BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemIndependent: Erdoğan, Suriye'ye müdahale edebilir----

Independent: Erdoğan, Suriye'ye müdahale edebilir

Independent: Erdoğan, Suriye'ye müdahale edebilir
01 Şubat 2016 - 12:51 www.finansgundem.com

Independent Gazetesi, Suriye'de Esad yanlılarının ilerlemesi sonrası Erdoğan'ın Suriye'ye müdahale edebileceğini iddia etti

"Erdoğan yenilgidense müdahaleyi seçebilir" diyen gazetenin yazarı Patrick Cocborn yazısının devamında "Türkiye'nin Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını vurmasından bir ay önce Rus askeri istihbaratı Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, Ankara'nın bu yönde bir planı olduğuna dair uyarmıştı" ifadesini kullandı.
 Cockborn'un Suriye hakkında yazdığı yazının devamı şu şekilde:

Yaşananları yakından izleyen diplomatlar, Putin'in istihbarat servisinin uyarısını dikkate almadığını ifade ediyor. Büyük ihtimalle Putin, Türkiye'nin Rusya'yı Suriye'de daha da kapsamlı bir askeri operasyona itmek istemeyeceğini düşündü. Ancak 24 Kasım'da bir Türk F-16'sı, Rus bombardıman uçağını vurdu ve bir pilotu da öldürdü. Olayda iyi planlanmış bir pusunun tüm izleri vardı.

Türkiye Rus savaş uçağının Türk hava sahasını 17 saniye boyunca ihlal etmesine karşılık verildiğini söylüyordu. Ancak Türk savaş uçakları alçak irtifadan uçarak kendilerini gizlemek adına her şeyi yapmışlardı. Rus savaş uçağını düşürmek üzere özel bir göreve çıkmış gibi duruyorlardı.

Kore savaşından bu yana ilk kez bir Rus savaş uçağı NATO'ya bağlı bir askeri güç tarafından düşürülmüş oldu.

Bu olay önemliydi çünkü Türkiye'nin Suriye'de devam eden savaştaki pozisyonunu koruyabilmek için ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi."

SAVAŞ KRİTİK AŞAMADA

"Rus jetinin vurulması hâlâ geçerliliğini koruyan bir durum. Çünkü o olaydan 2 ay sonra bugün kuzey Suriye'de Türkiye'nin çıkarları hava sahası ihlallerinden çok daha ciddi bir tehdit altında.

Suriye savaşı kritik bir aşamaya geldi. Son bir yıl içerisinde Suriyeli Kürtler ve silahlı kolları YPG, Suriye - Türkiye sınırının yarısını ele geçirdi.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ana ikmal hattı olan Tel Abyad, geçen yıl Haziran ayında ele geçirilmişti. ABD'nin hava desteğiyle birlikte Kürtler birçok farklı noktada ilerleme kaydetti ve Dicle ile Fırat arasındaki Türkiye - Suriye sınırını tamamen kontrol altına aldı.

YPG'nin Cerablus'un batısına doğru sadece 100 km daha ilerlemesi halinde hem IŞİD'in hem de diğer silahlı grupların ikmal hatlarını kesmesi olası. Türkiye, YPG'nin Fırat'ın batısına geçmesinin 'kırmızı çizgisi' olduğunu açıkça dile getirdi."

YPG MANBİC'E YAKLAŞTI

"Ancak YPG'nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri Tişrin Barajı'nı ele geçirip IŞİD'in stratejik mevzisi Manbic'i tehdit etmeye başladığında Ankara harekete geçmedi.

Şimdiyse Suriyeli Kürtler Halep'in kuzeyindeki stratejik bölgeyi ele geçirip Afrin'deki Kürt mevzileriyle bağlantıyı sağlama konusunu tartıyor.

Gelecek birkaç ay içerisinde yaşanacaklar, bölgede uzun vadeli kazananın kim olduğunu belirleyebilir. Rus şemsiyesi altında Esad güçleri birden fazla cephede ilerliyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 yıldır devam ettirdiği Suriye muhalefetini destekleyerek Esad'ı devirme planı yenilgiyle burun buruna geldi.

Suriye'ye asker gönderilmesine hem ABD hem de Rusya'dan gelecek sert tepki nedeniyle Türkiye bu tabloya bir oldu bittiyle yanıt verebilir. Ancak asker göndermemenin karşısındaki seçenek yenilgi ve aşağılanma olursa, Ankara harekâtı tercih edebilir."

ERDOĞAN FAKTÖRÜ

"Fransız düzensiz savaş ve Ortadoğu uzmanı Gerard Challiand, geçen hafta Erbil'de konuşurken 'Eğer Türkiye'nin lideri Erdoğan olmasaydı, Türkler [Kuzey Suriye'ye] askeri müdahale yapmaz derdim. Ama lider Erdoğan olduğu için sanırım yapacaklar' demişti.

