BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomiİhracat baskı altında!----

İhracat baskı altında!

İhracat baskı altında!
09 Mart 2015 - 14:04 www.finansgundem.com

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, euro/dolar paritesinin geldiği son durumu değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, euro/dolar paritesinin geldiği durumun ihracatı baskı altına aldığını kaydetti.

Bakan Işık, 2015 yılı Ocak ayına ait sanayi üretim endeksine ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

"2015 yılı Ocak ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %2,2 azalmıştır. Arındırılmamış endekste ise düşüş %2,3 olmuştur. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,4
azalmıştır.

Sanayi üretiminin bu görünümünde özellikle ihracat pazarlarımızda yaşanan gelişmelerin sanayi üretimimiz üzerindeki etkileri belirleyici olmuştur. İhracat pazarlarımızdaki gelişmeler iç talepteki gelişmelerle birleşerek sanayi üretimini aşağıya çekmiştir. Gerek ihracat gerekse ithalat rakamları bize bu tabloyu işaret etmektedir.

2014 yılında çevre ülkelerde yaşanan siyasi çalkantılar 2015 yılında da etkisini göstermektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan gelişmeler 2015 yılının Ocak ayında da ihracatımızı olumsuz yönde etkilemiş bu durum üretim rakamlarına yansımıştır. Euro/dolar paritesinin geldiği durum ihracatımızı baskı altına almaktadır.

Sanayi üretimi endeksi kısa dönemli iş istatistikleri arasında yer almakta olup, tek aylık gelişmelerden ziyade trende bakmak daha önemlidir.

Özellikle 2015 yılının ikinci çeyreğinden itibaren sanayinin güçlü büyümeye devam edeceği ve yılın ikinci yarısından itibaren bu etkinin iyice belirginleşeceği bir yıl olacaktır.

Avrupa Birliği ülkelerinde beklentilerin olumlu yönde revize edilmesi ve bölgeden gelen veriler bir toparlanmaya işaret etmektedir.

Dünya ekonomisindeki gelişmeler, gelişmekte olan ülkeler için birçok fırsat yarattığı gibi birçok riski de beraberinde getirmektedir.

Fırsatların başında petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüş, ABD ekonomisinin büyümesi ve Euro bölgesinden gelen parasal genişleme gelirken, risklerin başında ABD’de faiz artışı beklentisi, bölgemizdeki belirsizlikler ve kar marjlarındaki düşüş gelmektedir.

Türkiye gerek sağlam mali yapısı gerekse de güçlü finansal sistemiyle bu fırsatlardan en çok yararlanacak ülkedir. Ekonomi için risk oluşturabilecek noktalarda ise adımları atmıştır, atmaya devam etmektedir. Kararlılıkla uygulamaya devam ettirdiğimiz makro ihtiyati tedbirler bunun göstergesidir.

Türkiye’nin gelişmelerden en fazla faydalanmasının yolu ise orta ve uzun dönemde yapısal reformları gerçekleştirmesidir. Bu amaçla Türkiye uzun vadeli kalıcı adımlar atmaya başlamış ve bununla ilgili yol haritasını duyurmuştur.

Yapısal reformların gerçekleşmesiyle birlikte Türkiye sanayisinin de yapısı değişecek, daha yüksek teknolojili ürünler üretecek, kar marjları artacak ve daha rekabetçi olacaktır.

Güncellediğimiz ve yakında yayınlanacak olan 2015-2018 dönemine dönük “Sanayi Strateji Belgesi”nde ülke sanayisinin dönüşüm çerçevesi daha net görünecektir.

Türkiye, özel sektör ve kamunun işbirliğiyle bu dönüşümü sağlayacak ve rahatlıkla kısa ve uzun vadeli hedeflerine ulaşacak güçtedir."
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)