BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİlk hac kafilesi uğurlandı----

İlk hac kafilesi uğurlandı

İlk hac kafilesi uğurlandı
30 Mayıs 2023 - 13:02 www.finansgundem.com

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın ve İstanbul Valisi Yerlikaya’nın katılımıyla düzenlenen 'Surre Alaylarından Günümüze, Üsküdar Harem'den Harem-i Şerife' programıyla İstanbul'dan ilk kafile, hacca yolcu edildi.

İstanbul'dan kutsal topraklara gidecek ilk hac kafilesi için Üsküdar'daki Harem Otogarı'nda 'Surre Alaylarından Günümüze, Üsküdar Harem'den Harem-i Şerife' programı düzenlendi. Programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, hacı adayları ile yakınları eşlik etti.

Program sırasında duygusal anlar yaşandı, hacı adayları yakınlarına veda ederken gözyaşları sel oldu. Programda, ilahiler ve Kuran-ı Kerim okundu.

Program sonunda 170 hacı adayı Harem'den otobüslere bindi ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na hareket etti.

‘’DOYA DOYA HACCIMIZI YAŞAMAYA ÇALIŞALIM’’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “ Değerli hacılarım hac ibadeti biz biliyoruz ki Müslümanlığımızı insanlığımızı daha da geliştirmeye katkı sağlayacaktır. İbadetlerin hikmeti buradadır. Niçin namaz kılıyoruz? Kur'an-ı Kerim'den öğrendiğimize göre şöyle anlamaya çalışıyoruz. Namaz insanı bütün kötülüklerden uzaklaştırır, alıkoyar. Oruç da hac da zekat da böyledir. Daha iyi Müslüman, daha iyi insan olmak için. Cenab-ı Hak ibadetleri bizlere farz kılmıştır. Dolayısıyla inşallah haccımız bizi daha iyi Müslüman ve daha iyi insan yapacak. Buna olan inancımızı hep diri tutalım ve doya doya haccımızı yaşamaya çalışalım. Aziz kardeşlerim Resulûllah Efendimiz buyuruyor ki, " Arafat'ta yapılan dualar mutlaka kabul olunur. Niyetlerinizi ve dualarınızı o kadar canlı tutun ki Arafat'a çıktığınızda orada vakfe yaptığınızda annenizden doğduğunuz şekilde tertemiz şekilde Haccınızı yapmış olasınız. Bunun için niyet çok önemli. Peygamber Efendimiz (S.A.S.); 'Din nasihattir.' buyurmaktadır. Yani samimiyettir ve samimiyetinizi öyle diri tutunuz ki haccınız sizin daha iyi Müslüman, daha iyi insan olmanıza katkı sağlasın ve döndüğünüzde gençler sizden daha çok istifade etsin. Sizin yaşantınızdan gençler çocuklar daha çok istifade etsin.  Çünkü İslam, yaşanılan bir dindir. Sadece teorik planda kalan değil, hayatta herşeyiyle gösterilen yaşanılan bir din olması münasebetiyle haccımız, aile hayatımıza güzellik katacak,  komşuluk ilişkilerimize, toplumsal ilişkilerimize güzellik katacak. Şimdiden bu niyetle yola çıkın. İnşallah haccınızı en güzel bir şekilde yapmış ve mebrur bir haccı yerine getirmiş olarak dönersiniz" dedi.

Fransa'dan bisikletle hacca gitmek için yola çıkan Fas asıllı Fransız yazar Nabil Ennasri ve beraberinde yol arkadaşlığı yapan 2 Fransız vatandaşı da Harem'deki hacı uğurlama programına katıldı.

Depremzede hacı adayları kesin kayıt haklarını seneye erteleyebilecek

 

2023 yılı hac kurası çekildi

 

Hac kurası deprem dolayısıyla ertelendi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)