BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİngiltere'den Ukrayna'ya 16 milyon sterlinlik insani yardım----

İngiltere'den Ukrayna'ya 16 milyon sterlinlik insani yardım

İngiltere'den Ukrayna'ya 16 milyon sterlinlik insani yardım
10 Haziran 2023 - 17:20 www.finansgundem.com

İngiltere, Ukrayna'ya Kahovka Barajı'nın yıkılmasının ardından oluşan su baskınlarından etkilenenlere cephe hattında yaşayan ve yerinden edilen Ukraynalılara 16 milyon sterlinlik insani yardım yapacağını duyurdu.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 32 bini yıkılan Kahovka Barajı'nın etkilediği alanda olmak üzere, yaklaşık 42 bin kişiye destek olmak için Ukrayna'ya 16 milyon sterlinlik insani yardım gönderileceği kaydedildi.

Daha önce barajın yıkıldığı Herson'a İngiltere tarafından 220 milyon sterlinlik insani yardım yapıldığı hatırlatılan açıklamada, iki adet gelişmiş özelliklere sahip kurtarma botunun da bölgeye yollandığı ifade edildi.

Söz konusu 16 milyon sterlinlik yardımın halihazırda bölgede yürütülen çalışmalara harcanacağı belirtilen açıklamada, yardımın barınaklar, temel ihtiyaçlar, sel ve çatışmalar nedeniyle yerinden edilenler için kullanılacağı vurgulandı.

Açıklamada, "Acil kurtarma çalışmaları dışında bu yardım sudan kaynaklanacak enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelede, geçim kaynaklarını yitirenlere yardımda ve kara mayınlarının etkileriyle mücadelede kullanılacak. Yardımın 10 milyon sterlini Uluslararası Kızılhaç Örgütüne, 5 milyon sterlini Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisine, 1 milyon sterlini ise Uluslararası Göç Örgütüne yapılacak" ifadeleri yer aldı.

"Ukrayna'nın yanında olmaya devam edeceğiz"

Yardım kapsamında gönderilen kurtarma botu, saatte 120 litre arıtma kapasitesine sahip su arıtma cihazları, su pompaları ve çamurda kullanılan su geçirmez pantolon gibi ürünlerin ise gelecek hafta bölgeye ulaşacağı kaydedilen açıklamada, Dışişleri Bakanı James Cleverly'nin açıklamalarına da yer verildi.

Cleverly, barajın yıkılmasıyla Herson ve çevresinde 32 binden fazla insanın etkilendiğini belirterek "İngiltere ihtiyacı olanlara yardım etmekte önder ülkelerden birisi. Desteğimiz, Ukraynalı çalışanlar ile yardım kuruluşlarının insanları tahliye etmesi ve ihtiyacı olanlara ulaşmasında önemli bir rol oynuyor. Ukrayna'nın yanında olmaya ve bu korkunç olayla mücadeleye devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

İngiltere'nin geçen sene Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Ukrayna'ya yaptığı insani yardımın miktarı 1,5 milyar sterlini aştı.

Yardımlar kapsamında Ukrayna'ya 11 milyon tıbbi ürünün yanı sıra gıda, ambulans ve barınak desteği de sağlandı.

Fransa, Kakhovka Barajı'nın vurulmasını kınadı

 

Rus kontrolündeki baraj vuruldu: Zelenskiy'den acil toplantı kararı!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)