BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakGYF yabancılar için önemli bir alternatif----

GYF yabancılar için önemli bir alternatif

GYF yabancılar için önemli bir alternatif
23 Haziran 2016 - 15:21 www.finansgundem.com

Omurga Portföy Genel Müdürü Oğuz Kösebay, BM Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) 2016 Dünya Yatırım Raporu’nu değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) 2016 Dünya Yatırım Raporu’nu değerlendiren Omurga Gayrimenkul Portföy Yönetim A.Ş. Genel Müdürü Oğuz Kösebay, 2016 yılında küresel uluslararası doğrudan yatırımlarda (UDY) yüzde 15’lik bir düşüş öngörüldüğünü hatırlatarak ülkelerin bu rekabette ayakta kalmak için farklı stratejiler geliştirmesinin önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin küresel UDY'den alacağı payı artırması, üretim ve istihdama yönelik yatırım çekebilmesi için farklı stratejiler geliştirmesi gerektiğine dikkat çeken Kösebay, “Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) doğrudan gayrimenkul yatırımlarına kıyasla çok daha esnek olması, daha az ve dağıtılabilir riskler barındırması yönünden yabancı yatırımcılar için stratejik bir alternatif oluşturacaktır” dedi.

2015 yılında dünya genelinde GYF'lerin büyüklüğünün 450 milyar dolara ulaştığını kaydeden Kösebay, “GYF'lerin Türkiye’de 4,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını ve bunun yüzde 70’ini yabancı yatırımcıların oluşturacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla GYF'lerin UDY'ye katkısının 3 milyar dolar olmasını ve yüzde 20’lik paya ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yabancının gözü yeni fırsatlarda
Türkiye’nin 2015 yılında en fazla yatırım çeken ülkeler sıralamasında iki basamak yükselerek 20. sırada yer aldığını, ancak bu başarılı performansa rağmen, 2016'nın ilk 4 ayında Türkiye’ye gelen yabancı yatırımlarda yüzde 45 düşüş olduğunu da hatırlatan Kösebay “Bu düşüş GYF'lerin yılsonuna doğru piyasaya çıkması ile bir miktar kompanse edilebilir. Küresel gayrimenkul piyasasındaki yoğun rekabet yatırımcıları yeni fırsatları aramaya zorlayacaktır. Bu ortamda GYF'ler ile alternatif yatırım imkânlarının sağlanması yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisini artıracak önemli bir etken” dedi.

GYF’ler AB ve ABD mevzuatı ile uyumlu
GYF’lerin yapıları gereği hem gayrimenkul hem de finans sektörüne önemli katkılar yapacağını belirten Kösebay şöyle devam etti:  “GYF’ler şeffaflık, takip edilebilirlik yatırımcılar açısından esnek koşullar sağlaması gibi özellikleri ve Türkiye'deki GYF mevzuatı ve işleyişinin Avrupa ve Amerika'daki uygulamalarla benzerlik göstermesi açısından UDY olarak tercih edilecek bir ürün olacaktır. Hızlı şehirleşme ve demografik değişimle birlikte gayrimenkul sektörü dünya genelinde ciddi bir büyüme potansiyeline sahip. Türkiye'de yatırım yapılabilir gayrimenkullerin artması- da UDY için kritik önem taşıyor.”

Yatırımlarda dengeli dağıtım kritik
Türkiye'ye yapılan uluslararası doğrudan yatırımların küresel piyasalardaki canlılığa ve yatırım iştahına bağlı olarak dalgalı bir seyir izlediğini de kaydeden Kösebay, şöyle konuştu: “Dünya Yatırım Raporlarının son beş yılını incelediğimizde Türkiye'nin küresel UDY'den aldığı payın yüzde 0,7 ila yüzde 1,4 arasında değiştiğini görüyoruz. Bu oran Türkiye'nin küresel ekonomiden aldığı pay ile benzerlik gösteriyor. Yıllara göre iniş çıkışlar olsa da, gayrimenkul, üretim finans ve sigortacılık sektörü UDY’den  ortalama yüzde 20-25 arasında pay alıyor. Yatırımlardaki dengeli dağılımın ve sanayi yatırımlarındaki artışla orantılı büyüyen gayrimenkul yatırımlarının ülke ekonomisi açısından sürdürülebilir ve sağlıklı olduğunu düşünüyoruz.”

Omurga Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş. hakkında
Omurga Yapı Yatırımları tarafından kurulan Omurga Portföy SPK yetkisi ve denetimiyle, yatırımcıları bir araya getirerek daha büyük ölçekli ve verimli yatırım olanakları sunuyor. Omurga Portföy ’ün tasarım, inşaat, gayrimenkul ve Finans alanlarında tecrübeli ekibi gayrimenkul yatırımlarının değerlendirilmesi için stratejiler geliştirerek, en verimli şekilde fonlarını yönetir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)