BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkHakan Ateş'ten turizm kredilerinde 'ekspertiz' şikayeti----

Hakan Ateş'ten turizm kredilerinde 'ekspertiz' şikayeti

Hakan Ateş'ten turizm kredilerinde 'ekspertiz' şikayeti
29 Kasım 2021 - 08:11 www.finansgundem.com

Denizbank CEO’su Hakan Ateş, ekspertiz değerlendirmelerine ve turizm yatırımlarındaki azalmaya dikkat çekti. Ateş, turizmde 2,9 milyar dolarlık kredinin 1,4 milyarlık kısmını yeniden yapılandırdıklarını söyledi.

SELMAN DEMİRÖZ – FINANSGUNDEM.COM

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, turizm için kullandırtmış oldukları 2,9 milyar dolarlık kredinin 1,4 milyar dolarlık kısmını yeniden yapılandırdıklarını ifade etti.

Uluslararası 11. Resort Turizm Kongresi için Antalya'ya gelen Ateş, Kundu Turizm Bölgesi'ndeki otelde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır ile Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı'nın da yer aldığı toplantıda konuşan Ateş, turizmi en fazla destekleyen banka olduklarını belirterek, bu sektörü Türkiye'nin petrolü olarak nitelendirdi.

Turizmin döviz girdisi ve ciddi istihdam sağladığına işaret eden Hakan Ateş, sektörün geleceği açısından sürdürülebilir programlara yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.

840 MİLYON DOLARLIK SENDİKASYON KREDİSİ

DenizBank olarak sürdürülebilir programların içinde bulunmak amacıyla 840 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldıklarını dile getiren Ateş, şunları kaydetti:

"22 ülkeden 49 bankanın katılımıyla gerçekleşen bu sendikasyon kredisi, tarım ve iyi tarım ağırlıklı bir yapıya sahip. Organik tarım bir tarafta, nehirleri kirletmemek de bizim kapsamımızda. Sadece karbon salınımı değil, deniz, nehir kirliliği ve hava kirliliğine karşı duyarlılık da bunun içine giriyor. Karbon salınımı konusunda tüm dünyada büyük bir hassasiyet oluştu. Günün sonunda turizm de bundan çok etkileniyor. İyi turizm yapan ve sertifikaya sahip olan tesis sayımız 450 adet. Bu, neden önemli? Bir, insanlığa hizmet için, ikincisi de çocuklarımıza bırakacağımız güzel bir dünya için. Şöyle bir hedef konuldu: 2030 yılına kadar karbon salınımını yüzde 50 azaltmak, 2050'ye kadar da karbon salınımını sıfırlamak. Dolayısıyla buna uymayan işletmeler ciddi maliyetlerle karşılaşacak.

Bir de yeşil ve mavi bonolar var. Yatırım bankaları ile bu programları yapıyoruz. Belli elemelerden geçmezseniz siz de böyle bir programa giremiyorsunuz. Atıklarınızı nasıl yönettiğiniz, sularınızı harcama şekliniz, binanızın nasıl bir elektrik satın aldığı dahi bu standartların içine dahil ediliyor."

TURİZM YATIRIMLARINDA CİDDİ AZALMA VAR

Denizbank CEO'su Ateş, Türkiye'de 2010'dan 2015'e kadar turizme yatırımın 10-12 milyar dolarken 2016'da 7 milyar dolarlara, son 3 yılda ise 2 milyar dolarlara düştüğünü söyledi.

Yatırımda ciddi azalma olduğuna dikkati çeken Hakan Ateş, Antalya, Muğla ve İstanbul'un yatak sayısı bakımından Türkiye'nin yüzde 60'ını oluşturduğunu kaydetti. Yatırımları ülke geneline yayarak turizmin sürekliliğinin sağlanabileceğini ve gelirin daha da artırılabileceğini işaret eden Hakan Ateş, şöyle konuştu:

"DenizBank olarak finanse ediyoruz. Şunu da belirtebilirim, turizm için kullandırtmış olduğumuz 2,9 milyar dolarlık kredinin 1,4 milyar dolarını yeniden yapılandırdık. Bu, asla geri dönmeyecek anlamına gelmiyor. Çünkü yatırımcı güvenmiş ve harika bir eser çıkarmış ortaya. Otel orada duruyor. Bir-iki yıl kötü olabilir, ama eğer siz turizmcileri desteklemezsiniz bu oteller çok düşük paralara kendi yatırımcısının dışındakilerin ellerine geçebiliyor. Tabii ki küresel dünya geçebilir. Neden bizim milli turizm sanayicimizde kalmasın? Benim tercihim o yönde olur."

