BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemHer dört araçtan üçünün kaskosu yok----

Her dört araçtan üçünün kaskosu yok

Her dört araçtan üçünün kaskosu yok
07 Eylül 2022 - 07:38 www.finansgundem.com

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Zorunlu olmasına rağmen sigorta yaptırmadan trafiğe çıkan her beş araçtan birinin zorunlu trafik sigortası, her dört araçtan üçünün kaskosu yok. Son yapılan fahiş fiyat artışları krizi daha da büyütecek” dedi.

Yapılan zamlarla son bir yılda yüzde 135'e ulaşan artışın yaşandığı araç sigorta primlerini Meclis'te gündeme getiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Zorunlu trafik sigortası cep yakıyor. Zorunlu olmasına rağmen sigorta yaptırmadan trafiğe çıkanların sayısı her geçen gün artıyor. Trafikteki her beş araçtan birinin zorunlu trafik sigortası, her dört araçtan üçünün kaskosu yok. Son yapılan fahiş fiyat artışları krizi daha da büyütecek” dedi.

‘SEDDK SEYİRCİ KALIYOR'

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'nin yanıtlaması talebiyle TBMMBaşkanlığı'na bir soru önergesi veren Budak, sektörü düzenlemekle görevli Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (SEDDK) duruma seyirci kaldığını dile getirdi. Yapılan fahiş zamların enflasyonun üzerinde olduğuna dikkat çeken Budak, şunları kaydetti: “Şirketlerin taleplerini karşılamak için yönetmelikle fahiş zamlar yapıldı ama vatandaşın şikayetlerine kulak tıkanıyor. Sigorta sektörü şirketlerin insafına bırakılmış durumda. Göstermelik uyarılarla piyasadaki krizin çözülmesi mümkün değil. ”Zorunlu trafik sigortalarında tarifeyi düzenleyen yönetmelikte Aralık 2021'den beri üç kez değişiklik yapıldı. 1 Eylül'den itibaren de azami primlerde yüzde 20 artışa ek olarak her ay yüzde 4.75 zam yapılacak.

Poliçe kesmeyen şirketlere yaptırım uygulandı mı?

Çetin Osman Budak, Bakan Nebati'nin şu sorulara yanıt vermesini istedi: “Prim oranlarındaki artışların araç sahipleri üzerinde yaratacağı olumsuz sonuçlar dikkate alınmış mıdır? Bugüne kadar kaç şirket poliçe kesmekten kaçınmıştır? Poliçe kesmekten kaçınan şirketlere ne tür yaptırımlar uygulanmıştır? Son on yıl içinde kaç araca zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığı için ceza kesilmiştir? Trafik sigortalarında, son bir yılda üç-dört kat artan fiyatları düşürmeye yönelik bir çalışmanız var mıdır?”

Türkiye Sigorta üst yönetiminde atama

 

Sigorta şirketlerinin prim üretimi ilk 7 ayda �,9 arttı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yorum 07 Eylül 2022 11:28

    2008 model opel combo Geçen sene 600 TL ye yaptırdığım zorunlu trafik sigortası bu yıl 2.500 TL oldu. Neden? Kimse sormuyor mu? Denetlemiyor mu? Her ay %20 zam gelecekmiş neden? Kasko, dask ve yangın sigortaları da aynı şekilde %500 arttı zorunlu olmadığı için yaptırmaktan vazgeçtik. Hiç mi hesap soran yok?