BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinHiçbir zaman yalnız yemek yeme----

Hiçbir zaman yalnız yemek yeme

Hiçbir zaman yalnız yemek yeme
30 Mart 2013 - 09:01 www.finansgundem.com

Coca Cola’nın zirvesindeki Türk’ten, zirveyi hedeflayan Türklere ilginç tavsiyeler

Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, cirolarını 10 yıl içinde 100 milyar dolardan 200 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bursa'daki ekonomi toplantısında 'Benim hikayem' konulu programda konuşan Coca Cola CEO'su Muhtar Kent, dünyada hızlı gelişmelerin olduğunu belirtti.
Dünyanın 25 senedir barış içinde olduğunu vurgulayan Kent, “Okullaşma oranı yüzde 55'den yüzde 75'lere tırmanmış durumda. Bir çok yerde çatışma oluyor, ama yüzde 35 silahlı çatışma azalmış durumda. Bebek ölümleri yüzde 40 düşmüş vaziyette. Ayrımcılık dünyada azalıyor. Hoşgörü bilhassa iletişimin artması ile önemli ölçüde artıyor. Kadınların ekonomiye katkıları artıyor. Dünyada tarım verimi de yükseliyor" dedi Dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi veren Kent, “İletişimde de önemli artış oldu. 2012 yılı itibari ile 3.4 milyar e-posta hesabı bulunuyor. Yaklaşık her gün 300 milyar mail atılıyor. Her dakika 208 milyon posta atılıyor" şeklinde bilgi verdi.
Aralık ayında Amerika’da e-ticaret hacminin 300 milyar dolara gerilediğinin altını çizen Kent, dünyada 207 ülkede binden fazla fabrikası ve 770 bin çalışanı olan Coca Cola'yı nasıl yönettiklerinin püf noktalarını anlattı.
“BAŞARIYI DEVAM ETTİRMEK YAKALAMAKTAN DAHA ZOR”
Başarıyı devam ettirmenin yakalamaktan daha zor olduğunu belirten Kent, “Herkesin bir yerde sorumluluğu var. Başarıyı tekrarlayabilmek için bütün şartları yerine getirmek gerekir. Tekrarlamak çok daha zor. Hem stratejik, hem de uygulama açısından son 35 yılda tespit ettiğim tecrübeler bize bunu öğretiyor" şeklinde konuştu.
"KARİYERİMİN İLK 10 AYINI KAMYONLARDA GEÇİRDİM"
Atlanta'da başladığı kariyerinde ilk on ayını kamyonlarda geçirdiğini belirten Kent, "Her sabah 04'de kalktım ve kamyonlara yükleyerek Coca Cola sattım. Böyle başladık kariyerime. Amerika'dan 1978'in sonunda gittim. İlanla bu işi buldum. Benim için çok önemli bir 9 aydır o, çünkü hiç bir zaman unutmadım o 9 ayı. Çünkü paranın esas el değiştirdiği yer o satışların olduğu nokta. Her şey orada başlıyor. Şişe satıldığı zaman herkesin oradan bir şey kazanması lazım. Oradan koptuğunuz anda her şeyden koparsınız. Bu gün halen piyasayı dolaşmadan büyük zevk alıyorum. Her hafta gittiğim yerde bunu yaparım" şeklinde konuştu.
"RİSK OLMAYAN YERDE BAŞARI OLMAZ"
Risk olmayan yerde başarının da olmadığını belirten Kent, 1997 yılında Türkiye'ye geri döndüğünü belirterek, "Türkiye'de yaklaşık 6 yıl çalıştım. O zamanda da Türkiye büyük bir atılım içinde idi. Bu atılımdan da yararlanarak bir Türk şirketinin nasıl dışa açıldığı benim için etkileyici idi. Genelde beynelminel geçişlerde nelerin önemli olduğunu ve vizyonun ne kadar önemli olduğunu anladım. Yönetim ve takım ile paydaşların da ne kadar önemli olduğunu anladım" dedi.
Üniversite bitirmenin şart olmadığının altını çizen Kent, "Özellikle karakter ve aile eğitimi çok önemli. Avrupa'nın en başarılı ekonomisi olan Almanya ve İsviçre'de şirket sahiplerinin çoğu üniversite bitirmemiş. Sürdürülebilir büyümede güven çok önemlidir. Başarının yolu gezegene iyi davranmaktan geçiyor. Yaptığınız ürünlerin kalitesi başarınızın garantisi değil. Şirketinizin karakterinin de bunda çok önemli bir yeri var. O emaillerde herkes sizden nasıl bahsediyor o çok önemli. Şimdi artık müşterilerinizin üzerinde iyi bir etki yaparak onların sizin hakkınızda iyi konuşmasını sağlamanız lazım" şeklinde konuştu.
Vizyonlarını insan kaynakları, ürün portföyü, üretkenlik, verim ve karlılık ve ortaklar üzerine kurduklarını anlatan Kent, iki yıl önce 100 milyar dolarlık cirolarını 200 milyara çıkarma hedefi ortaya koyduklarını belirti. Kent, bunu 10 yılda gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Kent, bunun için de bütün paydaşları içine alan bir vizyon çizdiklerini söyledi.
"İŞE EN ALTTAN BAŞLAMAK ÖNEMLİDİR"
İşe en alttan başlamanın önemine dikkat çeken Kent, "Hiç bir zaman yalnız yemek yeme, çünkü yemek senin için bir fırsat olabilir. Alçak gönüllü ol, zamanı iyi yönetmek çok önemli, çünkü dünyada en az olan kaynak zaman. Dikiz aynasına bakmaktansa cama bakmak, yani ileriye bakmak daha önemli. Ayrıca hayal kurmak çok önemli. Cesur olup, ekiple çalışan ve oyun kuranlar başarılı olacaktır" diyerek sözlerini tamamladı.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)