BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Etkinlik Girişimcilik Vakfı - NEXT 2020 04 Aralık 2019, 17:00 MEF Üniversitesi

Amerikan Büyükelçiliği desteğiyle, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Mef Üniversitesi ortaklığında eğitim teknolojileri alanında farkındalık yaratmak, eğitim alanındaki...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
AKBNK 8,82 -0,34 45.864.000.000,00
ALBRK 1,71 -0,58 2.308.500.000,00
GARAN 12,20 0,00 51.240.000.000,00
HALKB 6,79 -0,15 8.487.500.000,00
ICBCT 5,24 -2,42 4.506.400.000,00
ISCTR 7,10 0,57 31.949.787.000,00
SKBNK 1,40 -0,71 1.621.200.000,00
TSKB 1,24 0,00 3.472.000.000,00
VAKBN 6,50 1,56 16.250.000.000,00
YKBNK 2,96 4,59 25.003.271.800,64

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme Sistemleriİki genç girişimci Soner Canko’yu nasıl etkiledi----

İki genç girişimci Soner Canko’yu nasıl etkiledi

İki genç girişimci Soner Canko’yu nasıl etkiledi
01 Şubat 2019 - 14:59 www.finansgundem.com

BKM ‘gönül zenginliği’ni harekete geçirdi, Türkiye, ‘dijital bağış kavramı’yla tanıştı. Peki, BKM Genel Müdürü Canko’yu bu projeye yönlendiren hikaye nasıl başladı?

Fortune'un en fazla çalışılmak istenen şirketler listesinde son yıllarda topluma katkı temasının etkinliği artıyor. Bu şirketlerin çalışanlarının sosyal medya paylaşımlarına bakılınca bunun öneminin artmasının şaşırtıcı olmadığı anlaşılıyor. Z kuşağının iş hayatında yerini almasıyla birlikte bu oranın daha da artması şaşırtıcı olmayacak çünkü yeni kuşak artık çalışacağı şirketi seçerken şirketin sosyal rolüne daha fazla bakıyor. Fortune’un çalışılacak en iyi şirketlerle ilgili 2018 listesinde ilk sırada yer alan Salesforce’un çalışanlarına gönüllü toplumsal faaliyetlere katılmaları için yılda 56 saatlik ücretlerini ödemesi, bu dinamiğin net bir göstergesi. Bu dinamik, şirketlerin piyasa değerleri üzerinde de etkili olmaya başlamış durumda çünkü çalışanlar kadar müşteriler de şirketler arasında tercih yaparken gönül zenginliğini bir kriter olarak kullanıyor.

Bu tablo, Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) dijital bağış platformunu çok ilgi çekici bir pozisyona taşıyor. Bu şekilde sağlanan pratiklik, bağışta bulunma isteğinin aksiyona dönüşmesini sağlayarak ruhsal tatmini sağlarken beleşçiliğe alternatif bir iş kültürünün de yerleşmesine hizmet ediyor. BKM Ürün Yöneticisi Naz Manzakoğlu, “Sosyal sorumluluk kültürünün bireysel düzeyde gelişmesi yönünde çalışmaları hayata geçirirken, Türkiye’yi dijital bağış kavramıyla tanıştırdık. Bu kapsamda hem şirket içinde hem de Türkiye çapında dijital bağış bilincinin güçlenmesini sağlayacak projeler geliştiriyoruz” şeklindeki sözleriyle dijital bağışı yaygınlaştırma konusundaki hassasiyetlerini ortaya koyuyor. BKM bu hassasiyeti kendi içine de yansıtarak samimiyetini ortaya koyuyor. Bu uygulama alanlarından bazıları şunlar:

*Toplantı odaları dâhil pek çok ofis içi alanda da bağış teşvik ediliyor.
*Çalışanlarımızın doğum günleri onlar adına belli bir STK’ya bağış yapılarak kutlanıyor.
*BKM Yayınları bünyesindeki kitapları bir lira bağış karşılığında e-kitap olarak okuyucularla buluşturuluyor.
*BKM ofise ziyarete gelen misafirler BKM Express entegrasyonu sayesinde kimlik bilgilerini dijital olarak alırken, bir liralık bağış yapmalarına da olanak tanınıyor.
*Şirket içinde düzenlenen kermes gibi etkinlikler ya da sabah kahvaltıları dijital bağış üzerine kurgulanıyor.

Manzakoğlu’nun bahsettiği, Türkiye ölçeğindeki yaygınlaştırma adımları çok daha dikkat çekici sonuçlar yaratmış durumda. BKM Express üzerinden bu alanda çarpıcı sonuçlara ulaşılmış durumda.

2018 BKM’nin bağış alanında yeni bir deneyimi gerçekleştirdiği yıl olarak da tarihe geçmiş durumda. 2018'in son haftasını “Dijital Bağış Haftası” olarak kutlayan BKM, 24-30 Aralık tarihleri arasında ilkini gerçekleştirdiği Bağış Haftası’nda 45 bin liranın sivil toplum kuruluşlarına bağışlanmasına aracılık etti.

