BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaIMF Başekonomisti korkuttu!----

IMF Başekonomisti korkuttu!

IMF Başekonomisti korkuttu!
30 Ağustos 2021 - 09:15 www.finansgundem.com

Küresel piyasalarda Jackson Hole mesajları tartışılmaya devam ederken, IMF Başekonomisti Gopinath gelişen piyasaların 2013'te yaşanan varlık alımlarının azaltılması odaklı gelişmelerin tekrarını kaldıramayacağını söyledi.

IMF Başekonomisti Gita Gopinath, gelişen piyasalara 'taper tantrum' uyarısında bulundu.

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Gopinath, gelişen piyasaların 2013'te Fed'in parasal teşvikleri geri çekme yönünde verdiği mesajların ardından piyasalarda yaşanan sert hareketlerin tekrarını kaldıramayacağını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

Gelişen piyasalar birçok farklı biçimde darbeler alıyor, bu yüzden finansal piyasalarda büyük merkez bankalarından kaynaklanan krizi kaldıramazlar.

Düşük ve orta gelirli ülkeler için ekonomik baskılara dikkat çeken Gopinath, ABD'de enflasyonun olası etkilerine de vurgu yaparken, şöyle konuştu:

ABD'de enflasyonun beklentilerden daha yüksek seviyeye çıkması ve bunun para politikasında daha hızlı bir normalleşmeyi gerektirmesi senaryosuna karşı endişeliyiz.

Gopinath, merkez bankası yöneticilerinin para politikası patikasıyla ilgili olarak sıklıkla 'süper açık iletişim' sağlaması gerektiğini de ekledi.

2013 yılında Fed’in tahvil alımlarının azaltılacağı yönündeki açıklamasıyla yaşanan ‘taper tantrum’da dolar ve ABD faizleri yükselirken gelişen ülke para birimleri ve tahvilleri altı hafta boyunca düşmüştü. Bu durumdan Türk Lirası da olumsuz etki görmüştü.

SENARYOLAR RAFTAN İNDİ

Küresel piyasalarda 2013 yılında yaşananları temel alan senaryolar yeniden dolaşıma çıkarken, gelişen piyasalardaki etkisine ilişkin yorumlar da öne çıkıyor.

William Blair Investment Management ve Fidelity International ABD faizlerinden daha az etkilenen yüksek getirili tahviller alırken Bank of America, Euro’nun Fed’in muhtemelen Eylül ayındaki tahvil alımlarını azaltma programına rağmen istikrarlı kalacağı tahminiyle yatırımcılarına Euro cinsinden tahvil öneriyor.

Chicago Üniversitesi’nde Profesör olan Fed eski Yönetim Kurulu Üyesi Randy Kroszner, ABD faizlerinde yükselişi tetikleyecek ‘taper tantrum’un yatırımcıların gelişen ülkeler dahil çoğu varlık sınıfını terk edip ABD’ye kaçmasına neden olacağını belirterek “Görece riskli varlıklardan çıkıp, görece güvenli gelişen piyasa varlıklarına yönelecekler” yorumunu yapmıştı.

POWELL’IN AÇIKLAMALARI

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının aylık tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlayabileceğini, ancak faiz artırımı konusunda acele edilmeyeceğini açıklamıştı.

Jackson Hole Sempozyumu’nda konuşan Powell, ekonominin, Fed’in varlık alımlarının azaltılması için daha önce ortaya koyduğu “kayda değer ilave toparlanma” seviyesine ulaştığını, aynı zamanda istihdam piyasasının da “açık bir ilerleme” kaydettiğini söylemişti.

Powell, Fed’in Temmuz sonunda gerçekleştirdiği son Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında kendisi ile katılımcıların büyük bölümünün ekonominin öngörüldüğü üzere kapsamlı bir dönüşüm yaşadığı ve varlık alımlarının azaltılmasına bu yıl başlanabileceği görüşünde olduklarını belirtti.

Bununla birlikte Powell, varlık alımlarının azaltılmasının hızı ile zamanlamasının faiz artırımlarının zamanlaması için doğrudan bir sinyal olarak algılanmaması gerektiğini ifade etti ve şöyle söyledi:

Federal fonlama Faiz bandı hedefini ekonomide azami istihdam sağlanana, enflasyon %2’ye ulaşıp, belli bir süre yüzde 2’nin ılımlı şekilde üzerine çıkana kadar mevcut seviyelerde tutacağımızı söyledik. Azami istihdama ulaşmak için henüz çok yolumuz var ve yüzde 2 enflasyona kalıcı şekilde ulaşıp ulaşmadığımızı zaman gösterecek.

'Taper tantrum' nedir?

Taper tantrum ifadesi, 2013'te Fed'in gelecekte niceliksel genişleme (QE) politikasını daraltacağını açıklaması sonrasında, ABD Hazine getirilerindeki artışı tanımlar. Fed, piyasalara verdiği para miktarını azaltmak için Hazine bonosu alımlarının hızını azaltacağını açıkladıktan sonra tepki olarak tahvil getirilerinde devam eden artışı tetikleyen durumdur.

Beklenen konuşma: Powell ne dedi?

Powell’ın açıklamalarını analistler nasıl yorumladı?

Küresel piyasalar yeni haftaya nasıl başladı?

Asya borsalarında Powell etkisi sürüyor

Japonya'da perakende satışlar beklentileri aştı

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)