BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemGüney Kore ile Japonya arasında bahar havası----

Güney Kore ile Japonya arasında bahar havası

Güney Kore ile Japonya arasında bahar havası
21 Mart 2023 - 11:56 www.finansgundem.com

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Japonya ile ilişkilerde geçmişin geride bırakılması ve ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi.

Yonhap'ın haberine göre, kabine toplantısında konuşan Yoon, Japonya ile ikili ilişkilere değindi.

"Japonya ile ilişkiler geçmişin ötesine geçmeli. Güney Kore-Japonya, birlikte çalıştığı ve her iki ülkenin de kazanacağı bir ilişkiye sahip olabilir, olmalıdır." diyen Yoon, Japonya ile "kazanç ve kaybın birbirine eşit olduğu bir ilişkilerinin" bulunmadığını vurguladı.

​​​​​​​Yoon, Japonya'yı tercihli ticaret statüsü alan ülkelerin "beyaz listesine" yeniden dahil etmek için gereken yasal adımların atılması için talimat vereceğini kaydetti.

Hem Güney Kore hem de Japonya'nın ikili ilişkilerin gelişmesinin önündeki engelleri kaldırması gerektiğine işaret eden Yoon, "Engelleri ilk biz kaldırırsak, Japonya da kesinlikle buna karşılık verecektir." dedi.

Yoon, eski Devlet Başkanı Moon Jae-in'in döneminde, Japonya ile "sıkıntılı ilişkileri düzeltmek için" hiçbir şey yapılmadığını vurgulayarak "Siyasi kazancımız için rahat yolu seçip, sıkıntılı ilişkimizi olduğu gibi bırakabilirdim. İç siyasetimiz için Japonya'ya karşı düşmanca duyguları kışkırtırsam, görevimin yükümlülüklerini ihlal edeceğimi düşündüm." ifadelerini kullandı.

Japonya'yı "önemli bir komşu" olarak niteleyen Yoon, "hükümetinin doğru yönde ilerlediğinden emin olduğunu" belirtti.

Yoon, hükümetin zorla çalıştırılan işçiler sorununa karşı aldığı vakıf fonu kararı konusunda insanların anlayış göstermesini isteyerek, "Kurbanların ve yaslı ailelerin acısını iyileştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız." dedi.

Tokyo'daki zirvede, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile görüşmesine de değinen Yoon, "Japonya, geçmiş tarih meseleleri için onlarca kez pişmanlık duyduğunu ve özür dilediğini zaten ifade etti." diye konuştu.

İki komşu ülkenin "hassas sorunları"
Japonya'nın Kore Yarımadası'nı kolonileştirdiği 1910-1945 döneminde "zorla çalıştırılan Koreli işçiler" konusu, Doğu Asya'nın iki komşusu arasındaki hassas sorun olarak biliniyor.

Seul yönetimi, 35 yıllık koloni döneminde 780 bin Korelinin Japon firmalarca zorla çalıştırıldığını iddia ediyor.

Tokyo hükümeti ise hibe ve kredi yoluyla yaklaşık 800 milyon dolarlık tazminat paketini kapsayan 1965 mutabakatının sorunu çözüme kavuşturduğunu savunuyor.

Güney Kore, 12 Ocak'ta Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde zorla ve ücretsiz çalıştırdığı işçilere tazminat verilmesi için fon oluşturmayı planladıklarını bildirmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Japonya'nın, "zorla çalıştırılan Koreli işçilere" yönelik tazminat ödemelerini Japon firmalarının desteği olmadan kendilerinin yapacağını açıklamıştı.

Japonya ve Almanya'dan ekonomide yakın işbirliği kararı

 

Japonya Maliye Bakanı, bankacılık sistemine güveniyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)