BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomiİngiltere'de enflasyon 3 yılın dibinde----

İngiltere'de enflasyon 3 yılın dibinde

İngiltere'de enflasyon 3 yılın dibinde
22 Mayıs 2024 - 09:15 www.finansgundem.com

İngiltere'de enflasyon nisan ayında %2,3'e gerileyerek İngiltere Merkez Bankası'nın hedefine yaklaştı

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nin (ONS) açıkladığı verilere göre, ülkede enflasyon marttaki yüzde 3,1 seviyesinden nisanda yüzde 2,3'e geriledi.

Piyasa beklentisi, enerji fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisiyle enflasyonun yüzde 2,1'e ineceği yönündeydi.

Ülkede tüketici fiyatları nisanda aylık bazda ise yüzde 0,3 yükseldi.

Gaz ve elektrik fiyatlarındaki düşüş, enflasyona en büyük aşağı yönlü katkıyı sunarken, enerji ve gıda fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 3,9 oldu.

Çekirdek enflasyon martta yıllık bazda yüzde 4,2 olarak ölçülmüştü.

Hizmet sektörü enflasyonu ise nisanda yıllık bazda yüzde 5,9 oldu. Hizmet sektörü enflasyonu martta yüzde 6 olarak kayıtlara geçti.

ONS Başekonomisti Grant Fitzner, verilere ilişkin değerlendirmesinde, elektrik ve gaz fiyatlarının enflasyonda düşürücü etki yaptığını belirterek, tütün ve gıda fiyatlarının da yıllık bazda gerilediği ancak bunun akaryakıt fiyatlarındaki hafif yükselişle dengelendiğini ifade etti.

İngiltere'de kamu sektörü net borçlanması çok hızı arttı

Ulusal İstatistik Ofisi, Birleşik Krallık'ta kamu sektörü net borçlanmasının mart ayında revize edilen 12,14 milyar sterline karşılık nisan ayında 19,59 milyar sterlin olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Analistler bu ay için 18.5 milyar sterlin net borçlanma bekliyorlardı.

Bankalar hariç kamu sektörü net borçlanması, daha önceki 11.90 milyar sterlin ve 19.30 milyar sterlinlik tahmine kıyasla 20.5 milyar sterlin olarak gerçekleşti.

"İngiltere ekonomisinin acil bir faiz indirimine ihtiyacı yok"

JPMorgan Asset Management analisti Zara Nokes, Birleşik Krallık'ta fiyat enflasyonunun hala yüksek seyretmesinin ekonominin durma noktasına gelmediğine işaret ettiğini söyledi.

Nisan ayında fiyat artışları umulandan daha hızlı gerçekleşti ve hizmet sektörü ile motor yakıtı manşet enflasyon oranını yukarı çekti.

Nokes yayınladığı araştırma notunda, bunun önümüzdeki ay faiz oranlarında bir indirim olasılığını azalttığını yazdı. Hatta böyle bir hamlenin erken olacağını ifade eden Nokes, "Ekonomi yavaşlıyor olsaydı, çekirdek enflasyonun manşet oranı daha düşük takip etmesini beklerdik, ancak son veriler faaliyetin yeniden hızlandığını gösterdi" dedi

IMF: İngiliz ekonomisi yumuşak inişe yaklaşıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)