“Bundan sonra geleneksel hale gelecek olan Bağış Haftasında kullanıcılar 26 farklı sivil toplum kuruluşundan herhangi birine bağış yaparken, BKM Express de ek bağışta bulunarak sosyal sorumluluk bilincini kullanıcılarıyla birlikte yükseltti” diyen BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Kullanıcılarımız BKM Express mobil uygulaması üzerinden tek bir tuşla, web sitemiz üzerinden kare kod aracılığıyla STK’lara bağış yaparken, sivil toplum kuruluşlarının web sitelerinden de BKM Express ile bağış yapabiliyorlar. ‘Yuvarla” entegrasyonu ile de BKM Express ile yapılan alışverişlerde küsuratların yuvarlanarak STK’lara bağışlanmasını sağlıyoruz. Sivil toplum ile STK’lar arasında köprüler kurmayı ve bağış kültürünü dijitalleştirmeyi misyon edinen BKM Express’in e-bağış özelliğiyle 2015 yılından bugüne kadar 250 vakıf ve derneğe Aralık 2018 sonu itibariyle 271 bin işlem adediyle 6,2 milyon lira bağış yapılmasına aracılık ettik” şeklinde konuşuyor.

Canko’nun anlattığı dijital bağışın başlama hikâyesi, finansla ilgili bir kurumun başına çok gelmeyecek türden bir rastlantıya işaret ediyor. Canko, “BKM Express’in başında bankacı edasıyla çalışırken, e-ticaret şirketleri sayesinde ‘internet girişimciliğini’ öğrendik. Tam okuduk, araştırdık, anladık derken bu kez 2014 yılında 2 genç girişimci misafirim olup ‘sosyal girişimciyiz’ deyince yeni bir ufuk açıldı önümüzde. ‘Tutarları yuvarlayarak STK’lara bağış topluyoruz’ dediklerinde maaşı sordum, ‘Kazanmıyoruz’ dediler; şirketin kâr edip etmediğini sordum, ‘Etmiyor’ dediler. ‘Neden böyle bir girişimi hayata geçirdiniz?’ diye sorduğumda ise sadece şu cümleyi kurdular: ‘Topluma fayda için.’ inanmayan gözlerle uzun süre devam eden bakışım, bu cümleyle değişti ve sosyal girişimciliğe ikna oldum. Yüksek ücret ve gelirle belli bir kesimin motive olmadığını fark ettim. Para dışı motivasyon aramaları benim için dönüm noktası oldu. Fırsat verip ‘Hodri meydan’ dediğimde ise altı ay sonra BKM Express’te kuruşları kullanıcılar diledikleri şekilde yuvarlayıp bağış yapmaya başladılar. İflah olmaz bir iyimserim, bir sıfırdan büyüktür olarak başlıyorum. Bu tür işler bulaşıcı. Milyarlarca lira bağış yapmış olmasam da bugün en az onlar kadar mutlu ve huzurluyum” diye anlatıyor.

Canko ya bağış kampanyalarının cengaveri demek yanıltıcı olmaz. Dijital bağış konusunu ısrarcılığı ile takipçiliğini birleştiren bir alan haline getiren Canko, konuşma yapmak üzere davet edildiği bir şirkette çalışan sayısının 360 olduğunu öğrendikten sonra konuşmasının sonunda bir daha gelmek için her çalışanın bir lira bağışta bulunması koşulunu koyduğunu ifade ediyor. Bunu takip ettiğini söyleyen Canko kendisine tekrar konuşma yapması için gelen daveti kabul etmeden önce 359 olan bağışçı sayısının 360’a tamamlanmasını bekliyor. Yaptığı konuşmalar için ücret almayan Canko’nun bu şekilde kendi filantropi duygusunu tatmin ettiği anlaşılıyor. Daha büyük ölçekte bu hayırseverlik içgüdüsünü tatmin etmesi için başkalarına yardımcı olmak da aynı derecede önemli bir misyon.

BKM, iki gencin kapıdan girmesi ile başlayan bu macerada finansal ciddiyeti de işin içine katmış durumda. Sivil toplum örgütlerini (STK) daha yakından tanımak isteyenlere hizmet eden ve STK’ların şeffaf bir görünüm kazanmasını misyon edinen Açık Açık Derneği’nin faaliyetleri sayesinde bağış yapılan STK’ların takip edilmesi ve buna göre bağış kararı verilmesi de mümkün oluyor. Kartla veya cep telefonundaki uygulamayı kullanarak bağış yapmaya olanak tanıyan sistemin böylece bilgi desteği ile zenginleştirilmesiyle kendi içinde tamamlandığını söylemek yerinde olur. (KEREM ÖZDEMİR/FORTUNE TÜRKİYE DERGİSİ)

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)