BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİngiltere'de demir yolu işçileri yeni grevlere hazırlanıyor----

İngiltere'de demir yolu işçileri yeni grevlere hazırlanıyor

İngiltere'de demir yolu işçileri yeni grevlere hazırlanıyor
05 Aralık 2022 - 05:26 www.finansgundem.com

İngiltere'de greve giden demir yolu işçilerini temsil eden sendika RMT, hükümetin sunmuş olduğu yüzde 4'lük zam teklifini kabul etmediğini ve grevlere yenilerinin eklenebileceğini açıkladı.

İngiltere'de yükselen enflasyonla birlikte geçim sıkıntısı yaşayan ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep eden demir yolu işçileri, hükümet ile gerçekleştirilen görüşmeler sonunda talepleri karşılanmadığı için anlaşma sağlanamadı. BBC'nin konuyla ilgili haberi şöyle: RMT, demir yolu işçilerinin maaşlarına iki yıl içinde kademeli olarak yüzde 8 oranında zam yapılmasını ve Nisan 2024’e kadar işten çıkarma olmayacağının garanti edilmesini talep ediyor.

Hükümet, pandemi dönemi kısıtlamaları sonrası ağır şartlarda çalıştığını söyleyen ve artan enflasyonu da hesaba katarak yüzde 11 oranında zam isteyen demir yolu işçilerine, Haziran ayında yüzde 3 zam teklif etmişti. Bu oranı kabul etmeyen sendika, görüşmelerin sürdüğü yaz aylarından bu yana dönem dönem greve gidiyor; bazı günler metro, tren ve otobüsler çalışmıyor.

Aralık sonu ise Noel sebebiyle okulların ve birçok işyerinin kapandığı bir dönemde, tatil için veya aile ziyaretleri için milyonlarca kişinin seyahat etmesi bekleniyor.

Bu sebeple son dönemde görüşmeler hız kazanmış; anlaşma olacağı yönünde beklenti artmıştı. Sendika, daha önce planlanan bazı grevleri de ‘iyi niyet göstergesi olarak’ iptal ettiğini duyurmuştu.

RMT, geçen hafta yaptığı açıklamada, anlaşma sağlanmazsa en yoğun seyahatlerin beklendiği Aralık ve Ocak aylarında 40 binden fazla demir yolu işçisinin bazı günlerde greve gidebileceğini duyurmuştu.

RMT, teklif edilen zam oranının beklentileri karşılamadığını ve iş güvenliği sağlamadığını söylerken İngiltere Ulaşım Bakanı Mark Harper, “Durum son derece can sıkıcı ve kamuya haksızlık. Hem yolcular hem de demir yolu işçileri bir anlaşma bekliyor” dedi.

Birçok seyahat şirketi ve tren yolu şirketi, Noel dönemi ulaşımda yaşanabilecek sıkıntılara dikkat çekiyor. İngliz Bira ve Pub Derneği de, yılın bu döneminin pubların en yoğun zamanı olduğunu ve grevler sebebiyle müşteri sayısında ciddi bir azalma yaşanabileceğini söylüyor.

Fransa'da grev ulaşımı sekteye uğrattı

 

İngiltere ve Galler'de ambulans çalışanları greve gidiyor

 

Belçika'da demir yolu çalışanlarından 3 günlük grev

 

Avusturya’da demir yolu işçileri grevde

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)