BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara Piyasaİhracatçıları ilgilendiren yasa teklifi Meclis'te----

İhracatçıları ilgilendiren yasa teklifi Meclis'te

İhracatçıları ilgilendiren yasa teklifi Meclis'te
29 Nisan 2022 - 14:11 www.finansgundem.com

AK Parti, TİM ile ihracatçılar birliklerinin kuruluş ve görevleri hakkında değişiklik öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair 12 maddelik kanun teklifi Meclis başkanlığına sunuldu.

5 ayrı kanunda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifine göre, ülkemizde gerçekleştirilen fuarların düzenlendiği iç alanlarda yapılan ilan ve reklamlar ilan ve reklam vergisinden muaf tutulacak.

Dünya Gazetesi'nden Canan sakarya'nın haberine göre; Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan serbest bölgelerin üstyapıların kullanımının etkinleştirilmesine katkı sağlanması, atıl kalmasının önüne geçilmesi ve yeni yatırımcı taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla faaliyet ruhsatı iptal edilen ya da süresi dolan kiracı kullanıcıların üst yapıda bulunan mallarının tahliyesi için 1 aydan az 6 aydan fazla olmamak üzere süre verilmesi bu süre sonunda tahliyesi gerçekleşmeyen malların idarece tasfiye edilmesi öngörülüyor.

İhracatçı birliklerin genel kurullarınca iflas eden, ölen, ticareti terk eden ve son 5 yılda ihracat yapmayan üyelerin borçlarının terkin edilebilmesi öngörülüyor.

İhracatçı Birliklerinin ve Türkiye İhracatçılar Meclisi genel sekreter ve genel sekreter yardımcılıklarına 30 gün içinde atama yapılmaması halinde Ticaret Bakanlığınca re’sen atama yapacak.

İhracatçı birliklerinin yedek akçelerine aktarılan tutarın Ticaret Bakanlığınca belirlenecek miktarının İhracatı Geliştirme A.Ş sermayesine eklenmesi öngörülüyor.

Ticaret Bakanlığına tahsisli İstanbul’daki bazı hazine taşınmazlarının TİM birliklere tahsisi sağlanıyor.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)