"Erdoğan'ın geçen yıl ilk genel seçimlerin ardından da yaptığı gibi işi ciddiye bindirmek gibi bir ünü var. Türkiye'deki Kürtler ile parçalı haldeki muhalefeti karşı karşıya getirip Kasım ayındaki seçimleri kazanmayı başarmıştı.

"Suriye'ye doğrudan askeri müdahalede bulunmak riskli. Ancak Challiand, bu müdahaleyi gerçekleştirecek askeri kapasiteye sahip ve Rusya tarafından da sindirilemez.

"Elbette bu müdahale kolay olmaz. Rusya'nın Suriye hava sahasında uçan jetleri ve karada da hava savunma sistemleri var. Ancak muhtemelen Putin'in aklında Suriye harekatının sınırlarına dair açık ve net çizgiler vardır.

"Avrupa'da yaşayan deneyimli bir Suriyeli Kürt siyasi hareketi lideri olan Ömer Şeyhmus, 'Suriyeli Kürtlerin anlaması gereken bir şey var: Rusya ya da Suriye ordusu onlar için Türkiye'yle savaşa girmez' diyor.

"PYD'nin kendi gücünü abartmaması gerektiği uyarısını yapan Şeyhmus, Erdoğan'ın tepkilerinin öngörülemez olduğunu da hatırlatıyor.

YPG'NİN BİR SONRAKİ ADIMI NE OLACAK?

Ancak diğer Kürt siyasi liderleri Türkiye'nin Suriye harekâtını pek de olası görmüyor. Onlara göre bu tür bir harekât gerçekleştirilecek olsaydı, Rus savaş uçağının düşürülmesinden önce başlamış olurdu.

"Uçağın düşürülmesinin ardından Rusya'nın Suriye'deki hava gücünü artırdığı ve Türkiye'ye karşı da çok daha düşmanca bir tavır takınıp, Suriye ordusunun Lazkiye ve Halep yakınlarındaki harekatlarına tam destek verdiği hatırlatılıyor.

"Mevcut durumda Suriyeli Kürtler hâlâ bir sonraki adımın ne olacağı konusunu düşünüyorlar. Oluşturdukları Rojava yarı devleti patlayıcı bir biçimde hızla büyüdü çünkü ABD'nin IŞİD'e karşı karada bir ortağa ihtiyacı vardı.

"Farklı zamanlarda hem Rusya hem de ABD Suriye Demokratik Güçleri'nin Manbic'e ilerleyişine destek verdi. Suriye'nin kaotik satranç tahtasında şu anda Kürtlerin ve Suriye ordusunun düşmanları aynı. Ancak mevcut avantajlı pozisyonlarının sadece savaşın sonuna kadar sürebileceğini de biliyorlar.

"Türkiye'den ciddi bir müdahale gelmediği takdirde Esad güçleri ile müttefiklerinin savaşı kazanmakta olduğu görülüyor. Rusya'nın, İran'ın ve Lübnan Hizbullahı'nın artan desteği ibreyi Esad'a çevirmiş durumda.

"Bölgenin üç Sünni gücü Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar'sa şu ana kadar muhalifleri destekleyerek Esad'ı devirme stratejisinde başarısız oldular.

"Bu stratejiye verilen desteğin daha ne kadar devam edebileceği de belirsiz. Suudi Arabistan bir yandan Yemen'deki savaşa saplanmış durumda. Diğer yandansa petrol fiyatlarının daha uzun süre 30 dolar seviyesinde kalma riski var.

"Katar'ın Suriye stratejisini kestirmek ise daha da zor. Bir Ortadoğu uzmanı 'Katar'ı hiçbir zaman çözemedik' diyor. Washington'dan bir diğer uzman ise 'Katar'ın dış politikası bir gösteriş projesi' diyor ve ülkenin yurtdışında marka değeri yüksek binaları satın alıp Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma emellerini hatırlatıyor.

"HERKES KENDİNE FAZLA GÜVENDİ"

"Suriye ve Irak'ta genelde herkes kendi eline fazla güvendi. Yakalanan kısa süreli avantajlar, uzun vadeli başarı yanılgısına neden oldu. Bu 2003'te Irak'ı işgal eden ABD gibi bir süper güç için dahi geçerli, 2014'te hızla büyüyen IŞİD için de, 2016'ya girerken Suriyeli Kürtler için de. Şu ana kadar İran'ın görece daha avantajlı olmasının nedeni, temkinli ve adım adım politikalarını geliştirmeleri oldu. Suriye'deki gelişmeleri tersine çevirebilecek son bölgesel güç, doğrudan askeri müdahale kabiliyetine sahip olan Türkiye.

