BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemHindistan’da pilotların çoğu uçuş esnasında uyuyor----

Hindistan’da pilotların çoğu uçuş esnasında uyuyor

Hindistan’da pilotların çoğu uçuş esnasında uyuyor
27 Eylül 2022 - 09:49 www.finansgundem.com

Hint pilotlar, yoğun iş temposu nedeniyle uçuş sırasında uyuduklarını itiraf ediyor.

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünya pilot kıtlığı, havayolu şirketlerini zor durumda bıraktığı kadar uçuş güvenliğini de tehlikeye atıyor. Yapılan bir araştırma, Hindistan’da pilotların üçte ikisinin, uçuş esnasında pilot koltuğunda uyuduklarını ortaya koyuyor.

Yüzde 66’sı uçuş esnasında uyuyor

Mint’ten Sounak Mukhopadhyay’ın haberine göre, Hindistan'da pilotların üçte ikisi, pilot koltuğunda uyukladıklarını itiraf ediyor. Safety Matters Foundation tarafından gerçekleştirilen ve 542 bölgesel, yerel ve uluslararası pilotu kapsayan araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 66'sı uçak kontrollerindeyken uyuyakaldığını itiraf ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, havayolu şirketlerinin yılda bin 500'e kadar yeni pilota ihtiyaç duyduğu Hindistan'da kronik bir yetkin pilot kıtlığı yaşanıyor. Yeni işe alınan pilotların ise yalnızca 200 ila 300'ü uygun eğitime sahip bulunuyor.

Kokpitte uykuya dalmanın en yaygın nedenleri, fazla çalışmak ve gece yarısı saatlerinde kalkmayı gerektiren sabah uçuşları yapmak zorunda kalmak. Uçak kazalarının en büyük nedenlerinden birinin ise 'yorgunluk' olduğu biliniyor. 1,5 milyon İngiliz vatandaşı Hintlinin yaşadığı Hindistan ile Birleşik Krallık arasında haftada yüzlerce uçuş yapılıyor.

Verdikleri yanıtlara göre pilotların yaklaşık yüzde 54'ü gündüzleri ‘şiddetli’ uykusuzluk yaşadıklarını, yüzde 41'i ise ‘orta derecede’ uykusuzluk sorunlarıyla boğuştuklarını belirtiyor.

Kazaların yüzde 80’i insan hatasından kaynaklanıyor

Ankete katılanların en az üçte biri, uçarken kazaya yakın bir deneyim yaşadığını ve bunu çok yorgun olmaya bağladıklarını itiraf ediyor. Ölümcül kazalardaki insan hatalarının yüzde 15-20'sini pilot yorgunluğu oluşturuyor. Havacılık kazaları her gün olmuyor ancak istatistikler, yaşanan kazaların yüzde 80'inin insan hatasından kaynaklandığını ortaya koyuyor. Daha yavaş reaksiyon süreleri, azalan konsantrasyon ve daha kötü karar verme ise yorgunluğun en belirgin etkileri olarak göze çarpıyor.

1959 ve 2016 yılları arasında dünya çapında yaşanan ticari uçak kazalarının istatistiksel bir incelemesine göre, ölümcül kazaların ve uçaktaki ölümlerin yüzde 48'i uçuşların ‘son yaklaşma’ ve 'iniş' aşamalarında meydana geliyor. 2011 yılından 2015 yılına kadar olan verilere göre ise bir uçuşun yaklaşma ve iniş aşamaları, bildirilen tüm kazaların yüzde 65'inin oluş zamanı olarak öne çıkıyor. Bu kazaların yüzde 14'ünde ise ‘istikrarsız yaklaşma’ etkin bir rol oynuyor. Buna ek olarak, ‘istikrarsız yaklaşma’ aşamaları, uçakların pistten çıkmasıyla sonuçlanan kazaların da yüzde 31'inin nedenini oluşturuyor.

Havayolu endüstrisi pilot kıtlığıyla mücadele ediyor

 

THY pilot arıyor

 

Havayolu şirketlerinde ‘birinci sınıf’ kriz

 

Havyar havayolu şirketlerini kurtaracak mı?

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)