BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaIMF: Fed'in faiz artırımı Asya'nın toparlanmasını yavaşlatır----

IMF: Fed'in faiz artırımı Asya'nın toparlanmasını yavaşlatır

IMF: Fed'in faiz artırımı Asya'nın toparlanmasını yavaşlatır
26 Ocak 2022 - 12:24 www.finansgundem.com

IMF Asya Pasifik Direktörü Fed'in sıkılaşmaya gitmesinin Asya'nın toparlanmasını sekteye uğratacağını söyledi

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sert bir faiz artırımı ve sıkılaşmaya gitmesi Asya'nın toparlanmasını sekteye uğratacak.

IMF Asya Pasifik Direktörü Changyong Rhee, cari fazlanın ve rezervlerin Asya'da şu anda Taper Tantrum olarak adlandırılan 2013'teki süreçten çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Chongyang bölge için yüksek borç yükü problemine karşı uyarıda bulundu.

CNBC'ye açıklamalarda bulunan Direktör, "Küresel finansal krizin ardından borç oldukça önemli ölçüde yükseldi. 2007 civarında, Asya küresel borçluluğun yüzde 27'sini oluşturuyordu. Şu an 2021'de Asya küresel borcun yüzde 40'ına sahip değerlendirmesinde bulundu.

2013'te ne olmuştu?

2008 finansal kriziyle bilançosu yaklaşık dört kat büyüyen Fed varlık alımlarının hızında yavaşlamaya gitmeye başlamıştı.

Dönemin Fed Başkanı Ben Bernanke'nin buna yönelik açıklaması ile birlikte, uzun vadeli ABD tahvil faizleri hızlı bir yükseliş gösterirken, dolar diğer para birimleri ve özellikle gelişen ülke paraları karşısında güçlenmişti.

2013 yılının yaz dönemindeki bu sert hareketlere, varlık alımlarının azaltılmasının yarattığı öfke anlamına gelen "taper tantrum" dendi.

Asya borsaları 'Fed öncesi' ön bulmakta zorlanıyor

 

Milyarder yatırımcı Dalio’dan şok Fed yorumu

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kalemşör26 Ocak 2022 13:09

    Hepsi çağın dışında insanlıktan uygarlıktan nasibini almamış birtürlü gelişemeyen yolsuzluk din ticareti bağnazlık siyaset hamaset içinde var olan uygarlığa gelişime en ufak katkısı olmayan bomboş ülkeler hak ettiklerini yaşıyor üzülmeye değmez