EN KAZANÇLI SEKTÖR TURİZM

Sektörler arasında dövizi lehine çevirebilen en kazançlı sektörün turizm olduğunu vurgulayan ancak turizmin giderlerine bakıldığında ise maliyetlerin arttığına işaret eden Ateş, "Türkiye'nin avantajıysa şu, hiçbir hal ve şartta rakip tanımaz bir noktadayız. Kapasite ve verdiğimiz değer olarak Türkiye'nin turizm açısından dünyadaki en iyi destinasyonlardan biri olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. O nedenle turizmde bizim çok olumlu beklentilerimiz var." dedi.

“EKSPERTİZİN 28 MİLYON DOLAR DEDİĞİ OTEL 92 MİLYON DOLARA SATILDI”

Ateş, alıcı ve satıcıların rızasıyla 24 otel satışı yaptıklarını ve ortalama satış fiyatını ekspertiz değerinin 2,1 katı olarak oluşturduklarını anlattı. Ateş, sözlerine şöyle devam etti: "Ekspertiz firmasının 28 milyon dolar dediği otel 92 milyon dolara satıldı. Şimdi bu, neye engel oluyor? Bir, otele kredi veriyorum, otelin normalde pazar değeri aslında 50 milyon dolar ama lisanslı eksper aynı otele 25 milyon dolar değer biçti. 25 milyon dolara kadar kredi verebiliyorum. Ama otel sahibinin ihtiyacı var ve 5 milyon dolar daha vereceksin, otelin ederi 50 milyon dolar, biliyorsun ama senin elin kolun bağlı, sen çünkü onu ipotek karşılığı çıkartmışsın. Dolayısıyla 'Bunları biraz daha gerçek değerine yaklaştırın.' diyoruz."

Krediler azaldı, mevduat arttı

Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

Altında tehdit geçti mi?

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yokartık29 Kasım 2021 14:08

    Beyefendi arttırın şu faizleri TLnin değerini itibarını geri alarak enfalansyon üstü reel getiri verin gerisi palavradan öteye gitmez ekonomi biter ülke gider arttırın faizleri öyle göstermelik değil en yükseğe çekin siz bari aklı selim liyakat sahibi bir insansınız akla ilme bilme ekinominin gerceklerine inananfaiz artmadan yapılan yanlıştan dönmeden mümkün değil işlerin yoluna girmesi hamaset nutukla söylemle din ticareti ile olsaydı dünyada cehalet sefalet olmazdı

  • kahraman3429 Kasım 2021 12:01

    Sayın Ateş; 'Ekspertiz firmasının 28 milyon dolar dediği otel 92 milyon dolara satıldı' eleştirisinde haklı ama bunun sorumlusu SPK lisanslı gayrimenkul değerleme şirketi veya uzmanı değil....neden; mevzuat gereği değerlenen şey arsa+bina (yani 28 milyon)... oysa işletme değeri bir bütün olarak değerlendirilmeli (yani 92 milyon) 

  • Volkan29 Kasım 2021 10:39

    Ekonomi bakanı hatta başbakan olmalı. İşin içinden geliyor. Zorlu, Dexia, Siber, NBD, 3 tane patron ile çalışıp hala iş başında ise hem işi biliyor hem de motivasyonu yüksek demektir. Öncesinde Doğuş da da çalışmış. Bankalar da yöneticilik zordur, bir alt kademe senden çok geri değildir ve hep iyi eğitimli dil bilen sorgulayan insanlardan oluşur. Öte yandan kainata yabancılıkda bankacılık bir numaradır, ramazan ayının başında biraz oruç tutan olur ertesi hafta kalmaz, çok eleştirilecek durum değil zaten.