp ortadan kaldırmak

  • KIRIMLI04 Şubat 2016 12:35

    Asıl mesele yine Atatürk ün vasiyeti üzere Chp nin de İş bankasından elde ettiği geliri, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih kurumuna aktarıyor olmasıdır.Malum alerji “Türk” lük “Türkçe” “Türkiye” konusundadır.

  • fatih istanbul04 Şubat 2016 11:08

    sizde ozaman o hisseleri C.H.P. ye deyil Atatürk için kullanırsınız .mesela Atatürk vakfı.