BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkHalkbank davasında yeni gelişme----

Halkbank davasında yeni gelişme

Halkbank davasında yeni gelişme
11 Kasım 2021 - 08:10 www.finansgundem.com

Daha önce ABD’de yargılanamayacağı iddiasıyla, İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’ne bir alt mahkemenin kararını temyiz için başvuran ve temyiz talebi reddedilen Halkbank, mahkemeye yaptığı yeni bir başvuruda bulundu

Halkbank son başvurusunda yeniden yargılanmayı ve yeni bir duruşmayla mahkemenin daha önce almış olduğu ret kararını gözden geçirmesini istiyor.

Halkbank'ın, 27 sayfalık yeniden yargılanma ve yeni bir duruşmaya çıkma talebi bankanın ABD'deki avukatları Robert M. Cary, Simon Latcovich, Eden Schiffmann James w. Kirkpatrick'ın imzasıyla, Adalet Bakanlığı'nın elektronik başvuru sistemi üzerinden 5 Kasım günü yapıldı. Halkbank'ın avukatları başvuru dilekçelerine, aynı mahkemenin 22 Ekim'de aldığı gerekçeli kararı da ekledi.

DİLEKÇEDEKİ İFADELER

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine göre, Halkbank'ın başvurusunda, şimdiye kadar ülke tarihinde ilk kez “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında olan bir kurumun, ABD'de yargılanması için mahkeme heyetinin yeşil ışık yaktığı, mahkeme heyetinin son derece önemli bir hukuki hata yaptığı belirtildi.

Dilekçede, daha önce benzeri davalarda alınmış kararlara yer verildi. Dilekçede, mahkemenin Halkbank'ın temyiz başvurusunu 22 Ekim tarihinde reddeden kararıyla hukuki içtihatlara da uymadığı iddia edildi.

ABD Anayasa Mahkemesi'nin, “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında yabancı devlet kuruluşlarının bu ülkede yargılanmasına izin vermediği belirtildi. İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi'nin üç hakiminden oluşan mahkeme heyeti, 12 Nisan tarihinde yapılan duruşmanın ardından Halkbank'ın bir kamu kuruluşu olduğu iddiasıyla temyiz edilmesi için yaptığı başvuruyu 22 Ekim'de değerlendirdiklerini, Halkbank'ın, “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında ABD'de yargılanamayacağı yönündeki temyiz başvurusunu reddettiklerini açıklamıştı.

“ABD’NİN HALKBANK’I YARGILAMA HAKKI VARDIR”

Mahkeme heyeti, Halkbank'ın hisselerinin çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti'nin olmasının kurumu ‘Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası' kapsamına sokmadığına karar vermişti. Mahkeme gerekçeli kararında, Halkbank'ın söz konusu yasa kapsamına girmesi ve yargı muafiyeti uygulanması için belirlenen üç ayrı kriterden hiçbirine uymadığı açıklamıştı.

Gerekçeli kararda kuruluşun ticari faaliyetleri olduğunun, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını deldiğinin, Amerikan finans sistemini kullanarak bir milyar doları aşan bir miktarda kara para akladığının ve bankacılık sahtekarlığı yaptığının saptandığı belirtilerek,Amerikan mahkemelerinin Halkbank'ı yargılama hakkı vardır. Bir alt mahkemenin bu yönde daha önce almış olduğu karar doğrudur. Kararı özetlemek gerekirse Halkbank'ı yargılama yetkisine sahibiz. Halkbank'ın davanın reddine ilişkin talebini reddedilmiştir. Bir alt mahkemenin Halkbank'ın ABD'de yargı sürecinin devam etmesiyle ilgili aldığı geçerlidir” denilmişti.

HALKBANK'TAN AÇIKLAMA 

Halkbank, ABD'de alınan kararın ardından kararı temyiz edeceğini belirterek karar sonrasında şu açıklamayı yapmıştı:

Bankamızın ABD’de devam eden ceza davasıyla ilgili olarak Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası (FSIA-Foreign Sovereign Immunities Act) uyarınca New York İkinci İstinaf Mahkemesi nezdinde yapmış olduğumuz itiraz Mahkeme tarafından reddedilmiştir. İkinci İstinaf Mahkemesi'nin ret kararının temyiz edilmesi için tüm yasal haklarımız kullanılacaktır. Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgilerine sunarız.

Hukukçular Halkbank kararını nasıl yorumladı?

ABD Temyiz Mahkemesi'nden Halkbank kararı

 

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kktc Halkbank19 Kasım 2021 15:09

  Yakında KKTC de de büyük bombalar / davalar açılır....

 • yorum11 Kasım 2021 19:15

  bişey anlamadım haberden eğer çoğunluk hisse türkiye cumhuriyetindeyse satarız halk bankı olur biter zaten dolar sıkıntımız var ülke refaha erer

 • kemal KAYA11 Kasım 2021 13:19

  Halk bankı kim bu duruma düşürdüyse kim göz yumduysa tüyü bitmemiş yetimin öksüzün vergi mükellefinin ahını cenabı ALLAH bu dünyada hesabını versin

 • Nevin Gürsul11 Kasım 2021 18:52

  Allah bunlara gün yüzü göstermesin perişan olduk zarar çok çıkamıyorum bir zararsız ana parayı kurtarırsam asla borsa mı kanımızı emdiler

 • TürkMücahid11 Kasım 2021 13:54

  fetoş artıkları klavye başında ?!