BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİran'la nükleer müzakereler başladı----

İran'la nükleer müzakereler başladı

İran'la nükleer müzakereler başladı
15 Ekim 2013 - 15:28 www.finansgundem.com

Cenevre'deki müzakerelere, BM'nin 5 daimi üyesi ve Almanya katılıyor

İran ile Avrupa Birliği'nin (AB) başkanlık ettiği BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasındaki İran'ın nükleer programına ilişkin müzakereler Cenevre'de başladı.
P5+1 ülkeleri heyetine başkanlık eden AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann, basın mensuplarına brifing verdi.
Mann, İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili bir soru üzerine, yaptırımların İran'ın nükleer programı ile ilgili olduğunu ve İran'ı müzakere masasına oturtmayı amaçladığını söyledi.
Sözcü Mann, "Her zaman yaptırımlar için bir neden oldu ve yaptırımlar kalmaya devam edecek. Sahada somut gelişmeler olursa ancak o şekilde bir değişiklik olabilir" dedi.
Bugün başlayan ve iki gün devam etmesi planlanan müzakerelerin ne kadar süreceğini söylemenin güç olduğunu ifade eden Mann, bunun elde edilecek ilerlemeye bağlı olduğunu belirtti.
Toplantıların açılışında Ashton'ın kısa bir konuşma yaparak görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi konusundaki arzusunu dile getirdiğini anlatan Mann, daha sonra İranlı yetkililerin sunuş yaptığını söyledi.
İran tarafına İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in başkanlık ettiğini bildiren Mann, Ashton'ın başkanlık ettiği tarafta ise 6 ülkenin yetkililerinin bulunduğunu kaydetti.
İranlı yetkililerin P5+1 ülkelerinden güven artırıcı önlemler beklediklerini ifade ettiklerinin hatırlatılması üzerine Mann, masada özellikle güven artırıcı önlemleri de kapsayan bir önerileri bulunduğunu vurguladı. Mann, "Fakat güven artırıcı önlemler İran tarafından gelmeli. İran'ın uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal ettiğini düşünüyoruz" dedi.
Mann, İran'ın nükleer programının barışçıl olduğunu ve askeri olmadığını ispat etmesi gerektiğini belirtti.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)