BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaGoldman Sachs'tan Türkiye için faiz tahmini----

Goldman Sachs'tan Türkiye için faiz tahmini

Goldman Sachs'tan Türkiye için faiz tahmini
10 Haziran 2023 - 02:03 www.finansgundem.com

Goldman Sachs, Türkiye'de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan'ın "tamamen ortodoks" yöntemler benimsemesi halinde faiz oranlarının yüzde 40'a yükseleceğini açıkladı.


Türkiye'de yeni dönemde gerçekleşen atamalar sonrası tahminlerini revize eden yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'de Mehmet Şimşek'in Maliye Bakanı, Hafize Gaye Erkan'ın da Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının yeni yönetimde para ve mali ayarlamalara ihtiyaç duyulduğu anlayışının yaygın olduğuna işaret ettiğini belirtti.

Türkiye'ye ilişkin bir dizi tahminini revize eden banka, ekonominin istikrara kavuşturulmasının "döviz kurunda büyük ve süreksiz bir ayarlama gerektireceğini" kaydetti.

"Faizler yüzde 40'a yükselecek"

Bankanın ekonomistlerinden Clemens Grafe, müşterilerine gönderdiği bir bilgi notunda, her ne kadar bu aşamada para politikasının çerçevesi bilinmese de, "tamamen ortodoks politika yapıcılığın" döviz kurunun önceden ayarlanmasına izin vereceğini ve repo faizini ekonomideki faiz oranlarını sabitleyecek bir seviyeye yükselteceğini yazdı.

Grafe "Bize göre bu durum, ortodoks bir politika yapıcının faiz oranlarını mevduat faizlerinin mevcut seviyesi olan yüzde 40'a yükselteceğini göstermektedir." dedi.

Yıl sonu Faiz beklentisi

Grafe, döviz kuru ve enflasyon beklentisi istikrara kavuşmasının ardından, yıl sonunda faiz oranları hızla, büyük ihtimalle yüzde 25 civarına düşürülebileceğini de ifade etti.

Banka, ayrıca Türkiye'nin daha önce yüzde 2,9 olarak belirlediği yıllık gayrisafi milli hasıla tahminin yüzde 2,3'e düşürdü. (Euronews)

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten Hafize Gaye Erkan mesajı

 

TCMB Başkanı Gaye Erkan'dan ilk açıklama

 

Uluslararası basında Hafize Gaye Erkan rüzgarı

 

Merkez Bankası Başkanlığı'na Gaye Erkan atandı

 

ECB, haziran ve temmuzda faizleri artıracak

 

IMF'den merkez bankalarına 'faiz' çağrısı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Suavi10 Haziran 2023 11:06

    Yüzde kırk eksi faize devam demektir en ufak anlamı faydası olmayan işe yaramaz gerçek olan Faizleri mevcut olan enflansyon üstü getiriye çekmektir enflansyon yüzde ikiyüzleri geçmişken yüzde kırk getirinin erimesinden başka hiçbir işe yaramaz