BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemGürcistan'dan Türkiye açıklaması----

Gürcistan'dan Türkiye açıklaması

Gürcistan'dan Türkiye açıklaması
21 Mayıs 2022 - 23:31 www.finansgundem.com

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, ülkenin toprak bütünlüğü ile egemenliğini, NATO ve Avrupa Birliği ile entegrasyonunu güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde, Türkiye ile Gürcistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 21 Mayıs 1992'de yeniden tesis edilmesinin 30. yıl dönümünü vesilesiyle yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin başarılı bir şekilde geliştiği vurgulandı.

Türkiye'nin, Gürcistan'ın bağımsızlığını 16 Aralık 1991'de tanıdığına ve böylece Gürcistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğuna dikkati çekilen açıklamada, 30 Temmuz 1992'de "Dostluk, İşbirliği ve İyi Komşuluk Anlaşması"nın imzalandığı hatırlatıldı.

Diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin ardından 1994'te Gürcistan'ın Ankara Büyükelçiliği, aynı yıl Trabzon'da ve 1988'de İstanbul'da Başkonsolosluklarının açıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Gürcistan ile Türkiye arasındaki iş birliği stratejiktir ve siyasi, ticari-ekonomik, sağlık, altyapı ve kültürel-insani alanlarda başarıyla gelişmektedir."

İki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin (YDSK) 2016'da kurulduğu, Türkiye ile Gürcistan'da karşılıklı yapılan üst düzey ziyaretler ile ikili ilişkilerin de gittikçe güçlendiği belirtilen açıklamada, "Ülkemizin stratejik ortağı olan Türkiye, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin güçlü bir destekçisidir. Aynı zamanda Türkiye, Gürcistan'ın Avrupa-Atlantik hedeflerini de desteklemektedir." denildi.

İsveç Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesini değerlendirdi

 

Bayraktar Akıncı, Azerbaycan’da

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana'da önemli açıklamalarda bulundu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)