BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiİlk kez bir robot, insansız ameliyat gerçekleştirdi----

İlk kez bir robot, insansız ameliyat gerçekleştirdi

İlk kez bir robot, insansız ameliyat gerçekleştirdi
27 Ocak 2022 - 09:17 www.finansgundem.com

Otomatik operasyonları yakınlaştıran bir çalışmada ilk kez bir robot yardımsız ameliyat gerçekleştirdi.

2016 yılında insanlardan daha başarılı ameliyat yapabilen robot olarak tanıtılan Star isimli robot, artık insansız ameliyatlar gerçekleştirebiliyor. Star ile gerçekleşen ve herhangi bir uzman tarafından yönlendirilmeyen ameliyat, robot teknolojisinde yeni bir dönemin habercisi olarak görülüyor.

Ameliyatı bir robotun gerçekleştirdiği operasyondaki hastalar, insanlarda bağırsak kanserini tedavi etmek için ince bağırsağın bir kısmının alındığı prosedürün uygulandığı dört domuzdu. Operasyonda 3 mm aralıklarla yerleştirilmiş yaklaşık 20 dikiş gerekiyordu ve yanlış yerleştirilmiş bir dikiş, sızıntıya ve ciddi komplikasyonlara neden olabilirdi.

KISITLI HAREKET VE GÖRÜŞ ALANINA RAĞMEN BAŞARIYLA İLERLEDİ

Anahtar deliği cerrahisi yöntemiyle ilerlenen operasyonda; aletler, hastanın karnında açılan yaklaşık 1 cm ila 3 cm uzunluğundaki kesikten sokulur. Bu noktada hareket alanı azalır ive sınırlı görüşe sahip olunur ve hastanın aldığı her nefeste bağırsak hareket eder.

Ancak operasyon sırasında robotun mükemmel olduğu söyleniyor. Bir yapay zekâ sistemi, hareketlerini domuzun nefesinin yükseliş ve alçalışlarıyla senkronize etmesine yardımcı olurken, yapılandırılmış ışık endoskopu olarak bilinen yeni geliştirilmiş bir kamera sistemi de ona derinlik algısı sağladı.

Operasyon sonunda, insan olan uzmanlar tarafından yapılanlardan daha eşit aralıklı ve sızdırmaz düzgün bir dikiş gerçekleşti.

İnsansı robot Ameca görücüye çıktı

 

Çin'den imalat sanayinde robot devrimi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)