BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemIMF uyardı: Afganistan’daki ekonomik durum Türkiye’yi etkileyebilir----

IMF uyardı: Afganistan’daki ekonomik durum Türkiye’yi etkileyebilir

IMF uyardı: Afganistan’daki ekonomik durum Türkiye’yi etkileyebilir
19 Ekim 2021 - 14:38 www.finansgundem.com

Afganistan'da kötüleşen ekonomik durum konusunda uyarılarda bulunan IMF, mevcut ekonomik durumun Afganistan'a komşu ülkelerle Türkiye ve Avrupa'ya yönelik mülteci akınını tetikleyebileceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün yaptığı açıklamada, Afganistan ekonomisinin bu yıl yüzde 30 daralabileceğini bu daralmanın komşu ülkeleri, Türkiye’yi ve Avrupa’yı etkileyecek bir mülteci krizini daha da alevlendirebileceğini söyledi.

AĞIR ÖDEMELER DENGESİ

IMF tarafından açıklanan ekonomik görünüm güncellemesinde, Afganistan’ın yardıma bağımlı ekonomisinin “ağır mali ve ödemeler dengesi krizleriyle karşı karşıya” olduğu belirtildi.

Raporda, “Yaşam standartlarında ortaya çıkan düşüş milyonları yoksulluğa itiyor. Bu insani bir krize yol açabilir” denildi.

KAMU KAYNAKLARINA EKSTRA YÜK

IMF, Afganistan’daki kargaşanın potansiyel rakamlara olan etkisine ilişkin herhangi bir tahminde bulunmasa da “Afgan mültecilerde bir artışı körüklediğini” söyledi.

Raporda, “Büyük bir mülteci akını, mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerin kamu kaynaklarına yük bindirebilir, işgücü piyasasındaki baskılarını tetikleyebilir ve sosyal gerilimlere yol açarak uluslararası toplumun yardıma olan ihtiyacının altını çizebilir” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Hakkı20 Ekim 2021 06:51

    İran alicengiz oyunu oynuyor. Türkiye'ye transit geçiş için kolaylık sağlıyor, yardım ediyor.

  • Berber Bekri 19 Ekim 2021 23:56

    Eeee sınır yok Afganlı doldu iki ülke tek ekonomi oldu taliban geldi biz gittik farkımız görüş ayrılığımız yok bizim irticacı şalvarlılarla taliban ikiz olsa bu kadar benzemez

  • edy19 Ekim 2021 14:58

    bir şekilde olay türkiye ye kitleniyor  yahu..