BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkİş Bankası 300 milyon dolarlık kredi sağladı----

İş Bankası 300 milyon dolarlık kredi sağladı

İş Bankası 300 milyon dolarlık kredi sağladı
23 Aralık 2013 - 16:48 www.finansgundem.com

İş Bankası, 300 milyon ABD Doları tutarında seküritizasyon kredisi sağladı

Türkiye İş Bankası, yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında 185 milyon Euro ve 50 milyon ABD Doları tutarında yeni bir seküritizasyon kredisi sağladı. Yaklaşık 300 milyon ABD Doları tutarındaki kredi, 12 yıl vadeli 50 milyon Euro tutarında 1 ve 5 yıl nihai vadeli üç dilim olmak üzere toplam dört ayrı dilimden oluşuyor.
Raiffeisen Bank International AG, Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe Ltd ve Wells Fargo Securities, LLC’nin düzenleyici bankalar olarak görev aldığı seküritizasyon kredisi işlemine, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından “A” notu verildi.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstructionand Development-EBRD) tarafından sağlanan 50 milyon Euro tutarındaki 12 yıl vadeli kaynak; Orta Ölçekli Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı kapsamında, yenilenebilir enerji, atıktan enerji üretimi ve endüstriyel enerji verimliliği konularında orta ölçekli yatırımların finansmanı için kullandırılacak. Söz konusu krediyle, Türkiye’nin enerji arzına katkıda bulunan ve belirli çevresel ve sosyal standartları sağlayan sürdürülebilir enerji projelerine destek sağlanacak.
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk, “Seküritizasyon kredileri, Türk bankalarının uluslararası fonlama kaynakları arasında yer almaktadır. Seküritizasyon piyasalarından 2000 yılından bu yana kaynak sağlıyoruz. Yurt dışı havale akımlarına dayalı olarak 2004 yılında kurduğumuz program çerçevesinde bugüne kadar 3,6 milyar ABD Dolar tutarında dış finansman tedarik edip, Türkiye ekonomisine aktardık. Başarıyla tamamladığımız yeni seküritizasyon işlemi kapsamında aldığımız kredi, finansman kaynaklarımızın çeşitlendirilmesine ve vadesinin uzatılmasına katkıda bulunacak. Mevduatın yanı sıra seküritizasyon, sendikasyon, tahvil ihraçı, vb. kanallarla topladığımız kaynakları, her türlü konjonktürde reel sektöre destek vermek için kullanıyoruz. Eylül 2013 itibariyle kullandırdığımız kredilerin aktiflerimiz içindeki payı %65’e yaklaştı. Enerji sektörüne özel bir önem veriyoruz. EBRD’den sağladığımız kaynakla, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye verdiğimiz desteği artırarak sürdüreceğimizi belirtmekten memnuniyet duyuyorum.” açıklamasını yaptı.
İş Bankası,yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında,2012 yılında 125 milyon Euro ve 225 milyon ABD Doları tutarında kaynak sağlamış idi.
 
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)