BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakHaziran ayı kira zam oranı belli oldu----

Haziran ayı kira zam oranı belli oldu

Haziran ayı kira zam oranı belli oldu
03 Haziran 2022 - 10:10 www.finansgundem.com

TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı TÜFE oranlarına göre kira zam oranı belli oldu. Haziran 2022’de kira artış oranı yüzde 39.33.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 mayıs ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mayıs ayı itibarıyla, on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 39.33 artış gerçekleşti.

Bu veri haziran ayı kira artış oranını da belirledi. Yani ev sahipleri haziran 2022'de kiralara en fazla yüzde 39.33 oranında zam yapabilecek.

Mayıs 2022 enflasyonu ise aylık yüzde 2.98 yıllık yüzde 73.50 oranında arttı.

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIYOR?

Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Ev sahipleri bu oranın üzerinde artış yapamıyor.

YENİ DÜZENLEME GELİYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı konuyla ilgili devrede. Çalışmanın bir hafta içinde Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Geçici olması planlanan düzenlemede enflasyonda bir miktar daha yükselişin yaşanabilceği bunun da kanuni artış oranlarını bile yüksek tutacağı düşüncesiyle buraya bir sınır getirilmesi planlanıyor.

TÜFE'den ayrıştırılmış veya TÜFE'ye bağlı olsa bile sınırlandırılmış bir artış oranı geçerli olacak. "TÜFE 12 aylık ortalamasının yarısı kadar kira artışı yapılır" şeklinde bir hüküm getirilebilir. Henüz bu oran için çalışmalar devam ediyor.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.03 Haziran 2022 22:16

    KONUT KİRA ARTIŞLARI ÜFE'YE GÖRE DEVAM ETSE İDİ KİRACILARIN ÇOĞU KİRALARINI ÖDEYEMEZDİ PARKLARDA SOKAKLARDA YAŞAMAK ZORUNDA KALIRLARDI

  • Hakan 03 Haziran 2022 21:11

    Eski kiracılar komik rakamlarla kira ödüyorlar ev sahipleri resmi rakamlara göre artış yapabiliyor, yeni kiracılar ve kiralık arayanlar için sorun . Yani eski kiracılı ev sahipleri mağdur kiracıları şanslı / Yeni kiralık arayan mağdur yeni kiralık evi olan şanslı . Dengeyi bulmak lazım.

  • Yorum03 Haziran 2022 14:02

    %70 üzerinde enflasyon olan haziran ayı 39,33 artış kira artışı bu neyi tetikliyor fırsatçı ev sahibi fahiş kirayı. Neden değil sonuçları çıkaran sorunlar çözülmeli...