BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemIEA Başkanı: Enerji krizine karşı acil tedbir alınmalı----

IEA Başkanı: Enerji krizine karşı acil tedbir alınmalı

IEA Başkanı: Enerji krizine karşı acil tedbir alınmalı
27 Haziran 2022 - 11:39 www.finansgundem.com

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, G7 zirvesi öncesi, enerji krizine karşı acil ve önemli tedbirler alınması gerektiğini açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, enerji sektöründe Rusya'nın petrol ve gaz ihracatından kaynaklanan açığın telafi edilmesi için önemli adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

Gelecek 6 ayın dünya ekonomisi için son derece zorlu geçebileceğini söyleyen Fatih Birol, bu süreçte petrol ve doğal gaz fiyatlarının "yüksek ve oynak" kalabileceğini ve bu durumun enflasyonda hızlı artışa ve küresel resesyona yol açabileceğini kaydetti.

'Doğalgaz konusunda acil eylem planı oluşturulmalı'

Birol, Rusya'nın Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatını kısması veya tamamen kesmesi ihtimaline karşı acil eylem planı oluşturulması gerektiğini dile getirdi:

"Bu acil eylem planı, sanayi ve konutlarda yapılacak kısıtlamaların hangi plan dahilinde olacağını ve bunun ekonomik hayata olumsuz etkilerinin nasıl en aza indirileceğini içermeli."

Başkan, sektörü rahatlatmak için kısa vadede atılabilecek birkaç önemli adım olduğunu söyledi ve şunları kaydetti:

Petrol ve doğalgaz üreticilerinin ellerinde olup da piyasaya sürmedikleri petrol ve doğalgazı gecikmeden piyasaya sürmeleri ve piyasanın stabil hale gelmesi için katkıda bulunmaları gerekiyor, özellikle Orta Doğu’daki büyük petrol üreticileri. İkincisi, tüketim alanında planlanmış bazı tedbirler almak gerekecek. Evlerdeki termostatı kış aylarında 1-2 derece düşürmek veya arabaların her iki günde bir trafiğe çıkması gibi pratik önlemler olabilir. Bir diğer adım da kapanması planlanan nükleer santrallerin kapanmasını ötelemek olabilir. Bir yandan mevcut üreticilerin petrol ve gaz üretimini artırıp arza katkı yapması diğer yandan da talebi düşürmek için önlemler alınması gerekiyor. Bu tedbirleri almadan Rusya gibi dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz ihracatçısı olan bir ülkenin ihracatındaki ciddi düşüşleri telafi etmek mümkün değil. Enerji piyasalarında olağan dışı bir durum var şu anda, bu durum da olağan dışı tedbirler almayı gerektiriyor.

Alınacak önlemler, iklim krizini daha da kötüleştirmemeli

Tüm dünyada etkisini hissettiren "küresel enerji krizine" karşı atılacak adımların iklim krizini daha da kötüleştirmemesi gerektiğini vurguladı ve ekledi:

Bazı ülke ve şirketler krizi fırsat bilip fosil yatırımları artırma planı yapıyor. Bu yatırımların iki riski var. Birinci risk, bu fosil yakıt yatırımlarına bugün başlasanız ilk üretim en erken 5-10 yıl sonra piyasaya gelecek. O zaman içinde petrol veya kömüre yönelik talep artışı olacağını düşünmek bu ülke ve şirketler için iyimser ve riskli bir varsayım. Çünkü teknolojik gelişmeler, ülkelerin aldığı ve alacağı kararlar fosil yakıtlara olan talebi azaltacak. İkincisi de iklim riski. Bu projeler hayata geçerse dünyanın 2050'de sıfır emisyon hedefine ulaşması hemen hemen imkansız hale gelecek. Bu bakımdan benim üzerinde durmak istediğim konu, bu krize cevap verirken başka bir krizi derinleştirmemek.

'Birçok ülke kömürü çözüm olarak görüyor'

Birol, birçok ülkenin şu anda enerji güvenliğini sağlamak için kömürü bir çözüm olarak gördüğünü ifade etti. IEA'nın son çalışmasına göre kömür yatırımları dünyada yüzde 10 arttı. Birol, sözlerine şöyle devam etti:

Herkes kömüre ilginin azalacağını bekler ve umarken, burada artış görüyoruz. Bunun da nedeni enerji arz güvenliğine kömürün çözüm olacağı düşüncesi. Bence bunu iki şekilde düşünmek lazım. Şu anda acil olarak savaş hali diyebileceğimiz bir durumda mevcut kömür santrallerinin birkaç aylık süre için kullanılması mantıklı ve mazur görülebilecek bir hareket fakat uzun dönemli kömür yatırımları yapılması iş ve karlılığın yanı sıra iklim açısından riskli.

Pakistan'da enerji krizi derinleşiyor

Fransa'daki enerji şirketlerinden tasarruf çağrısı

AB dışişleri bakanlarının gündemi gıda ve enerji olacak

AB, Mısır ve İsrail arasında üçlü enerji anlaşması

Rusya'nın enerji geliri savaş giderini aştı!

Batı'nın gözü Afrika'nın enerjisinde

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)