Suriye - Türkiye sınırı kademeli olarak kapanırken bu seçenek gözardı edilemez. Ancak bu olay dışında Suriye krizi o kadar uluslararası bir boyut kazandı ki, nihai noktayı ancak ABD ve Rusya koyabilecek duruma geldi."
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Exodus 01 Şubat 2016 16:34

  Barzaninin hendeği Türkmen bölgeleri ikiye bölüyor bazen tamamen işgal ediyor. Rojavalılar Barzaninin hendeğini küreklerle kapattılar, Barzani-PYD kavgası göstermelikmi? Barzani, Batı Kürdistan dedikleri Kuzey Suriyeye açılım yaparsa ve ABD buna ses çıkartmazsa Türkiyenin Ortadoğu bağlantısı tamamen kopar, büyük Kürdistan adeta gerçekleşir. ABD buna ses çıkartmazsa Türkiye NATOdan çıkıp Nükleer İrana yanaşırsa dolar kuru 3 değil 30 TL olur millet benzin ekmek kuyruğuna girer. Maaşlar ödenemez, Uçaklar uçamaz dolayısıyla kibarca bölmeye çalışıyorlar bizi. ince ince.

 • Turgut01 Şubat 2016 15:51

  Çok çok beklerseniz,hadi başka kapıya

 • tanklar harika01 Şubat 2016 15:10

  bu tanklar herhalde birinci dünya savaşı sonrası abd nin hibe ettiği tanklar olmalı 60-70 yıllık var hala yürütebilmek büyük başarı bunlarla suriyeden girer yemenden çıkarız

 • geçmiş olsun01 Şubat 2016 14:46

  Emevi camisinde de namaz kılınacak mı ? komik komik haberler türkiye kendi iç bataklığına gömülmüştür sınırdan tankın namulusunu bile çıkarttırmaz artık abd ve rusya anlaştı bölgede yeni devlet kuruluyor türkiyeden de parça alacaklar

 • KARTALAĞABEYLİ01 Şubat 2016 13:50

  TEREÖRİZM ASLINDA PİYONDUR.İLİKLİLERİ BAZ ALINDIĞINDA AMAÇ TERÖR DEĞİL STRATEJİ GELİŞTİRME GÜÇÜDÜR.

 • KARTALAĞABEYLİ01 Şubat 2016 13:48

  ŞUNU HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYIN.BU ÜLKE YILLARA PKK İLE SAVAŞMIŞ VE STRATEJİ GELİŞTİRMİŞDİR.SEN NEKADAR ÇOK STRATEJİ GELİŞTİRDİYSEN GELECEĞİ BAZ ALAN BATILI GÜÇLERDE OKADAR ÇOK SIRATEJİ TAKİBİNE DAYALI STRATEJİ GELİŞTİRMİŞDİR.

 • KARTALAĞABEYLİ01 Şubat 2016 13:41

  DÜNYA SİYASİ KONJEKTÖRÜ BAZ ALINDIĞINDA KENDİ ÜLKESİNE İHANET EDENLER VE BAZI GÜÇLER İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLANLAR AYNI ZAMANDA O GÜÇ İÇİNDEDE HAİNDİRLER.ER YADA GEC HARÇANIRLAR...

 • KARTALAĞABEYLİ01 Şubat 2016 13:38

  HİÇ DÜŞÜNEN VARMI...G20 YE GELMEYİ RED EDEN FRANSA NEDEN DEAŞ TARAFINDAN TERÖRZİM SALDIRISINA UĞRADI.PEKİ NEDEN ASKERİ GÜÇ GÖSTERİSİ YAPTI.KİM VE KİMLERE?PEKİ DEAŞ GERCEKDE TERÖR ÖRGÜTÜMÜ YOKSA PARALI BATILI GÜÇLERİN SUUDİLER DAİL GÜÇÜMÜ...YANİ İNGİLİZLERİN GÜÇÜMÜ..SUUDİ=İNGİLİZ ORTAKLIĞI

 • KARTALAĞABEYLİ01 Şubat 2016 13:35

  HER DAİM SAVAŞ PLANLARI 3+1 DİR.GÖRÜLENE DEĞİL.DİKKAT ETMEN GEREK ORTA DOĞU DEĞİL..BATILI GÜÇLER.ASIL TEHDİT SON DARBEYİ VURMAYA HAZIRLANAN GÜÇLER.ÖNCELİK FRANSA.SONRASINDA ABD İNGİLTERE İSRAİL...

 • KARTALAĞABEYLİ01 Şubat 2016 13:29

  BU ENERJİ SAVAŞINA DAYALI GİRİŞİMLERDEN NE OLURSA OLSUN SONUNDA ABD İNGİLTERE VE FRANSA İSRAİL KARLI ÇIKACAKTIR..NEDEN SAVAŞAYIMKİ.ÖNCE İÇ PİYASADA KENDİ GÜVENLİĞİMİ VE İSTİKRARI SAĞLAMAK SONRASINDA DIŞ POLİTİKAMDA İSTİKRAR VE İSTİHDAMDAN YANA OLMAK VARKEN.OKİ BATI ÖYLE YAPIYOR...ORTADOĞU VE SURİYE BAZ ALINDIĞINDA BU İŞDEN NE TÜRKİYE NE RUSYA NEDE PYD NEDE DEAŞ(OKİ DEAŞ BOP BAZ ALINDIĞINDA KARMA ASKERİ GÜÇDÜR)..APTALLIĞINDA SINIRI OLUR.