BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriIMF'in gözü kripto paralarda----

IMF'in gözü kripto paralarda

IMF'in gözü kripto paralarda
30 Temmuz 2021 - 14:42 www.finansgundem.com

Uluslararası Para Fonu, dijital para gözetimini güçlendirmeyi planlıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), dijital para gözetimini güçlendirmeyi planlıyor. IMF, perşembe günü yayınlanan raporda fonun dijitalleştirilmiş ekonomiye kapsamlı ve karmaşık geçişi nasıl yönetmeyi planladığını açıkladı.

Raporda “Hızlı teknolojik inovasyonlar, halka açık ve özel dijital paraların hakim olduğu yeni dönemin öncüsüdür. Ödemeler daha kolay, hızlı, ucuz, erişilebilir ve anlık olarak uluslararası gerçekleştirilebilir olacak. Bu iyileşmeler hepimize fayda sağlayabilir ve verimlilik ve kapsayıcılığı artırabilir" diye belirtildi.

Diğer yandan bu tür uygulamalar, yalnızca IMF'nin politika değişikliklerine uyum sağlaması halinde gerçekleşebilir, ki bunun için de dijital ekonomileri çok daha derin bir şekilde incelemek gerekiyor. Fon, kendi dijital para araştırmasını büyütürken merkez bankaları, düzenleyiciler ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar ile de birlikte çalışacak.

Nisan 2021 tarihli bir raporda da belirtildiği gibi, IMF araştırmanın uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için uzmanlardan oluşan beş ekip oluşturmayı planlıyor. Bu uzmanlar arasında avukatlar, dijital risk uzmanları, finans sektörü uzmanları, mali ekonomistler ve veri uzmanları yer alacak. Rapora göre uzmanların dijital para sektöründe araştırma geçmişine de sahip olması gerekiyor.

Fon, araştırmasında merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC), stablecoin'leri, kripto varlıkları ve sektörün daha birçok varlığını hedef alacak ve bu varlıkların finansal bağımsızlığı nasıl temsil ettiğini, rezerv para birimi olup olamayacaklarını ve mevcut ödeme sisteminin yerini alıp alamayacağını inceleyecek.

Kripto para ile ilgilenen sayısı 221 milyona çıktı

Enflasyona sebep kripto paraları gösterdi

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)