BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakİnşaat sektöründe yaprak dökümü----

İnşaat sektöründe yaprak dökümü

İnşaat sektöründe yaprak dökümü
11 Eylül 2021 - 13:10 www.finansgundem.com

TOBB’ın verilerine göre, son bir yılda, konut veya ikamet amaçlı olmayan bina inşa eden 6 bin 188 şirket kapısına kilit vurdu

Çimento fiyatlarındaki artışı tepki göstererek greve çıkan müteahhitler son dönemde gündemde. Maliyetlerin yükselmesi nedeniyle zor günler geçiren inşaat sektöründe bir taraftan da adeta yaprak dökümü yaşanıyor. Haziranda yıllık yüzde 42,9 ile rekor kıran inşaat maliyetleri, temmuzda yüzde 44,76’lık artışla rekor tazeledi. Bina inşaat malzemesindeki yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 57,25’e ulaştı.

Bu tablo, şirketlerin faaliyetlerine devam etmesini zorlaştırıyor. Sözcü'nün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Temmuz 2020 – Temmuz 2021 tarihlerini kapsayan bir yıllık dönemde inşaat sektöründe faaliyet gösteren toplam 6 bin 188 şirket kapısına kilit vurdu. Kapanan şirketler arasında en büyük payı inşaat sektörünün oldu.

NAKİT SIKINTISI ÖNE ÇIKTI
Döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri yukarı çekerken, nakit akışında zorlanan firmalar faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçiyor. En fazla giriş çıkışın olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, küçük ölçekli, teknik birikimi sınırlı ve profesyonellik bakımından eksiklikleri bulunan şirketlerin faaliyet göstermesi, sektörde gelişim ve katma değer potansiyelini de sınırlıyor. Artan konut stoku arz ve talep arasındaki dengesizliği ortaya koyarken, satışlardaki düşüş de gayrimenkul ticareti yapan ve aracılık eden firma sayısının azalmasına neden oluyor. Kamu-özel işbirliği modeliyle hayata geçirilen havalimanı, yol-köprü-tünel, sağlık tesisi gibi projeler sektöre ivme katarken, ticari hayattaki yavaşlama küçük ve orta boy işletmeleri olumsuz etkiliyor.

İnşaat maliyetleri yeniden rekor kırdı

İnşaat malzemelerinde ihracatın büyüme performansı yavaşladı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)